Proton Office

Sektor TMT wybiera nowoczesne biura

Najnowszy raport DTZ „Z perspektywy najemcy – sektor TMT” pokazuje, że firmy z branży Technologie, Media, Telekomunikacja stanowią największą grupę użytkowników nowoczesnej powierzchni biurowej, zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych.

Eksperci firmy doradczej DTZ oszacowali, że łączny wolumen transakcji najmu zawartych przez przedsiębiorstwa z sektora Technologie, Media, Telekomunikacja w Warszawie od 2012 do 2014 r. wyniósł ponad 1,16 mln mkw., co odpowiadało 19 proc. całkowitej wielkości zawartych umów oraz stanowiło najwyższy udział spośród innych sektorów. Największą aktywnością w analizowanym okresie wykazały się firmy IT, za nimi uplasowała się branża mediów oraz telekomunikacyjna.

 

Tak wysoka pozycja najemców z sektora TMT wynika przede wszystkim z dynamicznie rosnącej liczby podmiotów oraz intensywnego rozwoju tego sektora w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Podczas gdy w okresie 2010-2014 łączny wolumen umów najmu zawartych przez firmy z branży IT, mediów i telekomunikacji wyniósł 580 000 mkw. (ok. 115 000 mkw. rocznie), w latach 2005-2009 był o niemal 60 proc. niższy (365 000 mkw., co daje ok. 73 000 mkw. rocznie).

 

Od kilku lat firmy z sektora TMT najczęściej lokują swoje siedziby poza centrum Warszawy, głównie w największych dzielnicach biznesowych, takich jak Południe Górne (okolice tzw. Służewca Przemysłowego) oraz Południowy Zachód (rejon Al. Jerozolimskich oraz ul. Żwirki i Wigury), co wynika głównie z relatywnie dobrej dostępności komunikacyjnej tych obszarów, korzystnej relacji jakości powierzchni do ceny oraz dużej aktywności deweloperów w tych strefach, przekładającej się na rosnącą dostępność biur, a także spadek czynszów efektywnych.

 

Ze względu na dynamiczne zmiany, jakie przechodzi i będzie przechodzić sektor TMT, bardzo istotne jest zapewnienie najemcom z tych branż efektywnych powierzchni biurowych oraz elastycznych warunków najmu. Ponadto biorąc pod uwagę profil pracowników (w większości młodzi ludzi) oraz styl ich pracy (duża część czasu przeznaczona na pracę grupową oraz potrzeba wewnętrznej mobilności), istotne jest wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni biurowej, która będzie dopasowana do kultury organizacyjnej i wpłynie pozytywnie na komunikację i współpracę między pracownikami — komentuje Kamila Wykrota, dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w firmie DTZ.

 

Pobierz PDF

0.0
Tagi: DTZ
Napisz pierwszy komentarz