Proton Office

Warszawski rynek biurowy atrakcyjny nie tylko dla dużych korporacji

Dobra pozycja negocjacyjna najemców warszawskich powierzchni biurowych jest wykorzystywana nie tylko przez międzynarodowe firmy i polskie organizacje, ale także przez instytucje państwowe.

Warszawski rynek biurowy sprzyja najemcom. Szerokie możliwości wyboru wśród wolnej powierzchni biurowej, a także rosnąca podaż powodują, iż firmy szukające nowych siedzib znajdują się w dobrej pozycji negocjacyjnej. Walka o najemców jest widoczna w przypadku budowanych, modernizowanych i istniejących biurowców.  

Jak zauważa Małgorzata Brawura-Biskupska z firmy doradczej Walter Herz, warszawskie stawki czynszowe za wynajem biur odnotowują lekkie spadki. Właściciele biurowców, którzy oferują konkurencyjne ceny, nie mogą jednak narzekać na brak chętnych, ponieważ popyt na stołeczne biura utrzymuje się wysokim poziomie. W ostatnich miesiącach wynajęta została w Warszawie rekordowo duża ilość powierzchni, co biorąc pod uwagę konkurencyjność rynku, najlepiej świadczy o tym, jak dużą skłonność do ustępstw mają obecnie właściciele budynków biurowych – mówi Małgorzata Brawura-Biskupska.

 

Stołeczny rynek biurowy kwitnie

Warszawa biorą pod uwagę wysoki potencjał ekonomiczny, znaczne zasoby kapitału ludzkiego, a także coraz większą dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej, staje się atrakcyjnym rynkiem dla zachodnich firm i międzynarodowych korporacji. Zagraniczne podmioty chętnie wybierają stolicę Polski jako siedzibę dla swoich biur regionalnych i centrów usług dla biznesu. W rezultacie odnotowywany jest rekordowy poziom wynajmu powierzchni biurowej. Sytuację panującą na rynku odzwierciedla umowa zawarta w pierwszej połowie br. przez firmę Samsung na wynajem 21 tys. mkw. w kompleksie Warsaw Spire. Pozytywny wpływ na popyt w zakresie wynajmu powierzchni biurowej ma nie tylko zapotrzebowanie zgłaszane przez zagraniczne organizacje, ale także rodzime przedsiębiorstwa oraz instytucje administracji państwowej, które stają się znaczącą grupą najemców.   

 

Największe zniżki w budowanych inwestycjach

Jak twierdzi ekspert z firmy Walter Herz, na konkurencyjnym stołecznym rynku największe rabaty mogą uzyskać firmy decydujące się na wynajęcie powierzchni w biurowcach będących na etapie realizacji. W takich przypadkach efektywne stawki najmu, po rozliczeniu wakacji czynszowych, mogą okazać się niezwykle korzystne. Najemcy, którzy są skłonni podpisać umowę w trakcie budowy obiektu, mogą liczyć na stawki na poziomie tych, które obowiązują w niższej klasy budynkach, czy inwestycjach gorzej zlokalizowanych – przyznaje Małgorzata Brawura-Biskupska. Firmy, które podpisują umowy przednajmu, poza atrakcyjnym czynszem, mogą liczyć także na takie bonusy, logotyp umieszczony na elewacji budynku, czy zyskać niestandardową aranżację biura. Wynajmujący oferują również dodatkowe pakiety zachęt na aranżacje, relokacje czy umeblowanie i przystają na elastyczniejsze zapisy w umowach. Dotyczą one np. możliwości ekspansji powierzchni wraz z rozwojem firmy, czy wyłączności na prowadzenie określonej działalności w budynku. Najwięksi najemcy mogą mieć też wpływ na wybór dostawców usług w budynku, np. operatora kantyny – dodaje.

 

Według Małgorzaty Brawury-Biskupskiej, układ budynku jest istotny w przypadku podmiotów z sektora publicznego, od których firma Walter Herz otrzymuje ostatnio coraz więcej zapytań ofertowych. Urzędy zwykle poszukują powierzchni biurowej w układzie gabinetowym. Szczególne wymagania co do lokalizacji i samych budynków zależą od poszczególnych instytucji państwowych – komentuje Brawury-Biskupska. Warunkiem podpisania umowy przez najemców instytucjonalnych jest wyrażenie czynszu w złotych, a często także spełnienie różnego rodzaju wymagań indywidualnych związanych z procedurami obowiązującymi w danej instytucji – dodaje. 

 

Instytucje państwowe wynajmują 

W br. największa umowa, zawarta przez podmiot publiczny, dotyczyła wynajmu 17 500 mkw. powierzchni przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń w budynku Konstruktorska Business Center. Wśród innych znaczących kontraktów podpisanych z instytucją państwową należy wymienić również umowę najmu 6200 mkw. powierzchni przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w realizowanym kompleksie Warsaw Spire oraz umowę dotyczącą wynajmu dodatkowych 5000 mkw. przez spółki z grupy Poczty Polskiej w budynku Domaniewska Office HUB. Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych wynajęło centralnie zlokalizowany budynek Foksal City, a Urząd Komunikacji Elektronicznej wszedł do biurowca przy ul. Kasprzaka. Niedawno także Polskie Sieci Elektroenergetyczne ulokowały się przy al. Jerozolimskich w inwestycji Delta Eurocentrum Office Complex na powierzchni 6300 mkw. – wymienia Małgorzata Brawura-Biskupska. 

 

Zobacz także: Sektor publiczny bardziej wymagającym najemcą?

 

Nowe obiekty biurowe realizowane w stolicy Polski konkurują z innymi biurowcami, oferując dodatkowe udogodnienia na terenie kompleksów lub w samych budynkach. Najemcy nowoczesnych powierzchni biurowych mogą skorzystać m.in. z usług różnego rodzaju placówek usługowych, punktów handlowych, restauracji, kawiarni, a także mają do dyspozycji zaaranżowane miejsca do odpoczynku i rekreacji. Dostęp do szerokiego spektrum usług i terenów rekreacyjnych czy zielonych przyciąga najemców.

 


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz