Giant

Oddaj krew w biurowcu

Akcja krew we Wrocławskim Parku Technologicznym, fot. http://technologpark.pl/pl/aktualnosci?article=18606
Akcja krew we Wrocławskim Parku Technologicznym, fot. http://technologpark.pl/pl/aktualnosci?article=18606
3 września pomiędzy godziną 9:00 a 12:30 we Wrocławskim Parku Technologicznym odbędzie się Akcja krew, podczas której chętne osoby będą mogły oddać krew.

Aby zostać dawcą krwi należy spełnić kilka obowiązkowych warunków: być osobą pełnoletnią do 65. roku życia, ważyć powyżej 50 kg, nie oddawać krwi w ciągu ostatnich 56 dni i cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Ponadto w dniu akcji należy zjeść lekki posiłek i powstrzymać się przed paleniem papierosów. Tuż przed oddaniem krwi niezbędne jest także okazanie dowodu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

 

Proces oddawania krwi rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i badania wstępnego. Samo pobieranie trwa około 10 minut, podczas których traci się 450 ml, czyli ok. 8 proc. krwi znajdującej się w organizmie. Po pobraniu zaleca się 10-15 minutowy odpoczynek oraz zjedzenie czekolady, jako ekwiwalentu oddanej krwi.

 

Zalety bycia Honorowym Krwiodawcą:

 

  • satysfakcja, że oddana krew może uratować czyjeś życie,
  • możliwość uzyskania bezpłatnych badań laboratoryjnych (grupa krwi, morfologia, badania wirusologiczne),
  • po 5 dniach można zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu, przy ul. Czerwonego Krzyża 5-9 po odbiór wyników (grupa krwi, morfologia, wyniki badań w kierunku nosicielstwa HBV, HCV i HIV, wynik testu kiłowego),
  • tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przyznawany po oddaniu 5 litrów krwi (w przypadku kobiet) lub 6 litrów krwi (w przypadku mężczyzn), upoważniający do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających, oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością,
  • bilet wolnej jazdy we Wrocławiu po oddaniu 18 litrów (w wypadku mężczyzn) i 15 (w wypadku kobiet),
  • dzień oddawania krwi jest wolny od pracy,
  • możliwość dokonania odliczenia podatkowego za oddaną krew.

 

Przeciwwskazaniami do oddania krwi są m.in. ciężkie choroby układu: pokarmowego, krążenia, nerwowego, oddechowego, moczowego i nerek, a także choroby zakaźne, weneryczne, łuszczyca, cukrzyca oraz nowotwory złośliwe. Czasową niezdolność do oddania krwi wykazują także osoby po zabiegach operacyjnych i piercingu (przez 6 miesięcy), podczas pobytu w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu, podczas miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu, po przebytych infekcjach (przez 2 tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia), po szczepieniu przeciwko grypie lub żółtaczce (przez 48 godzin) oraz w czasie ciąży i pół roku po porodzie.

 

Więcej informacji na stronie Wrocławskiego Parku Technologicznego.


0.0
Napisz pierwszy komentarz