Proton Office

EKO Coraz więcej certyfikatów

Biurowiec Q22 z Warszawy w 2014 r. otrzymał certyfikat tymczasowy BREEAM Interim Excellent
Biurowiec Q22 z Warszawy w 2014 r. otrzymał certyfikat tymczasowy BREEAM Interim Excellent
Prawie 250 budynków w Polsce jest certyfikowanych w systemach BREEAM i LEED, a w ciągu ostatniego roku liczba tych wyróżnień wzrosła o ponad 60 proc.

Najpopularniejszymi zielonymi certyfikatami w Polsce są BREEAM i LEED. Z raportu „Zielone budynki w Polsce 2015” opublikowanego przez Colliers International wynika, że pierwszy z nich posiadają 202 obiekty, a LEED – 47. Najczęściej występującą oceną w systemie LEED jest Gold, a w BREEAM – Very Good.

 

Przewaga BREEAM jest szczególnie widoczna w systemach dedykowanych obiektom już istniejącym. Może to wynikać z bardziej rygorystycznego charakteru systemu certyfikacji LEED, który wymaga szczegółowego monitoringu obiektu, zaangażowania zarządcy, najemców oraz użytkowników. W BREEAM obligatoryjne jest coroczne potwierdzenie certyfikatu i przeprowadzenie pełnego audytu co 3 lata. Z kolei w systemie LEED wdrożone procedury i efektywność budynków weryfikowane są po 5 latach – wyjaśnia Andrzej Gutowski, starszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

 

Największy wzrost liczby certyfikowanych obiektów w zeszłym roku odnotowano w Warszawie, gdzie znajduje się ok. 126 budynków z wyróżnieniem LEED lub BREEAM. Na kolejnych miejscach pozostają Kraków z 26 budynkami, Poznań z 17 oraz  Wrocław z 12 obiektami.

 

Certyfikaty najczęściej przyznawane są nieruchomościom biurowym. W tym sektorze można zaobserwować też największą dynamikę wzrostu. Widoczna jest jednak wyraźna tendencja zwyżkowa wśród liczby certyfikacji przyznanych w sektorach nieruchomości handlowych oraz logistycznych. Najmniej liczną grupą pod względem uzyskanych certyfikatów pozostają hotele.

 

Systemy BREEAM i LEED stanowią nie tylko niezależne potwierdzenie jakości zarządzania i efektywności operacyjnej obiektu, ale pozwalają także wypełnić zobowiązania środowiskowe zapisane w strategiach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). Jest to niezwykle ważne dla dużych, międzynarodowych najemców, których globalne procedury zobowiązują do postaw proekologicznych – komentuje Róża Wypych, młodszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz