Giant

Rynki regionalne nie tracą tempa. Czeka nas kolejny rekord?

Enterprise Park w Krakowie - nieruchomość sprzedana w I półroczu przez Avestus na rzecz Tristan Capital Partners
Kazimierz Office Center w Krakowie (sprzedający: GTC, kupujący: GLL)
Firma doradcza JLL przygotowała raport na temat transakcji inwestycyjnych dokonanych na rynkach biurowych poza Warszawą w I półroczu 2015 r. Miasta regionalne radzą sobie nad wyraz dobrze.

Z danych przedstawionych przez międzynarodową firmę doradczą JLL wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na głównych regionalnych rynkach biurowych w Polsce w I połowie br. osiągnęła poziom 234 mln euro, co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, gdy poziom transakcji wyniósł 220 mln euro.

 

W I półroczu na polskim rynku biurowym sfinalizowano transakcje o łącznej wartości 385 mln euro, z czego aż 234 mln euro przypadły na umowy kupna/sprzedaży poza Warszawą. Oznacza to, że rynki regionalne uzyskały wyższy wynik od Warszawy, a ich udział w całkowitym wolumenie transakcji biurowych w Polsce sięgnął aż 59 proc. Inwestycyjną gwiazdą I półrocza poza Warszawą był Kraków, w którym zrealizowano transakcje o największej wartości wśród rynków regionalnych – informuje Sławomir Jędrzejewski, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL.

 

W I półroczu na regionalnych rynkach biurowych zrealizowano transakcje inwestycyjne, których przedmiotem były nieruchomości, takie jak:

  • Enterprise Park w Krakowie (sprzedający: Avestus, kupujący: Tristan Capital Partners);
  • Kazimierz Office Center w Krakowie (sprzedający: GTC, kupujący: GLL);
  • Green Horizon w Łodzi (sprzedający: Skanska, kupujący: Griffin Group);
  • Baltic Business Center w Gdyni (sprzedający: BPT Optima, kupujący: Octava SA);
  • West House 1B (część West Forum) we Wrocławiu (sprzedający: Archicom, kupujący: GNT);
  • Millennium Plaza w Katowicach (sprzedający: Aviva, kupujący: Lone Star).

 

Apetyt inwestorów nadal jednak nie słabnie, dzięki czemu najbliższe miesiące mogą być jeszcze bardziej intensywne. Po znakomitym wyniku 440 mln euro, jaki zanotowały biurowe rynki regionalne w ubiegłym roku, inwestorzy nie tracą tempa. Takie czynniki jak brak dużych projektów na sprzedaż w Warszawie, wysoka aktywność najemców w największych aglomeracjach poza stolicą, ciekawa oferta biurowa oraz nadal atrakcyjne stopy kapitalizacji przyciągają uwagę inwestorów do Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, ale również Łodzi, Poznania czy Katowic. Biorąc pod uwagę transakcje czekające na finalizację i zakładając, że toczące się obecnie rozmowy zakończą się jeszcze w tym roku, łączna wartość umów kupna/sprzedaży obiektów biurowych poza Warszawą ma szansę wynieść nawet 750 mln euro, czyli ok. 70 proc. więcej niż w ubiegłym roku – prognozuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL.


0.0
Napisz pierwszy komentarz