Giant

Bydgoszcz przyspieszyła

Immobile K3 - biurowiec realizowany w Bydgoszczy przez Grupę Kapitałową IMMOBILE SA
Immobile K3
Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego posiada liczne walory inwestycyjne. Dzięki nim, w najbliższym czasie powierzchnia biurowa może wzrosnąć nawet o 25 proc.

W ostatnich latach Polska weszła do grona światowych liderów pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Intensywny rozwój branży, takich jak IT, BPO/SSC czy R&D sprawił, że systematycznie rośnie zapotrzebowane na nowoczesną powierzchnię biurową, którą dostarczają już nie tylko stolica i największe miasta regionalne, ale też coraz mniejsze i niegdyś niedoceniane ośrodki. Wśród nich uwagę przyciąga Bydgoszcz.

 

Miasto, w którym znajduje się siedziba wojewody kujawsko-pomorskiego, charakteryzuje się dobrą lokalizacją w centralnej części Polski, na skrzyżowaniu kilku istotnych dróg krajowych i tras kolejowych, łączących Warszawę, Trójmiasto oraz Poznań. W Bydgoszczy funkcjonuje międzynarodowy Port Lotniczy, zaś niewielka odległość od Gdańska i Poznania pozwala pasażerom korzystać także z usług lotnisk usytuowanych w tych ośrodkach. W ósmym największym mieście Polski pod względem liczby mieszkańców, mury 15 szkół wyższych, w tym dwóch uniwersytetów, opuszcza każdego roku ponad 12 tys. absolwentów różnorodnych kierunków. Ciekawostką jest, działająca w Bydgoszczy, jedyna w naszym kraju, międzynarodowa szkoła dla dzieci oficerów wojsk NATO i zagranicznych menadżerów.

 

Walory drugiego miasta w Polsce pod względem ilości terenów zielonych, doceniają nie tylko jej mieszkańcy, ale też inwestorzy i deweloperzy, dzięki którym dynamicznie rośnie podaż wysokiej klasy powierzchni biurowej, która z kolei przyciąga przedsiębiorców, w tym coraz więcej firm z sektora BPO/SSC. Miasto wyraźnie wyczuło tendencje rynkowe, czego dowodem jest zainicjowana w zeszłym roku kampania „Bydgoszcz otwarta na outsourcing”. Chociaż liczba najemców sektora BPO/SSC w Bydgoszczy jest stosunkowa mała w relacji do największych ośrodków outsourcingu w Polsce, takich jak Kraków czy Wrocław, obserwujemy stopniowy wzrost aktywności wśród bydgoskich przedsiębiorstw działających w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, które obecnie zatrudniają łącznie ok. 5000 osób – komentuje Joanna Mroczek, Dyrektor Marketingu i Badań Rynku CBRE.

 

Zobacz także: W Bydgoszczy powstanie biurowiec

 

Obecnie na terenie Bydgoszczy w budowie znajduje się ok. 9210 mkw. powierzchni komercyjnej, a plany deweloperów zakładają realizację nowoczesnych, dużych kompleksów biurowych klasy A. Przykładem tego typu inwestycji może być Riverside Business Centre, Immobile K3 czy Fordońska Business Centre. W planach jest również dalsza rozbudowa kompleksu Biznes Park Kraszewskiego, Makrum Office czy Galeria Kwadrat. W 2015 roku całkowita powierzchnia biur w Bydgoszczy przekroczy 50 000 mkw., z czego ponad 35 000 mkw. będą stanowiły przestrzenie klasy A i B+, zaś prognozowana podaż biur w 2016 roku ma wzrosnąć jeszcze ponad trzykrotnie. Rozwój sektora powierzchni biurowych to długotrwały i stopniowy proces, ale widzimy, że w przypadku takich miast jak Bydgoszcz, Rzeszów, Opole czy Radom to tylko kwestia czasu. Te miasta skupiają się na przyciągnięciu firm z sektorów BPO i SSC, co może odczuwalnie zwiększyć popyt na powierzchnie biurowe, a następnie zachęcić deweloperów i fundusze do inwestowania – uważają Katarzyna Paczewska oraz Krzysztof Misiak, eksperci z firmy Cushman & Wakefield.

 

Stawki czynszu za najlepszą powierzchnię biurową w Bydgoszczy od dłuższego czasu utrzymują się na stabilnym poziomie ok. 8-11 EUR/mkw./m-c, a zatem znajdują się na podobnym poziomie co w Rzeszowie czy Lublinie. Bydgoszcz to destynacja niedoceniana biznesowo. Miasto nie jest jeszcze pierwszym wyborem dla zagranicznych inwestorów. Siedziby tworzą tu zazwyczaj firmy, które posiadają już biura w innych, większych ośrodkach i pragną dywersyfikować lokalizację swojej działalności. Bydgoszcz ma jednak potencjał aby wzmocnić swoją pozycję na inwestycyjnej mapie Polski – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio, stawiającej sobie za lec wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w Polsce.


0.0
Tagi: Bydgoszcz
Napisz pierwszy komentarz