Giant

Boom biurowy w Krakowie

|
Pałac Goetzów w ramach Browaru Lubicz
Alma Tower
Po pierwszej połowie 2014 r. stolica Małopolski pozostaje liderem wśród rynków regionalnych w zakresie wolumenu powierzchni biurowych i, według wskaźników, w najbliższych kwartałach utrzyma się na tej pozycji.

Ponad 20 000 mkw. nowej powierzchni biurowej oraz 136 500 mkw. w budowie – tak firma doradcza Knight Frank podsumowuje pierwszą połowę 2014 r. na krakowskim rynku biurowym. W mieście znajduje się obecnie ok. 600 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a nadchodzące miesiące przełożą się na dalszy wzrost jej wolumenu.

 

Jak podaje Colliers International, podczas pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. krakowski rynek biurowy wzbogacił się o cztery inwestycje biurowe: Alma Tower (10 700 mkw), Pascal (5500 mkw), Biuromax (2200 mkw.) oraz Pałac Goetzów (1900 mkw.). Pierwsza z nich zrealizowana została przez UBM się przy ul. Pilotów i jest już całkowicie wynajęta. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pascal, będący czwartym budynkiem w kompleksie GTC - Centrum Biurowe Korona. Pierwszym najemcą obiektu zlokalizowanego przy ul. Armii Krajowej jest IBM. Trzeci z budynków - Biuromax - powstał przy ul. Radzikowskiego i obecnie inwestor prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi najemcami. Natomiast Pałac Goetzów wchodzi w skład kompleksu Browar Lubicz i znajduje się w centrum miasta. Najemcami odrestaurowanego budynku są m.in. Konsulat Generalny Węgier oraz firma Codewise.

 

W drugiej połowie 2014 r. ukończonych zostanie ok. 87 360 mkw. (dane Knight Frank), m.in. w ramach takich projektów jak Kapelanka 42, Orange Office Park i Enterprise Park C. Owocny będzie również kolejny, 2015 rok, kiedy ukończone zostaną takie inwestycje jak m.in. trzeci etap Orange Office Park czy też pierwszy budynek kolejnego etapu Bonarka for Business.

 

Wyróżnikiem Krakowa na tle innych rynków jest wskaźnik pustostanów - według Knight Frank, po pierwszej połowie roku wyniósł on 4,5 proc., natomiast zgodnie z danymi Colliers International jest to nawet 3,7 proc. (przy czym wolumen podaży wg tej agencji to 526 470 mkw). Oznacza to, że w Krakowie jest najmniej niewynajętej powierzchni biurowej wśród wszystkich rynków regionalnych. Warto przy tym zwrócić uwagę również na współczynnik przednajmu. W większości miast oscyluje on w przedziale 18,5-25,5 proc., natomiast w stolicy Małopolski aż 44 proc. realizowanej powierzchni zabezpieczonej jest umowami pre-let.

 

Powierzchnie biurowe w Krakowie, mimo bardzo niskiego współczynnika pustostanów, pozostają tańsze niż te oferowane we Wrocławiu czy Poznaniu. Najwyższe czynsze transakcyjne znajdują się w przedziale 13,5-14,5 euro/mkw miesięcznie.


0.0
Napisz pierwszy komentarz