Giant

Od projektu do efektu!

|
Trend kompleksowej realizacji wnętrz przekłada się na intensywny rozwój usług z sektora design & fit out. O realizacjach fit out rozmawiamy z Wojciechem Galejem z firmy Interbiuro.
Wojciech Galej, Senior Project Manager firmy Interbiuro
Wojciech Galej, Senior Project Manager firmy Interbiuro

Rynek usług wykończenia i wyposażenia biur rozwija się w ostatnich latach coraz szybciej. Ten trend kompleksowej realizacji wnętrz przekłada się na intensywny rozwój usług z sektora design & fit out. O realizacjach fit out rozmawiamy z Wojciechem Galejem, Senior Project Managerem z firmy Interbiuro.

Interbiuro już od niemal 10 lat rozwija na rynku biurowym usługi z sektora design & fit out. Dlaczego warto skorzystać z doświadczenia wyspecjalizowanych firm zajmujących się takimi usługami i im zlecić zaprojektowanie oraz zrealizowanie nowego biura?

 

Korzyści wynikających ze zlecenia prac firmie z sektora design & fit out jest wiele. Do najważniejszych możemy zaliczyć wygodę w całym procesie realizacji od projektu przez budowę do obsługi gwarancyjnej. Inwestor współpracuje na wszystkich tych etapach z jedną firmą, która posiada odpowiednie zaplecze fachowców jak i doświadczeń, gwarantuje to przeprowadzenie całej inwestycji bez zbędnych dla klienta problemów czy stresów.

 

Oddajemy fit out biura firmie specjalizującej się w takich realizacjach. Za co będzie ona odpowiedzialna? Jaki jest zakres prac takiej firmy? 

 

Usługa design & fit out polega na kompleksowym stworzeniu przestrzeni biurowej na zasadzie „od projektu do efektu”. Zazwyczaj prace rozpoczyna dział architektury w naszej firmie od rozpoznania potrzeb klienta i skonfrontowania tego z możliwościami jakie ma powierzchnia, jakie daje nam budynek. Należy pamiętać, iż oprócz samego designu istotniejsze są wymagania jakie stawiają nam przepisy prawa. Tutaj należy uwzględnić ilość osób na danej powierzchni, dostęp do toalet, jak i takie rzeczy jak odpowiednia ilość świeżego powietrza czy też światła dziennego. Coraz większą rolę odgrywa akustyka pomieszczeń biurowych. Klient zaczyna odbierać swoje biuro tak samo „uchem” jak i okiem. Tworzone są strefy pracy cichej, sale konferencyjne wyposażane są w sufity i drzwi o podwyższonych parametrach akustycznych czy też przy obszarach open space montowane są budki telefoniczne tak, aby rozmowy nie przeszkadzały pozostałym pracownikom. Po ustaleniu wszystkich powyższych czynników rozpoczyna się praca na space planie, a później projekcie wykonawczym. Po jego akceptacji przejmujemy powierzchnię i rozpoczynamy etap realizacji. To najtrudniejszy zakres, jednocześnie dla nas najbardziej interesujący.

 

Czym powinien kierować się klient wybierając ofertę firmy specjalizującej się w realizacjach fit out?

 

W metropoliach i dużych miastach powstaje co raz więcej powierzchni biurowych, a co za tym idzie firm świadczących usługi fit out. Klient powinien dokładnie przeanalizować zebrane oferty i wybrać tą najlepszą. Jakie cechy powinna ona nosić? Powinna być kompleksowa i rzetelnie przygotowana tak, aby podczas realizacji nie narażać Inwestora na dodatkowe nieprzewidziane koszty. Powinien być do niej sporządzony szczegółowy harmonogram, który pokaże czy wykonawca jest w stanie zrealizować dany projekt w założonych ramach czasowych, czy ma pomysł na tą realizację. Na koniec należy sprawdzić referencje firmy, jak również ich ostatnie realizacje czy swoim zakresem oraz stopniem skomplikowania odpowiadają wycenianemu projektowi.


Co jest kluczowe przed rozpoczęciem każdej realizacji typu fit out, szczególnie na dużych powierzchniach?

 

Kluczowym jest analiza potrzeb klienta i możliwości budynku. To musi być wyważone pomiędzy tymi dwoma biegunami. Czym dokładniejsza będzie ta analiza i więcej ustaleń poczynimy na początku, w fazie projektowej, tym sprawniej przejdziemy przez realizację. Na tym zaś etapie, przy większych projektach, ważniejsza jest kwestia logistyki dostaw, jak i zarządzania pracownikami i pilnowanie harmonogramu. Już od pierwszego dnia nie możemy dopuścić do opóźnień gdyż nie będzie ich kiedy nadrobić.


Jak długo trwają takie realizacje? Czy istnieje jakiś standard i od czego zależy realizacja biura najemcy? 

 

Realizacje fit out w standardzie „projektuj i buduj” trwają zazwyczaj pomiędzy 10 a 14 tygodni, a na czas ich trwania bardziej od powierzchni biura ma wpływ zakres i rodzaj użytych materiałów wykończeniowych, jak i urządzeń instalacyjnych. Kluczowe są tutaj szklane ściany, drzwi, klimakonwektory itp., na które niekiedy czekamy do 8 tygodni.

 

  • 1
  • 2

1.0
Tagi: Interbiuro
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
arek :
Rozwiązaniami fit out zajmuje się coraz więcej firm. Między innymi specjalizuje się w tym Total Sec z Warszawy . Dla klienta jest to super sprawa, bo jedna firma zajmuje się wszystkim. Firma musi mieć jednak specjalistów z różnych branż - to jest ważne. Tylko wtedy można zaoszczędzić sporo czasu na takim kompleksowym remoncie.
23 czerwca 2019 18:12