PGE Narodowy

Outsourcing kluczem do rozwoju firmy

Targu Usług Outsourcingowych B2B w Wałbrzychu w marcu 2014 r.
Zgromadzeni uczestnicy z ciekawością słuchali prelegentów
Targi Usług Outsourcingowych B2B w Wałbrzychu już za nami. Spotkanie odbyło się 21 marca w biurowcu Invest-Park Center.

Celem targów było nawiązanie dialogu między poszukującymi rozwiązań outsourcingowych firmami z Dolnego Śląska a przedsiębiorstwami, które są w stanie dostarczyć takie usługi w tym regionie bądź na terenie całej Polski.

 

Wydarzenie podzielone zostało na części wystawienniczą i konferencyjną. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 30 firm z różnych branż, reprezentujących sektor finansowy, HR, spedycyjny i call center. Nie zabrakło także przedsiębiorstw prezentujących metody outsourcingowe stosowane w praktyce w ich firmach.

 

Olbrzymie zainteresowanie uczestników wzbudziła część merytoryczna targów. Wiele komentarzy i dyskusji wzbudziła debata o outsourcingu w skali ogólnopolskiej. Wzięli w niej udział: Tomasz Jakacki, Wiceprezes WSSE; Bartosz Skórniewski, HP Enterprise Services w Hewlett Packard; Mec. Maciej Szermach, Partner w Kancelarii BSO Prawo&Podatki; Dominika Staniewicz, Partner AdoreHR, Ekspert BCC ds. rekrutacji i selekcji oraz działań HR/rynku kandydatów. Debatę poprowadziła Jolanta Jaworska, Dyrektor Programów Publicznych, Europa Centralna i Wschodnia, IBM/ Wiceprezes Zarządu ABSL.

 

Podczas dyskusji poruszono m.in. prawne zagadnienia dotyczące outsourcingu. Mec. Maciej Szermach podkreślił nasilający się trend zwiększania odpowiedzialności zleceniobiorcy, wskazał również na te elementy umowy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Kwestię outsourcingu w sektorze HR i jego postrzegania przez personel poruszyła Dominika Staniewicz, która zwróciła uwagę, że outsourcing w zakresie zarządzania projektami spotyka się z negatywnym odbiorem ze strony pracowników. Z tego względu ważne jest, aby zbudować zaufanie zarówno przez firmę świadczącą usługi HR jak i przez firmę korzystającą z tego typu usługi.

 

Bartosz Skórniewski przedstawił outsourcing od strony firmy działającej globalnie. Zauważył, że w dobie szybkiego postępu gospodarczego to właśnie outsourcing stanowi klucz do rozwoju firmy. Podkreślił również, iż w firmie należy budować kadrę w sektorach decydujących o przewadze przedsiębiorstwa, a pozostałe usługi można zlecić na zewnątrz.

 

W trakcie debaty wypowiedział się również Tomasz Jakacki, podkreślając, że outsourcing już od dawna jest znany dolnośląskim przedsiębiorcom. Dawniej usługi zewnętrzne określane były jako „kooperacja” czy też współpraca z „dostawcami”. Wiceprezes WSSE stwierdził również, iż obecnie konieczna jest nie tylko umowa o współpracy, ale również pozytywne relacje i wzajemne zaufanie.

 

Odwiedzający targi z dużym zainteresowaniem uczestniczyli również w wystąpieniu gościa specjalnego - Armanda Angeli, czyli założyciela i wiceprezesa Europejskiego Stowarzyszenia Outsourcingu oraz prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyrektorów Finansowych na Europę. Omówił on m.in. rolę outsourcingu w branży finansowej.

 

Targi w Wałbrzychu były pierwszymi z cyklu spotkań. Kolejne odbędą się w Gdańsku 15 maja br. oraz w Łodzi 5 czerwca br. Organizatorami wydarzenia z 21 marca byli Prospects Publisher Sp. z o.o. oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.


0.0
Napisz pierwszy komentarz