Nowy Styl Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-BUD logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoPodium Investment logoFYI Commercial Consulting logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGTV Lighting logoCity Space logoPorto Office A Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoTétris Poland logoRIS Kotes logoHAVRE Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTorus logoINTERBIURO logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Konferencja „Miasta przyszłości według Sweco”

5 kwietnia br w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja „Miasta przyszłości według Sweco” zorganizowana przez firmę Sweco Consulting. Głównym przesłaniem konferencji było pokazanie inspirujących rozwiązań i pomysłów pozwalających na tworzenie i rozwój miast przyszłości.

Na konferencję zostali zaproszeni znamienici prelegenci, których prezentacje wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród uczestników. Na samym początku Alicja Kuczera, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, przedstawiła sytuację certyfikacji wielokryterialnych na polskim rynku. Zaprezentowane statystyki jednoznacznie potwierdzają wysoką pozycję Polski w rejonie Europy środkowowschodniej. Jak wspomniała dyrektor PLGBC znaczący wpływ na taki wynik ma niewątpliwie Dział Budownictwa Ekologicznego Sweco Consulting, który odpowiada w Polsce za blisko 50% certyfikacji BREEAM.

O trendach rozwoju systemów certyfikacji BREEAM opowiedział Martin Townsend, Dyrektor BRE Global. Jak się okazuje, BRE jest zaangażowane nie tylko w sam system certyfikacji, ale również samodzielnie testuje innowacyjne rozwiązania i technologie budynkowe, które pozwalają sprostać wymaganiom związanym ze zmianami klimatycznymi (np. ochrona budynków przed deszczami nawalnymi). Townsend zaznaczył, że rynek budownictwa musi ewoluować i dostosować się do wymagań jakie stawia przyszłość zarówno pod względem adaptacji do zmian klimatu, jak i rozwoju miast przyszłości.

Marcin Gawroński, Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego w Sweco Consulting, pochwalił się uzyskaniem 100 certyfikatu BREEAM dla nowo budowanych budynków, a także przybliżył słuchaczom kierunki rozwoju Sweco oraz projekty, w które aktualnie zaangażowana jest firma. Zaprezentowane były rozwiązania dla nowoczesnego i ekologicznego budownictwa (m.in. modelowanie energetyczne, analizy cyklu życia, optymalizacja zużycia energii), jak również dla sektora energetyki, transportu, gospodarki i ochrony wód oraz zrównoważonej urbanistyki. Niewątpliwie działalność firmy doskonale wpisuje się w ideę miast przyszłości.

Najwyżej oceniony w BREEAM budynek biurowy w historii przedstawił Kartik Amrania, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Budownictwa w Sweco UK. Budynek Bloomberg w Londynie, zaprojektowany przez Foster&Partners oraz Sweco, uzyskał wynik aż 98,5% (poziom Outstanding)! W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązania takie jak: optymalizacja fasady pozwalająca na naturalną wentylację czy próżniowe spłukiwanie toalet ze 100% wykorzystaniem odzyskanej wody szarej. Dzięki zaangażowaniu Sweco budynek Bloomberg zużywa o 35% mniej energii i o 75% mniej wody w porównaniu do standardowo budowanych biurowców.

 

  • 1
  • 2

5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra