Giant

Warszawa na 60 pozycji

Londyn utrzymuje pozycję najdroższej lokalizacji biurowej na świecie. Wysokie ceny charakteryzują również Azję, natomiast w Warszawie czynsze są coraz niższe.

W poszukiwaniu najdroższych powierzchni biurowych na świecie należy udać się do londyńskiej dzielnicy West End, gdzie ceny osiągają astronomiczne kwoty nawet 180,43 EUR/mkw./m-c. Niewiele mniej wyda się wynajmując biura w Centrum Hong Kongu (157,42 EUR/mkw./m-c), na Ulicy Finansowej (126,25 EUR/mkw./m-c) i w Centrum (121,75 EUR/mkw./m-c) Pekinu, a także w Moskwie (112,48 EUR/mkw./m-c.). Dla porównania – w Warszawie najwyższe ceny kształtują się na poziomie 35,56 EUR/mkw./m-c, co dało stolicy 60 pozycję wśród najdroższych lokalizacji biurowych świata.

 

Ranking Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie) sporządzony został po raz kolejny przez firmę CBRE i wskazuje na najważniejsze tendencje na rynku nieruchomości na świecie. Mimo iż liderem jest miasto europejskie, czołówkę rankingu dominują rynki azjatyckie. Ponadto, w analizowanym okresie czynsze najszybciej rosły w obu Amerykach, co wskazuje na ciągłą poprawę sektora nieruchomości w tych regionach.

 

Warszawa zajęła 60 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata. Stolica Polski poprawiła swoją pozycję w rankingu o 3 pozycje mimo spadku najwyższych czynszów w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Lepszy wynik w zestawieniu jest spowodowany głównie silniejszą obniżką stawek czynszowych w innych miastach biorących udział w badaniu. W zakresie najdroższych rynków biurowych obserwujemy obecnie polaryzację. Najlepsze lokalizacje stają się coraz droższe, podczas gdy wiele miast notowanych nieco niżej w rankingu zarejestrowało w ostatnim czasie spadki – skomentował Konrad Heidinger. Konsultant w dziale doradztwa i badań rynku CBRE. Ekspert prognozuje, że w Warszawie należy spodziewać się dalszej presji na czynsze, związanej z dużą ilością powierzchni w budowie. Mimo to, popyt na stołeczne powierzchnie biurowe utrzymuje się na wysokim poziomie.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

 

 

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz