Giant

Pracownicy pilnie poszukiwani

|
Rondo Business Park w Krakowie, w którym firma Capgemini wynajęła dodatkowe powierzchnie
Rondo Business Park w Krakowie, w którym firma Capgemini wynajęła dodatkowe powierzchnie
Według danych GUS z końca maja 2013 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosi 13,5 proc. Wiele młodych osób boryka się z trudnością w znalezieniu pracy. Kraków wydaje się nie mieć z tym problemów, gdyż tutaj wskaźnik bezrobocia wynosi jedynie 6,5 proc. Na co mogą liczyć młode osoby poszukujące pracy?

Kraków jest obecnie krajowym centrum outsourcingowym. Miasto pod tym względem wyróżnia się również na arenie europejskiej i światowej. Nie dziwi więc fakt, że głównymi pracodawcami w stolicy Małopolski są duże korporacje. Zatrudniają one przede wszystkim w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Właśnie dzięki nim poziom bezrobocia w stolicy Małopolski jest zdecydowanie niższy niż średnia w Polsce. Nie każdy szuka jednak zatrudnienia w korporacji, przez co pojawiają się głosy osób, które mają trudności ze znalezieniem pracy. Z drugiej strony, pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanej i doświadczonej kadry.

Jak obecnie wygląda krakowski rynek pracy i kto zatrudnia?

Największy pracodawca w sektorze BPO

Firmą, która nieustannie rozwija się w Krakowie, zwiększając zarówno zatrudnienie, jak i powierzchnie biurowe, jest Capgemini. Ten gigant z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajął dodatkowe 1700 mkw. powierzchni biurowej w Rondo Business Park, co ściśle wiązać się będzie ze zwiększeniem zatrudnienia. Obecnie w Polsce Capgemini zatrudnia ponad 5300 pracowników, z czego większość znajduje się właśnie w Krakowie.

Aktualnie w Krakowie zatrudniamy już blisko 3200 osób, co czyni nas największym w Małopolsce i drugim w kraju zagranicznym inwestorem z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W najbliższych miesiącach planujemy także intensyfikację procesów rekrutacyjnych i zatrudnienie ponad 300 nowych pracowników – skomentował Marek Grodziński, Dyrektor Centrum BPO Capgemini, Członek Zarządu Capgemini Polska.

Kto może liczyć na etat? Poszukiwane będą osoby z wiedzą ekspercką z dziedziny finansów, księgowości, analizy biznesowej i obsługi klienta, a także specjaliści od baz danych, zarządzania infrastrukturą oraz projektami. Rekrutacja prowadzona jest nie tylko wśród ekspertów mogących pochwalić się kilkuletnim stażem, lecz również wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych. Podstawowym warunkiem, aby ubiegać się o pracę w Capgemini jest biegła znajomość co najmniej jednego języka obcego. Dodatkowo podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzane są kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole i komunikatywność.

Praca dla specjalistów

Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego powiadomił natomiast o udzieleniu pozwolenia na działalność gospodarczą na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej firmie HSBC Service Delivery (Polska)sp. z o.o. Istotną informacją dla poszukujących pracy jest fakt, iż nowy przedsiębiorca planuje intensywną rekrutacje i przygotował aż tysiąc nowych stanowisk pracy.

Spółka będzie miała  siedzibę na terenie Kraków Business Park w Zabierzowie, gdzie powstanie innowacyjne centrum usług wsparcia na rzecz podmiotów z Grupy HSBC. Zatrudnienia szukać tam mogą w szczególności osoby związane z branżą IT.


Kolejne siedziby światowego lidera rozwiązań sieciowych

Z początkiem lipca firma Cisco otworzyła w Krakowie swoje drugie biuro, dysponujące powierzchnią 3700 mkw. Pierwsza siedziba znajduje się w stolicy Małopolski od maja 2012 roku i oferuje 2365 mkw. Nie jest to jednak koniec planów ekspansji firmy. Obecnie w budowie pozostaje trzeci oddział Cisco, największy ze wszystkich, o powierzchni 6690 mkw. Planowane otwarcie wyznaczone jest na przełom 2014 i 2015 roku.

Nowe powierzchnie wiążą się naturalnie z kolejnymi etatami. Obecnie firma zatrudnia w Krakowie 300 osób. Ostrożne założenia Cisco zakładają podwojenie tej liczby, natomiast optymistycznie liczyć można nawet na zwiększenie liczby zatrudnionych do 900. Kogo poszukuje firma? Przede wszystkim osób dysponujących odpowiednim poziomem wiedzy technicznej i jednocześnie znajomością języków obcych. Te kryteria uwarunkowane są profilem krakowskiego oddziału – pracownicy stanowią centrum wsparcia technicznego dla osób z całego regionu EMEAR, czyli Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Rosji.

Jak twierdzi Charlie Johnston, Dyrektor Działu Human Resources w regionie EMEAR, Cisco - jesteśmy dynamicznym, międzynarodowym zespołem, który łączy ludzi i technologie, osiągając doskonałe rezultaty. Zatrudniamy osoby z odpowiednim nastawieniem, stawiające na sukces i rozwój zarówno indywidualny, jak i zespołowy. Jesteśmy dumni ze środowiska pracy, które udało nam się stworzyć – talent i umiejętności pracowników są umacniane poprzez najnowsze technologie, swobodną atmosferę pracy oraz innowacyjne podejście do zdobywania nowych kompetencji. Osoby z różnych krajów i kultur razem działają i dzielą się doświadczeniami. 


0.0
Napisz pierwszy komentarz