Giant

EKO Relacja z pierwszego dnia Future 4 Build

|
Minął pierwszy dzień konferencji na temat budownictwa zrównoważonego - Future 4 Build

8 listopada mogliśmy być świadkami pierwszego dnia drugiej międzynarodowej konferencji budownictwa zrównoważonego – Future 4 Build. Opierała się ona na równoległych panelach dyskusyjnych, w których wypowiadali się lokalni i międzynarodowi eksperci.

Otwarcie konferencji nastąpiło o godzinie 9.30 wykładem na temat kondycji polskiej branży budowlanej w obliczu zielonych zmian prowadzonym przez Pawła Łuszcza i Małgorzatę Skonieczną z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Następnie rozpoczęły się równoległe panele dyskusyjne.

W Strefie Inwestora i Dewelopera odbyły się cztery dyskusje i jedno szkolenie. Rozmawiano o zagadnieniach takich jak uprzedzenia, oczekiwania i trendy w zrównoważonym rozwoju sektora budowlanego oraz wdrażaniu unijnego wymogu Nearly Zero Energy Buildings. Można było również znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego inwestować w Polsce i jaka jest rola zrównoważonego rozwoju w procesie inwestycyjnym oraz posłuchać o due dilligence. Szkolenie obejmowało certyfikację BREEAM In-Use i prowadzone było przez dr inż. Marcina Gawrońskiego, assessora BREEAM International i auditora BREEAM In-Use. W panelu uczestniczyli także m.in. Anita Kuliś z PwC, Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Henryk Kwapisz, menedżer rozwoju rynku z firmy ISOVER, Jake Jephcott, prezes Gdańsk Central Business District oraz Magda Stretton, dyrektor zarzadzający WSP Enviro.

Drugi panel, pod hasłem Inteligentne Technologie, zawierał dyskusje na temat kosztów energooszczędności oraz inteligentnych systemów w zakresie oszczędności energii, w których uczestniczyli m.in. Arkadiusz Krześniak, dyrektor działu edukacji i technologii z Ruukki Polska, Bartosz Marciniak, prezes zarządu firmy Promar, Marcin Bruzda, regionalny dyrektor handlowy Trend Control Systems oraz Piotr Olszewski, dyrektor zarzadzający SENVI. Poprowadzony został również wykład przez Artura Pezdę z Daikin Airconditioning Polska na temat korzyści związanych z klimatyzacją oraz rozmowa Jerzego Hainze, wiceprezesa i dyrektora HCH Instytutu Innowacji Budowlanych z Michałem Mika, kierownikiem produktu w Danfoss o stratach ciepła. Panel zakończony został wykładem Marka Lorczyka, Menadżera ds. Rozwoju Biznesu w Philips Lighting na temat przyszłości oświetlenia.

Ostatni sektor dotyczył architektury, designu i zrównoważonego budynku. Pozwolił dowiedzieć się więcej o certyfikacji budynków od ekspertów takich jak Rafał Schurma, prezydent PLBC, Piotr Kroenke, dyrektor generalny GTC, Jan Cieśla, assessor BREEAM International, Wojciech Kuc, senior project manager z firmy OSRAM. Podczas panelu odpowiedziano także na pytanie, dlaczego budowa ekologicznych mieszkań w Polsce idzie opornie oraz czy budynki pasywne nazwać można rewolucją czy ewolucją. Posłuchać można było m.in. Ewy Kielak-Ciemniewskiej, redaktor naczelnej miesięcznika „Stolica”, Andrzeja Markowskiego, dyrektora zarządzającego Sweco Architekci i Marcina Szewczuk, dyrektora marketingu w Aluplast. Pod koniec dnia Monika Kupska-Kupis, architekt project manager z VELUX Polska i Mariusz Zatylny, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego przenieśli dyskusję nieco w przyszłość rozmawiając o domach przyszłości i energooszczędnych projektach architektonicznych.

Podczas konferencji zaprezentowały się firmy takie jak ABB Sp z o.o., Ecoville Sp z o.o., Euro Centrum S.A.,Górnośląski Park Przemysłowy Sp z o.o., Klima-Therm S.A., LG Group, OSRAM Sp z o.o., Rockwool Polska, Velux Polska Sp z o.o. i WSP Enviro Sp. z o.o.

Drugi dzień konferencji również będzie oparty na trzech równoległych panelach. Rozmowy dotyczyć będą tematów takich jak sprawność energetyczna, fundusze i kredyty na rzecz odnawialnych źródeł energii, odpady, nowe materiały ekologiczne oraz trendy w architekturze opartych na miedzi i szkle. Odbędą się również warsztaty na temat Environmental Product Declaration.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz