Proton Office

754 mln euro transakcji w drugim kwartale

Cushman & Wakefield podsumowuje drugi kwartał 2014 r. na rynku inwestycyjnym w sektorze nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej.

Na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej (czyli w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) w drugim kwartale 2014 r. dokonano łącznie transakcji inwestycyjnych o wartości 754 mln euro. Jest to wzrost o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, jak podaje Cushman & Wakefield. Od początku roku w regionie tym zainwestowano już ok. 2 mld euro, czyli o 12 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2013 r. Według prognoz, wolumen inwestycji w bieżącym roku może przekroczyć ubiegłoroczny.

 

Polska na czele

 

Według wyników za pierwsze sześć miesięcy br. Polska nadal przyciąga najwięcej inwestycji spośród krajów Europy Środkowej. Chociaż wolumen transakcji w Polsce w drugim kwartale 2014 r. był niższy niż w pierwszych trzech miesiącach, nic nie wskazuje, by atrakcyjność polskiego rynku inwestycyjnego miała osłabnąć. Przyczyną spadku wartości transakcji był bowiem brak pojedynczych, dużych transakcji, takich jak Rondo 1 czy Poznań City Center, które obserwowaliśmy w pierwszej części roku. Mimo to w drugim kwartale br. miały miejsce ciekawe transakcje w każdym sektorze rynku komercyjnego. W sektorze biurowym utrzymuje się wysokie zainteresowanie atrakcyjnymi nieruchomościami poza Warszawą, czego potwierdzeniem był zakup krakowskiego Centrum Biurowego Lubicz przez fundusz Griffin – komentuje Piotr Kaszyński, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Polsce. Wartość transakcji inwestycyjnych zawartych w Polsce w drugim kwartale wyniosła łącznie 242 mln euro.

 

Najwyższy wzrost obrotów odnotowano w Czechach, w których poprawa sytuacji gospodarczej wpływa na napływ nowych inwestorów. Łączny wolumen obrotów na czeskim rynku w drugim kwartale wzrósł do 340 mln euro, w porównaniu ze 108 mln euro w odpowiednim okresie 2013 r.

 

W pierwszej połowie 2014 r. odnotowano również wzrost zainteresowania funduszy inwestycyjnych Węgrami, Słowacją i Rumunią. Na Węgrzech tegoroczny drugi kwartał był najlepszym od 2010 r., głównie dzięki sprzedaży 50 proc. udziałów w centrum handlowym Allee przez ING Real Estate.

 

Sektor biurowy

 

Sektor biurowy odpowiadał za 42 proc. łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych w drugim kwartale, co oznacza, że nadal cieszył się największą popularnością wśród inwestorów w Europie Środkowej. Największą transakcją w drugim kwartale w tym sektorze, a także w całym regionie Europy Środkowej, był zakup wieżowca City Tower przez PPF w Pradze.


0.0
Napisz pierwszy komentarz