Proton Office

Najdroższa lokalizacja biurowa na świecie

Warszawa zajęła 71 miejsce w rankingu
Warszawa zajęła 71 miejsce w rankingu
W jakim miejscu na świecie najwięcej zapłacimy za 1 mkw. powierzchni biurowej?

Pozycję lidera w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE utrzymała dzielnica West End w Londynie. Najwyższe całkowite koszty najmu sięgają tam 194,29 EUR/mkw./m-c.

 

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • Centrum Hong Kongu – 177,92 EUR/mkw./m-c,
  • Ulica Finansowa w Pekinie – 140,42 EUR/mkw./m-c,
  • Centralny Obszar Biznesu w Pekinie – 134,50 EUR/mkw./m-c.,
  • Moskwa – 122,71 EUR/mkw./m-c.

 

Warszawa spadła o 11 pozycji i zajmuje 71 miejsce w tym rankingu. Najwyższe koszty najmu sięgają tu 35 EUR/mkw./m-c.

 

Popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie. Firmy polskie i zagraniczne są coraz bardziej aktywnymi i świadomymi najemcami. Spadki czynszów wynikają z rosnącej konkurencji i przewidywanej nadpodaży. Powyższe stawki dotyczą najlepszych budynków w centralnej Warszawie, a obecnie w samym centrum mamy w budowie prawie 300 tys. mkw. biur i dodatkowo 200 tys. mkw. niewynajętej powierzchni. Najemcy mają więc znacznie większy wybór i mogą liczyć na obniżki czynszów i wiele dodatkowych zachęt. Taka sytuacja potrwa co najmniej do połowy 2016 r. - komentuje Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director działu powierzchni biurowych w CBRE.

 

Przez ostatni rok globalne koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,5 proc., przy czym najwyższy wzrost zanotowano w Amerykach (do 4,1 proc.), a także w regionie Azji i Pacyfiku (do 2,8 proc.). W regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) zaobserwowano spadek kosztów najmu o średnio 0,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

 

Spodziewamy się dalszej poprawy światowej gospodarki i przewidujemy, dobrą koniunkturę na rynkach biurowych w nadchodzącym roku. Wraz z rosnącym zainteresowaniem rozwiązaniami zwiększającymi efektywność biura, głównym faktorem w wyborze lokalizacji przez najemców stanowić będzie elastyczność, technologie i jakość powierzchni biurowej – mówi Richard Barkham, Globalny Ekonomista CBRE.

 

CBRE zbadała koszty najmu w 126 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-ce znalazło się 20 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku, a także 10 z obu Ameryk. Zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalach walutowych i metodach badań, w związku z czym na wyniki ankiety nie miały wpływu zmiany wartości walut. Całkowite koszty najmu zostały przekalkulowane na EUR/mkw./m-c przez CEBRE na potrzeby publikacji.

 

Pełen raport w języku angielskim dostępny jest poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz