PGE Narodowy

Czego pragną programiści?

|
Wizualizacja idealnego biura IT wg Grupy Nowy Styl
Programiści to pracownicy, wokół których krąży wiele legend biurowych. We wstępie raportu „Czego pragną programiści” czytamy, że są oni postrzegani jako bardzo wymagający względem warunków i miejsca pracy. Czy rzeczywiście są aż tak kapryśni?

Branża IT to jeden z dynamicznie rozwijających się segmentów rynku. W walce o talenty pracodawcy i rekruterzy poszukują sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie w firmie specjalistów. Warto zatem zadać sobie pytanie, czego potrzebują pracownicy. Tym oczekiwaniom, jakie programiści żywią względem biura i pracodawcy, przyjrzał się Dział Badań i Konsultingu Przestrzeni Pracy Grupy Nowy Styl we współpracy z działem Market Research firmy Antal. Badania zaowocowały publikacją „Czego pragną programiści?”. O raporcie i wymarzonym środowisku pracy programisty opowiadają Marta Badura i Anna Dziadkowiec - autorki raportu.

W raporcie czytamy, że „Dobre środowisko pracy to nie tylko właściwie wyposażona przestrzeń, ale także pozytywne doświadczenie firmy, z którą współpracujemy”. Co programistom daje satysfakcję z pracy?

Anna Dziadkowiec (A.D.): Programiści w rozmowach indywidualnych i w ankiecie deklarowali, że lubią to, co robią, czyli lubią programować i tworzyć. Sama praca przynosi im satysfakcję, a tym bardziej, gdy mogą realizować swoje zadania w dobrych warunkach, czyli w środowisku, które wspiera ich pracę - w takim, w którym mają odpowiednio dużo miejsca, gdzie mogą pracować w skupieniu i „odciąć się” od świata.

Czyli odpowiednie środowisko może sprawić, że praca „wciągnie” programistę?

Marta Badura (M.B.): Tak. Bardzo często dla programistów praca jest jednocześnie pasją. W odpowiednich warunkach łatwo jest im osiągnąć tzw. stan flow, czyli maksymalną koncentrację na zadaniu, któremu oddają się bez reszty. Programiści podkreślali w wywiadach, że podczas kodowania zapominają o całym świecie i skupiają się tylko na swoim zadaniu. Jak opisała to jedna z osób badanych - najpierw wykonuje telefony, odpisuje na maile, a potem wreszcie siada „do właściwej pracy”. Spotkania i rozmowy są traktowane jako dodatek do pracy.

A.D.: W rozmowach z programistami często pojawiało się stwierdzenie, że bardzo nie lubią spotkań w ciągu dnia. Jeżeli bowiem mają czas poświęcony na pracę, na kodowanie, to nagłe spotkanie jest zabraniem tego kreatywnego czasu. Rozbija ich i potem mają problemy z powrotem do poprzedniego stanu.

 

biuro, programiści, komfortowe miejsce pracy, monitory

 

Obserwując rynek pracy, zauważamy, że bardzo ciężko jest przyciągnąć dobrego programistę do firmy. Co zatem sprawia, że ludzie chcą pracować w danej firmie? Co ich przyciąga? Można oferować różne benefity, podnosić pensje, ale w pewnym momencie i te sposoby przestają być przecież skuteczne...

M.B.: Potwierdzają to również badania. Co prawda, pensja wciąż jest istotna, jednak wielu programistów deklarowało, że nie chce zmieniać pracy bez znaczącej podwyżki. W wielu branżach dodatkowe 1000 zł to wciąż atrakcyjna kwota, ale dla programistów ze względu na stosunkowo wysokie pensje, zmiana wynagrodzenia musi być znacząca, żeby ktoś rozważył przejście do innej firmy. Ponadto dla programistów ważne są technologie, w których pracują i kwestie związane z atmosferą i relacjami w pracy.

A.D.: Szczególnie w małych firmach, zwłaszcza tych, które mają swego rodzaju klimat start-upowy, bardzo ważne są relacje. Często duże firmy i korporacje są traktowane przez programistów jak miejsce, w którym mogą się rozwinąć, zdobyć wiedzę, a potem pójść dalej. Programiści mają świadomość tego, że są poszukiwani na rynku pracy i jeśli w jakimś miejscu jest im źle, to tak naprawdę praca szuka ich sama.

 


2.0
Tagi: Nowy Styl
Napisz pierwszy komentarz