Inter-bud Fabryczna - duży

Polska – bezpieczny adres dla inwestorów

|
Zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości rośnie na całym świecie. Jak na tle innych Państw wypada Polska? O tym, co przyniósł miniony rok i czy 2018 r. to dobry czas na to, by zainwestować w nieruchomości dochodowe opowiada Michał Styś, dyrektor zarządzający OPG Property Professionals.
Michał Styś, dyrektor zarządzający OPG Property Professionals
fot. pixabay.com

Co może spowolnić rozwój nowych inwestycji na polskim rynku nieruchomości?

Sporym wyzwaniem, szczególnie dla sektora biurowego, będzie topniejąca liczba atrakcyjnych działek w obrębie centralnych części miast. Gruntów pod zabudowę zaczyna brakować, przez co o tereny inwestycyjne toczy się coraz bardziej zażarta rywalizacja. Rosną też ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. Ponadto, w obliczu rekordowych wskaźników podaży nieruchomości biurowych, możemy wkrótce zaobserwować nasilające się zjawisko wychodzenia najemców z budynków starszych, skromniej wyposażonych i gorzej zlokalizowanych. Jako profesjonalny doradca na rynku nieruchomości, pomagamy w wynajdywaniu takich okazji rynkowych, które w dłuższej perspektywie przyniosą wyższy zwrot z inwestycji wraz ze wzrostem wartości aktywów. Najważniejszym, długoterminowym wyzwaniem może jednak okazać się starzejące się społeczeństwo i niż demograficzny, co potencjalnie przełoży się na zmianę perspektywy rozwoju rynku zatrudnienia oraz utrudniony dostęp do dobrze wykształconej, ambitnej, mówiącej w wielu językach i relatywnie niedrogiej puli pracowników.

Jakie działania mogą podjąć inwestorzy w związku z kurczącą się liczba atrakcyjnych działek w miastach?

Poszukiwanie nowych nisz może skierować deweloperów w kierunku innych, dynamicznie rozwijających się rynków regionalnych – na przykład Łodzi czy Katowic, ale też mniejszych ośrodków akademickich. Miasta te przecierają ponadto szlaki, jeśli chodzi o rekultywację historycznej zabudowy na nowe, komercyjne cele. Inwestorzy zauważyli, że budynki rewitalizowane z reguły starzeją się moralnie i technicznie znacznie wolniej od typowego parku biznesowego. Na korzyść tego typu obiektów często działa też świetna lokalizacja oraz indywidualny charakter, swoista „dusza” miejsca. Tak było chociażby w OFF Piotrkowska Center w Łodzi, gdzie ze zdegradowanego kwartału udało nam się stworzyć jedną z najbardziej wartościowych i modnych lokalizacji w mieście, już wkrótce wzbogaconą o nowe funkcje biurowe.

Które z możliwości inwestycyjnych zapewniają atrakcyjne stopy zwrotu?

Aktualnie przyglądamy się w imieniu naszych Klientów możliwościom inwestycyjnym, także tym pozarynkowym, zapewniającym dochód i początkową stopę zwrotu brutto powyżej średniej rynkowej. Atrakcyjne stopy zwrotu dla najlepszej jakości aktywów na rynkach regionalnych na poziomie 6-7 proc. w sektorze powierzchni handlowych i biurowych oraz 7-8 proc. w sektorze przemysłowym i magazynowym to silna zachęta, z której korzystają kolejne fundusze, inwestorzy instytucjonalni oraz prywatni inwestorzy kapitałowi z Europy.

Podsumowując, czy rok 2018 to dobry czas na to, by ulokować kapitał w nieruchomości dochodowe?

Wciąż widzimy wśród najemców stabilny popyt na powierzchnie biurowe, co związane jest z rozwojem firm, wzrostem zatrudnienia oraz relatywnie dobrą stopą kapitalizacji. Po odpowiednim przygotowaniu, projekty te powinny przynieść stabilne źródło pasywnych przychodów w przypadku większości rynków regionalnych. Zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości rośnie na całym świecie, a Polska dodatkowo zapewnia dziś spore bezpieczeństwo przedsięwzięcia. Warto to wykorzystać.

 

  • 1
  • 2

4.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra