Giant

EKO Zrównoważone projektowanie - relacja z konferencji

Relacja

Na zdjęciu: seminarium „Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania"
Na zdjęciu: seminarium „Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania"
Na wrocławskich Nowych Żernikach do końca 2012 powstanie pierwsze w Polsce osiedle mieszkaniowe, wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

29 marca we Wrocławskim Centrum Kongresowym w Hali Stulecia debatowano na temat inwestycji we wrocławskich Nowych Żernikach. Podczas seminarium „Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania” architekci, deweloperzy, przedstawiciele miasta,  wykładowcy Politechniki Wrocławskiej i przedstawiciele wszystkich grup zawodowych, zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny, mieli okazję do spotkania i wymiany poglądów.

Wydarzenie było pierwszym spotkaniem w ramach III edycji ogólnopolskich seminariów, które organizowane są jako część cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”. Francuska firma RD bud.  zainicjowała spotkanie i jest jego sponsorem. Projekt ma na celu pogłębianie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkim stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w najciekawszych regionach Polski.

Naszym celem  jest edukacja i wypracowanie zasad współpracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na każdym jego etapie, aby realizacja zrównoważonych budynków stała się faktem. Obecnie dysponujemy technologiami, które pozwalają realizować inwestycje w taki sposób, aby nie niszczyć równowagi środowiska i zachować je dla przyszłych pokoleń. – ocenił  Jean Luc Darras, Dyrektor Techniczny w firmie RD bud.

Podczas wrocławskiego seminarium odbyła się debata na tematów planów  budowy osiedla na Nowych Żernikach, z udziałem m.in. Piotra Fokczyńskiego, architekta miejskiego Wrocławia, Zbigniewa Maćkowa  przewodniczącego Dolnośląskiej Izby Architektów i Rafała Jarodzkiego prezesa firmy Archicom.

Uczestnicy seminarium zgodzili się, że plany budowy osiedla na Nowych Żernikach wymagają współpracy pomiędzy miastem i zaangażowanymi w przedsięwzięcie deweloperami i architektami.  - Osiedle na Nowych Żernikach będzie ekologiczne i samowystarczalne. Będą tutaj miejsca zarówno do pracy, jak i mieszkania. – podkreślił architekt Zbigniew Maćków.

Architekt miasta Wrocławia Piotr Fokczyński dodał, że obecnie projekt jest konsultowany społecznie. Okoliczni mieszkańcy aktywnie uczestniczą we wszystkich spotkaniach.

W drugiej części seminarium odbyły się praktyczne warsztaty przygotowane Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom czym jest zrównoważone projektowanie.  Uczestnicy pracowali nad modelowymi projektami różnych obiektów, w zespołach obejmujących wszystkie grupy zawodowe zaangażowane w proces inwestycyjny. Punktowana była wiedza dotycząca zagadnień efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnej gospodarki terenem i wodą, a także finansowa strona zagadnienia.

Po inicjującym cykl seminarium we Wrocławiu, kolejne odbędą się, m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście,  Poznaniu i Warszawie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Rada Architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Politechnika Wrocławska, Polski Związek Firm Deweloperskich  i Forum Odpowiedzialnego Rozwoju.  Patronat medialny objęły: Puls Biznesu,  Architektura Murator, Muratorplus.pl, Inwestycjebudowlane. Eco manager, Urbanistyka.info, Gazeta Wyborcza Wrocław i miastowroclaw.pl
Organizatorem seminariów jest firma Bluevine Consulting.

Informacja o koalicji:

Na potrzeby projektu „Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa”  zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalni wykonawcy, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków. 

Wśród nich są m.in.  takie firmy jak: RD bud, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Cushman & Wakefield, PM Group, TUP SA, Pilkington, APA Wojciechowski, HP.

W tym roku, do koalicji dołączyła firma Kerakoll  oferująca globalne rozwiązania w dziedzinie materiałów i usług w technologii GreenBuilding, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Polski Związek Firm Deweloperskich.  A także pracownia architektoniczna Broadway Malyan, kancelaria prawna Certo i firma Autodesk dostawca rozwiązań do projektowania 3D dla branży architektoniczno - budowlanej.


0.0
Napisz pierwszy komentarz