Proton Office

Jak dobrać odpowiednią wykładzinę do biura?

|
Waldemar Kulikowski, Key Account Manager firmy Forbo Flooring Polska
Marmoleum Modular to kolekcja płytek linoleum, która daje możliwości aranżacji powierzchni podłogowych (Marmoleum Modular w biurze)
Podłoga w biurowcu to kwestia podstawowa, ale nie błaha. Dobrze dobrana wykładzina wpływa np. na charakter wnętrza w miejscu pracy. O rozwiązaniach podłogowych w biurowcach rozmawiamy z Waldemarem Kulikowskim, Key Account Manager firmy Forbo Flooring Polska, ekspertem rozwiązań podłogowych do biur.
Waldemarem Kulikowskim, Key Account Manager firmy Forbo Flooring Polska
Waldemar Kulikowski, Key Account Manager firmy Forbo Flooring Polska

Współczesne powierzchnie biurowe są projektowane w ten sposób, aby można było z łatwością dostosowywać je do zmian w układzie biura. Jak wykładziny „dopasowały się” do przeorganizowań pomieszczeń? 

Nasze wykładziny produkujemy w płytkach 50x50 cm, co daje więcej możliwości wzorniczych, a także zapewnia prostszą instalację oraz łatwość wymiany uszkodzonych bądź zabrudzonych pojedynczych płytek. Od września tego roku wprowadziliśmy kolekcje płytek dywanowych również w innych rozmiarach. Trend w aranżacji biur jest taki, aby maksymalnie obniżać koszty wybierając jak najkorzystniejsze rozwiązania. W Forbo potrafimy dobrać podłogę „pod klienta”, odpowiednio obniżyć cenę dostarczając nadal rozwiązania wysokiej jakości. Dzieje się tak, gdyż oferujemy wykładziny o niższej gramaturze, które mają gęstsze sploty o zamkniętej strukturze, co sprawia, że taka wykładzina nie przetrzymuje brudu. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów. Są to realne korzyści dla użytkowników (łatwiejsze sprzątanie) i dla inwestora (niższy koszt zakupu). 

 

Jednym ze wspólnych miejsc dla użytkowników biurowca jest strefa wejściowa. Codziennie korzysta z niej wiele osób często wnosząc na butach brud i błoto. Jak poradzić sobie z tą kwestią, gdy nie wystarcza zwykła wycieraczka do butów?

System mat wejściowych jest fundamentalną sprawą w każdym nowoczesnym budynku. Chroni przed nadmiarem wznoszonego na obuwiu i kółkach brudu oraz wilgoci z zewnątrz, a co za tym idzie zapewnia redukcję kosztów utrzymania podłóg. Chciałbym podkreślić, że nie chodzi tu o wycieraczkę do butów, tylko system mat, ciąg, który gwarantuje, że każdy, kto wchodzi do budynku zetknie się z matą przynajmniej kilkakrotnie. Dla przykładu, już 6 m maty wejściowej Forbo Coral zatrzymuje do 95 proc. wnoszonego do budynku błota i brudu. We wrześniu wprowadziliśmy nową kolekcję mat Coral, które są nie tylko funkcjonalne, ale wyglądają bardzo atrakcyjnie. Wejście do budynku to przecież wizytówka firmy, dlatego wizualny aspekt też jest ważny.

 

Schody, wejścia i wyjścia to ważne strefy w przypadku ewakuacji biurowca. W takich miejscach stosuje się maty zgodne ze standardami przeciwpożarowymi. Jak sprostać tym wymogom?

Wszystkie nasze produkty (wykładziny elastyczne, wykładziny dywanowe, maty wejściowe) spełniają najwyższe standardy przeciwpożarowe w swojej klasie produktów. Realizowaliśmy wiele inwestycji w całej Polsce na różnego rodzaju klatkach schodowych, wejściach i wyjściach. Jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie i bezpieczne pokrycie podłogowe do każdej przestrzeni w obiekcie.

 

Jak podłoga może wpłynąć na punktację w certyfikacji LEED i BREEAM?

Znacznie. Zależy to od ilości zakupionego materiału i jej parametrów. Może wpływać nawet jednocześnie na kilka punktów materiałowych MR oraz jakości środowiska wewnętrznego IEQ w certyfikacji LEED.

 

Dlaczego warto wybierać wzory wykładzin o wysokim współczynniku odbicia światła?

Ponieważ taka wykładzina pomaga w lepszym doświetleniu pomieszczenia światłem zarówno naturalnym, jak i sztucznym. Wysokorefleksyjność wykładzin w połączeniu z wysokorefleksyjnością sufitu (a nawet ścian) może przyczynić się znacząco do ograniczenia zapotrzebowania doświetlenia światłem sztucznym, co pozwala zwiększyć możliwą szerokość dobrze doświetlonego samego traktu biurowego. Poprawia to komfort i dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, a co za tym idzie zwiększa jakość wykonywanej przez nich pracy.

 

  • 1
  • 2

3.0
Napisz pierwszy komentarz