Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Nie przemija moda na elastyczne biura

fot. Kinnarps
fot. Kinnarps
Elastyczne biura podbijają świat. Obecnie stanowią już 8 proc. globalnej podaży powierzchni biurowej. Do końca 2018 r. na całym świecie będzie niemal 50 tys. elastycznych miejsc pracy.

Elastycznymi biurami określa się powierzchnie, w których pracownicy nie mają stałych, przypisanych do siebie miejsc pracy, natomiast różne stanowiska służą różnym celom, w zależności od konkretnego projektu i zespołu, który nad nim pracuje. Raport firmy doradczej DTZ zatytułowany How You Work wskazuje, że w ciągu najbliższych trzech lat liczba elastycznych biur na całym świecie osiągnie blisko 50 tys. Najwięcej takich miejsc pracy (ok. 1000) znajduje się obecnie w Londynie, co stanowi ponad 10-proc. wzrost na przestrzeni ostatnich 5 lat. Dynamiczny wzrost podaży elastycznej powierzchni biurowej odnotowały ponadto miasta, takie jak Nowy Jork, Berlin czy Szanghaj. Na całym świecie elastyczne biura stanowią do 8 proc. globalnej podaży powierzchni biurowej.

 

Środowisko pracy ulega zmianie, a elastycznych powierzchni poszukują już nie tylko firmy z sektora technologicznego, kreatywnego czy mediowego, ale coraz częściej również korporacje, które dopiero wchodzą na rynek elastycznych biur. Firmy technologiczne jako pierwsze wykorzystały powierzchnie biurowe do budowania filozofii swoich produktów, ale teraz dołączają do nich kolejne branże – mówi Sophy Moffat, Zastępca Dyrektora w londyńskim Zespole Inwestycji i Wynajmu Powierzchni w DTZ.

 

Zobacz więcej: Elastyczne biuro Skanska w Atrium 1

 

Autorzy raportu How You Work wskazują po pięć najważniejszych czynników komercyjnych i kulturowych, wpływających na wzrost popytu na elastyczne powierzchnie biurowe. Wśród czynników komercyjnych znajdują się:

  • ekonomia i wymóg ograniczenia kosztów i zwiększenia efektywności;
  • prostota pozwalająca firmom skupić się na głównej działalności biznesowej;
  • elastyczna lokalizacja w okresie silnego popytu na nieruchomości komercyjne w centralnych dzielnicach biznesowych;
  • wzrost i globalizacja świata korporacyjnego;
  • wsparcie ze strony korporacji i rządów wyrażone poprzez wdrożenie elastycznych zasad pracy.

 

Pięć kluczowych czynników kulturowych napędzających trend na elastyczne biura to:

  • przedsiębiorczość i wzrost samozatrudnienia;
  • wzrost znaczenia technologii i gospodarki cyfrowej;
  • komunikacja i współpraca dzięki nowoczesnym technologiom;
  • rekrutacja i utrzymanie pracowników w warunkach rywalizacji o talenty;
  • rozwój sieci profesjonalnych i korporacyjnych.

 

Raport DTZ zwraca uwagę, że elastyczne miejsca pracy odgrywają ważną rolę także w zakresie rewitalizacji obszarów miejskich. Raport wyróżnia cztery najważniejsze centra biurowe: Kings Cross w Londynie, Dumbo Heights na Brooklynie, Factory Berlin i Fuxing Plaza w Szanghaju. W wielu przypadkach elastyczne biura wynajmują w nich młode, rozwijające się firmy, co zapewnia różnorodność biznesową, napędzającą zmiany społeczne i gospodarcze.

 

Nie chodzi tu tylko o utworzenie otwartej przestrzeni czy umieszczenie kawiarni w biurze, ale o zaoferowanie pracownikom środowiska pracy, które mogą dostosowywać do swoich potrzeb. Ważne jest również umożliwienie im budowania społeczności i nawiązywania relacji wykraczających poza firmowe spotkania. Dzięki temu pracownicy mają poczucie sensu i celu oraz możliwości wyboru. Jest to niezwykle ważne w warunkach globalnego niedoboru wykwalifikowanych pracowników, kiedy pracodawcy starają się przyciągnąć i zatrzymać największe talenty. Elastyczne zasady pracy mogą pomóc im przezwyciężyć rozmaite wyzwania, a biznes zyska na wprowadzeniu nowych wartości, które się z nimi wiążą – podkreśla Steve Quick, Dyrektor Global Occupier Services w DTZ.

 

Pełna wersja raportu dostępna jest poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: Kinnarps
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Robert :
Obecnie jest moda na biurka regulowane (rosnące). Dostosowane do wzrostu pracownika. Są elektryczne ale drogie lub mechaniczne. Jest firma w Raszynie (bez reklamy) która, oferuje takie rozwiązania. Polecam sam kupiłem.
2 września 2015 19:55