Proton Office

Zielone budownictwo – spojrzenie z dystansu

7. PLGBC Green Building Symposium
Na wiele spraw, zwłaszcza tych, które naturalnie – i za sprawą wprowadzanych przez nas zmian – ewoluują, od czasu do czasu powinniśmy spojrzeć z pewnego dystansu. Dlaczego? Bo z dala więcej widać, zarówno przestrzennie, jak i czasowo.

 

To wciąż nie wszystkie dostępne źródła finansowania i instrumenty wspomagające inwestycje. W panelu zostały przedstawione również GRESB i International Finance Corporation (IFC) należący do Banku Światowego. Misją pierwszego z nich jest powiększanie i ochrona wartości udziałowców poprzez analizę i wzmacnianie zrównoważonych praktyk w sektorze nieruchomości. Roxana Isaiu przybliżyła historię GRESB i sposób, w jaki dokonywana jest ta analiza. IFC natomiast uruchomiło darmową aplikację EDGE, zaprezentowaną przez dyrektor Marcene D. Broadwater. Aplikacja dostępna jest obecnie w 130 krajach. Za jej pomocą deweloperzy i wykonawcy mogą wybrać najbardziej optymalne dla ich lokalizacji zielone rozwiązania. Również Komisja Europejska wspomaga nas w drodze do łatwiejszego znajdowania najlepszych praktyk i ich regularnego stosowania. Dr Josefina Lindblom z KE przedstawiła Level(s), ramowy pakiet wskaźników zrównoważenia dla budynków biurowych i mieszkalnych. Wykorzystanie wskaźników do raportowania jest dobrowolne, wprowadza ujednolicony język i ułatwia podejmowanie decyzji w trakcie całego cyklu życia budynku.

Całość Sympozjum spoiła sesja Green Building Design & Trends. Vincent Briard z Knauf Insulation przypomniał, że nie tylko efektywność energetyczna decyduje o zrównoważeniu budynku, co pokrywa się z wnioskami z badania Buildingomics. Nawiązał do Level(s), które zdecydowanie na to wskazują. Szerokie pod względem czasowym spojrzenie zaprezentował dr Craig Davis z EBRD, określając dostosowanie budynków do zmieniającego się klimatu jako jedno z największych wyzwań stojących obecnie przed projektantami. Natomiast spojrzenie szerokie pod względem przestrzennym przedstawił prof. Peter Ruge, wykładowca zrównoważonego projektowania na Hochschule Anhalt. Prof. Ruge posiada doświadczenie w projektowaniu m.in. w Chinach, kraju odmiennym tak kulturowo, jak i w wielu rejonach również klimatycznie od państw europejskich, przytoczył więc najważniejsze wnioski z pracy przy tych projektach.

Sesjom towarzyszyły gorące dyskusje, prowadzone przez odpowiednio Jamesa Drinkwatera z WorldGBC i dziennikarkę Grażynę Błaszczak.

Po zakończeniu merytorycznej części konferencji odbyła się uroczysta Gala wręczenia PLGBC Green Building Awards 2017. Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazły się m.in. Business Garden Warszawa, Academeia High School czy Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego. W trakcie bankietu uczestnicy mieli możliwość uratować wirtualnego kotka utrzymując się na wąskiej desce nad 200-metrową przepaścią lub poczuć dziecięcą radość (i prawie realne przeciążenie) podczas jazdy rollercoasterem – były to atrakcje w wirtualnej rzeczywistości.

7. PLGBC Green Building Symposium przyciągnęło ponad 300 osób pochodzących z 15 krajów. Już podczas trwania konferencji PLGBC otrzymało niezwykle pozytywny odzew od uczestników, zarówno w kwestiach merytorycznych, jak i ogólnej atmosfery konferencji, organizacji i przygotowania technicznego (pomimo szalejącego poza murami Reduty orkanu Ksawery). Z pewnością to również efekt całościowego spojrzenia na Sympozjum z dystansu. Zapraszamy na kolejną edycję konferencji!

 


0.0
Tagi: PLGBC
Napisz pierwszy komentarz