Giant

Q22 zapełnia się najemcami

Q22
Q22
Linklaters oraz William Demant – to nazwy kolejnych firm, które wprowadzą się do warszawskiej inwestycji Echo Investment – Q22.

Linklaters oraz William Demant – to nazwy kolejnych firm, które wprowadzą się do warszawskiej inwestycji Echo Investment – wynika z raportu Market View – Warszawski Rynek Biurowy IV kw. 2015 firmy CBRE. Pierwszy z najemców, międzynarodowa firma prawnicza, zajmie w biurowcu 4500 mkw. Z kolei drugi – działający w branży medycznej – wynajął w budynku 3400 mkw. Warto przypomnieć, iż w ostatnich dniach Echo Investment poinformowało, iż do Q22 przeniesie się Allegro. Nowe biuro firmy zajmie 7600 mkw. powierzchni biurowej.  

 

Zobacz więcej: Q22 z nowym najemcą

 

Jak pokazuje raport CBRE ubiegły rok dla stołecznego rynku biurowego pod względem aktywności najemców był niezwykle udany. Była ona o 36 proc. większa w porównaniu rok do roku. W całym 2015 r. najemcy wynajęli w stolicy przeszło 800 mkw. powierzchni biurowej.

 

Spośród sektorów obecnych na rynku nieruchomości biurowych w 2015 r. najbardziej aktywna była branża IT i HI-TECH – umowy najmu z tego sektora stanowiły 19 proc. całkowitej wynajętej powierzchni biurowej. Jest to znaczący wzrost co wskazuje na rosnące zaufanie takich firm do polskiego rynku i kadr. Kolejnym najaktywniejszym sektorem był sektor finansowy (18 proc. wolumenu najmu). Natomiast w przypadku sektora publicznego zaobserwowaliśmy spadek zainteresowania nowoczesną powierzchnią biurową sektora publicznego – z 14 proc. na 4 proc. – mówi Katarzyna Gajewska, Konsultant, Dział Doradztwa i Analiz Rynku, CBRE.

 

Firmom decydującym się na nowe biuro sprzyjała oferta deweloperów. Oddali oni w ubiegłym roku 23 inwestycje biurowe w stołecznym mieście. Rok 2016 również będzie niezwykle udany – planowane jest oddanie ok. 30 kolejnych.

 

Cały rok 2015 był świetnym okresem dla stołecznego sektora biurowego, Warszawa od kilkunastu kwartałów postrzegana jest jako idealne miejsce do lokowania biznesu oraz jego rozwoju, dowodem tego są umowy najmu nowych firm takich jak Compass Offices czy F5 Networks Inc. Rok 2016 będzie z kolei wyzwaniem dla rynku, bowiem konkurencja między deweloperami stale rośnie. Warszawski rynek należy jednak postrzegać jako pełen możliwości. To tu najemcy mogą wybierać w światowej klasy projektach biurowych w doskonałych lokalizacjach w mieście, negocjować korzystne warunki najmu, a także wykorzystywać dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową oraz rozwijać biznes dzięki dobrze wykształconej kadrze – mówi Łukasz Kałędkiewicz, Senior Dyrektor Działu Agencji Biurowej, CBRE.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz