Giant

Nowoczesne usługi dla biznesu rozwijają się w Poznaniu

|
Fundacja Pro Progressio podsumowała pierwszą połowę 2014 r. na rynku inwestycyjnym w poznańskim sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.

Zagraniczni inwestorzy z sektorów takich jak: BPO (Outsourcing Procesów Biznesowych), ITO (Outsourcing Procesów IT), R&D (Branża Badawczo - Rozwojowa), SSC (Centra Usług Wspólnych) oraz Call / Contact Centre coraz chętniej zakładają i rozwijają centra operacyjne na terenie stolicy Wielkopolski - wynika z raportu Focus on Poznań.

 

Działalność z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu obecnie prowadzi w Poznaniu 50 firm, w tym 6 firm i organizacji z sektora BPO (o dwie więcej niż miało to miejsce rok wcześniej). Fundacja Pro Progressio odnotowała także wzrost liczby Centrów Usług Wspólnych z 18 w lutym 2014 r. do 22 w lipcu 2014. W ostatnim półroczu w stolicy Wielkopolski przybyło firm i organizacji należących do amerykańskich inwestorów (z 11 w lutym 2014 do 15 w chwili obecnej), a także inwestycji z rynku rodzimego (z 5 do 7). Swoje siedziby chętnie zakładają w Poznaniu także Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi, Japończycy czy Holendrzy.

 

Co przyciąga inwestorów do Poznania?

 

W Poznaniu funkcjonuje ogółem ponad 102 000 firm. Do ich dyspozycji pozostaje 306 200 mkw. istniejącej powierzchni biurowej klasy A i B w kompleksach takich jak: Centrum Biurowe Globis (13 200 mkw.), Andersia Tower (10 500 mkw.), Andersia Business Center (11 600 mkw.), Pixel (Klaster Grunwaldzka – 14 600 mkw.) czy Malta House (15 700 mkw.). W trakcie budowy pozostaje obecnie 69 800 mkw. powierzchni biurowych (np. obiekty Noble Tower – 4000 mkw. i Business Garden – 40 990 mkw.), a planowana powierzchnia biurowa klasy A i B przewidywana do końca 2017 roku osiągnie 105 500 mkw. Średnie czynsze w biurach klasy A wynoszą ok. 13 euro za mkw. na miesiąc.

 

Działające na terenie Poznania firmy otrzymują wsparcie z ramienia kilkudziesięciu instytucji, mogących wpłynąć na rozwój gospodarczy miasta i całej Wielkopolski (m.in. Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Innowacji Rozwoju i Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej, Wielkopolska Izba Budownictwa w Poznaniu, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Poznaniu czy Uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza).

 

Dodatkowo, na atrakcyjność Poznania wpływa także rozwijająca się infrastruktura miasta, m.in. przebiegająca przez nie autostrada A2, port lotniczy oraz dobre połączenie kolejowe z Warszawą i stolicami zachodnich państw. Nie bez znaczenia pozostaje także wydarzenie WorkGate Poznań mające na celu popularyzowanie sektora nowoczesnych usług dla biznesu wśród studentów i 40 000 absolwentów corocznie kończących poznańskie uczelnie.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

 

 

Pobierz PDF

0.0
Tagi: BPO Poznań
Napisz pierwszy komentarz