Proton Office

Griffin Group i Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy zamieniły się nieruchomościami

Biurowiec Prima Court w Warszawie, fot. griffin-re.com
Biurowiec Prima Court w Warszawie, fot. griffin-re.com
Znana warszawska działka, tzw. Serek Wolski, należąca do Parafii, a także dwa budynki, w tym biurowiec Prima Court dotychczas znajdujące się w portfelu Griffin Group w wyniku jednej transakcji zmieniły właścicieli. Na pozyskanym terenie Griffin i Skanska wspólnie wybudują kompleks biurowo-usługowy.

Po zawarciu tej nietypowej umowy 0,8-hektarowa działka leżąca u zbiegu ul. Towarowej i Wolskiej w Warszawie weszła w skład portfela nieruchomości Griffin Group. Dotychczasowy właściciel terenu, Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy w zamian otrzymała od dewelopera dwa budynki – biurowiec Prima Court przy ul. Nowogrodzkiej 68 w Warszawie i kamienicę we Wrocławiu, zlokalizowaną przy ul. Rynek 50.

 

Transakcja jest wynikiem konkursu ofert, ogłoszonego publicznie w czerwcu 2013 roku przez Parafię św. Trójcy na zamianę, zagospodarowanie lub sprzedaż dwóch działek, łącznie zajmujących ponad 0,8 ha. Do konkursu przystąpiła spółka Griffin, która już wcześniej od hiszpańskiej firmy Harmonia Gruppo kupiła sąsiadujący z terenami Parafii teren o powierzchni 1500 mkw. Po ponad roku od ogłoszenia konkursu, oferta dewelopera została uznana za najkorzystniejszą.

 

Jakie warunki spełnił inwestor?

 

Warunki postawione przez Parafię podczas ogłaszania konkursu, a następnie w toku negocjacji były dość wysokie. Parafii zależało, by nieruchomości przeznaczone na wymianę były zlokalizowane w stolicy lub w innych dużych miastach wojewódzkich. Obiekty miały być w bardzo dobrym stanie technicznym i wynajęte na mocy długoterminowych umów renomowanym najemcom, a ich wartość miała być adekwatna do wartości rynkowej działek Parafii. Oferent miał też obowiązek posiadać prawo własności (nie wieczystego użytkowania) do proponowanych nieruchomości. Dzięki spełnieniu takich wymogów przyjmowane na wymianę budynki stanowią wieloletnią lokatą kapitału, a także przynoszącą stały dochód inwestycję. Wszystkie warunki spełniła oferta spółki Griffin, zawierająca biurowiec Prima Court i kamienicę we Wrocławiu.

 

Transakcje wymiany nieruchomości zdarzają się na rynku niezwykle rzadko, a na taką skalę prawie w ogóle. Transakcja ta stała się możliwa z dwóch względów. Przede wszystkim dlatego, że po stronie Parafii powstał niezwykle profesjonalny zespół negocjacyjny, który pozyskał zrozumienie parafian i poświęcił ogromnie dużo czasu na doprowadzenie do skutecznego finału negocjacji, a po drugiej stronie znalazł się elastycznie działający inwestor oportunistyczny, wykorzystujący nadarzające się na rynku okazje, który był w stanie odpowiedzieć ofertą na bardzo wysokie warunki Parafii - wyjaśnia Piotr Fijołek, Partner w Griffin Real Estate.

 

Proboszcz Parafii ks. Piotr Gaś również zwraca uwagę, że transakcja była niezwykle skomplikowana. Odczuwam jednak ogromną satysfakcję, bo chcieliśmy przeprowadzić transakcję win-win. Sądzę, że właśnie taką transakcję zamknęliśmy za zgodą Rady Parafialnej i Zgromadzenia Parafialnego Parafii Świętej Trójcy oraz Konsystorza naszego Kościoła - komentuje ks. Piotr Gaś.

 

Biurowiec Prima Court firma Griffin Group zakupiła od spółki Re Polish Property w styczniu 2012 roku. 9-kondygnacyjny budynek zrealizowany w 1997 r. oferuje 4000 mkw. powierzchni biurowej klasy A oraz 52 miejsca w dwupoziomowym garażu podziemnym.

 

Wspólna inwestycja Griffin Group i Skanska

 

Wraz z gruntem przejętym wcześniej od Harmonia Gruppo, Griffin będzie posiadał ok. 1 ha powierzchni u zbiegu ulic Towarowej i Wolskiej. Teren zostanie przeznaczony pod budowę kompleksu biurowo-usługowego, którego koncepcja jest już opracowywana. Griffin planuje zrealizować tę inwestycję we współpracy ze Skanska Property Poland. To bardzo ciekawy teren, naszą ambicją jest stworzenie kompleksu dobrze komponującego się z tą częścią miasta, a jednocześnie służącego biznesowi i okolicznym mieszkańcom – mówi Krzysztof Wilczek, dyrektor regionu w Skanska Property Poland.

 

Przejęcie Serka Wolskiego jest już kolejną transakcją Griffina w rejonie ul. Towarowej. Wcześniej inwestor zakupił teren centrum handlowego przy ul. Towarowej 22 oraz sąsiadujące z nim działki, o łącznej powierzchni ponad 6,2 ha. Obecnie firma dysponuje jedną z największych możliwych do komercyjnego wykorzystania powierzchni w tzw. biznesowym centrum stolicy.


5.0
Napisz pierwszy komentarz