Aluprof S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoARTSERVIS sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoKontor logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoForbo Flooring Systems Polska logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArchicom logoOlivia Business Centre logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTétris Poland logoVantage Development S.A. logoBusiness House logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoHAVRE Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoINTERBIURO logoSpectra Development logoUNIMOR Development S.A. logoPodium Investment logoNowy Styl Group logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Od PKiN do 6,5 mln mkw. biur

Jak zmienił się rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat?

W maju br. Polska obchodziła 25. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, które zaowocowały zmianami ustrojowymi w kraju. Również w maju przypadała 10. rocznica wstąpienia Polski w szeregi członków Unii Europejskiej. Firma Colliers International przygotowała infografikę, obrazującą zmiany na rynku nieruchomości komercyjnych w ciągu tego okresu. Linia czasu została wzbogacona najważniejszymi faktami politycznymi i wydarzeniami związanymi z rozwojem komercyjnego rynku nieruchomości. Infografika obrazuje rozwój sektorów magazynowego, biurowego i handlowego.

 

Jeszcze w 1989 r. powierzchnię biurową w stolicy wynająć można było właściwie tylko w Pałacu Kultury i Nauki oraz w budynku hotelu Marriott. Pierwszy nowoczesny biurowiec powstał w 1991 r. i był nim warszawski Blue Tower. Już w 2004 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach przekroczyła 2,5 mln mkw. Obecnie do dyspozycji najemców jest ok. 6,5 mln mkw. biur, a blisko milion mkw. znajduje się w budowie.

 

Przygotowana przez Colliers linia czasu opisuje również tempo, w jakim przybywało pasażerów na lotnisku w Warszawie, wzrost liczby dróg szybkiego ruchu i autostrad, a także zmiany w kapitalizacji spółek na warszawskiej giełdzie.

 

Rozwój rynku nieruchomości przyspieszył po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Unia Europejska w znacznym stopniu wpłynęła na rynek nieruchomości. Rozwój infrastruktury drogowej ze środków unijnych spowodował dynamiczny rozwój sektora nieruchomości logistycznych i produkcyjnych. Polska w Unii to dla wielu zachodnich deweloperów Polska bezpieczna i stabilna. Dzięki integracji bardzo szybko rozwinęły się sektory biurowy i handlowy. Napływ kapitału zagranicznego wpłynął na wzrost wartości nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych – komentuje Monika Rajska-Wolińska, dyrektor zarządzający w Colliers. Infografika w wersji PDF do pobrania poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra