PGE Narodowy

EKO Biznesowe dzielnice Krakowa

Capital High
Alma Tower
W Krakowie nie ma możliwości wyszczególnienia jednego centrum biznesowego. Biurowce powstają w różnych rejonach miasta, głównie z powodu ograniczonej dostępności terenów pod większe projekty budowlane.

Od 1991 roku Kraków podzielony jest na 18 dzielnic. Największą pod względem wielkości jest Nowa Huta, natomiast w kategorii liczby ludności – Prądnik Biały. Pozostałe dzielnice to: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce oraz Wzgórza Krzesławickie. W 2012 roku aktywność inwestorów skoncentrowała się w sześciu dzielnicach: na Grzegórzkach, Prądniku Czerwonym, Krowodrzy, Dębnikach, Podgórzu i Czyżynach.

Grzegórzki i Stare Miasto

W sektorze biurowym dzielnica Grzegórzki słynie z najwyższego obecnie budynku w Krakowie – Błękitka. W rejonie znajdują się także inne ważne inwestycje biurowe, takie jak Centrum Biurowe Lubicz.

W 2012 roku rozpoczęto kolejną realizację, która w efekcie ma wzbogacić rynek o 1900 mkw. powierzchni biurowej. Nietypowa inwestycja, prowadzona przez firmę Balmoral Properties, powstaje na granicy Starego Miasta i dzielnicy Grzegórzki. Inwestor rewitalizuje zabytkowy Browar Lubicz, tworząc nowoczesne apartamenty, punkty usługowe oraz biura. W ramach projektu Pałac Goetzów zostanie odrestaurowany i przekształcony w biurowiec. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowano w listopadzie 2012 roku, a otwarcie planowane jest w ostatnim kwartale 2013 roku. Projekt zakłada stworzenie 1900 mkw. powierzchni biurowej, 137 mieszkań oraz 4600 mkw. powierzchni handlowej w pierwszym etapie. Koszt realizacji tego etapu szacuje się na około 200 mln zł. Za projekt odrestaurowania browaru powstałego w 1840 roku odpowiada pracownia MOFO Architekci.

W bliskiej odległości, w dzielnicy Stare Miasto, planowana jest kolejna inwestycja. Wydział Architektury miasta Krakowa wydał decyzję o warunkach zabudowy dla działki przy ulicy Pawiej, której właścicielem jest firma ECE. Może w tym miejscu powstać biurowiec o wysokości około 24 metrów. Obecnie inwestor przygotowuje prawne podstawy związane z warunkami zabudowy (WZ) we współpracy z Wydziałem Architektury miasta.

Prądnik Czerwony

Północny rejon Krakowa cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. W okolicy znajduje się między innymi Rondo Office Park, a obecnie prowadzone są prace budowlane przy kolejnych inwestycjach. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum miasta oraz z autostradą A4 i lotniskiem w Balicach. W 2012 roku na Prądniku Czerwonym rozpoczęły się dwie duże inwestycje, które po oddaniu łącznie będą oferować ponad 42 000 mkw. powierzchni.

Firma UBM, znana w Krakowie z inwestycji hotelowych i mieszkaniowych, takich jak Park Inn czy Villa Galicja, w 2012 roku rozpoczęła budowę biurowca Alma Tower przy ul. Pilotów 10. Zgodnie z planami, połowę powierzchni obiektu zajmie Alma Market SA oraz jej spółki zależne. Łącznie budynek wzbogaci krakowski rynek o 10 000 mkw. powierzchni biurowej. Projekt jest pierwszą biurową inwestycją UBM w stolicy Małopolski, a inwestor podkreśla, iż docenia potencjał miasta oraz dzielnicy – Prądnika Czerwonego. W tym rejonie zrealizował wspomnianą już wcześniej inwestycję mieszkaniową, Villę Galicja. Alma Tower obrazuje krakowski trend budowania zielonych biurowców – obiekt będzie certyfikowany w systemie LEED. Budowa ma zostać zakończona w maju 2014 roku.

W trakcie realizacji jest również kompleks Quattro Business Park, należący do bardzo aktywnej na terenie Krakowa Grupy Buma. Inwestor w 2010 i 2011 roku oddał do użytku pierwsze dwa z czterech budynków kompleksu i w styczniu 2012 roku rozpoczął prace nad trzecim, który będzie certyfikowany w systemie ekologicznym BREEAM. Całkowita powierzchnia kompleksu to 48 800 mkw., z czego największym będzie biurowiec D – 12 800 mkw. Obecnie realizowany obiekt wzbogaci rynek o 12 200 mkw. powierzchni. W bliskim sąsiedztwie znajduje się wieżowiec Rondo Business Park, również należący do Grupy Buma.

W ciągu ulic Lublańskiej i Bora Komorowskiego planowany jest biurowiec o powierzchni 15 000 mkw. powierzchni. Obecny właściciel działki uzyskał już wuzetkę oraz pozwolenie na budowę i jest w trakcie poszukiwań strategicznego inwestora. Takie działanie jest uzasadnione, jako iż firma nie ma doświadczenia na rynku nieruchomości biurowych. Inwestor podkreśla atrakcyjną lokalizację inwestycji oraz potencjał rynku krakowskiego.

Krowodrza

Krowodrza kojarzona jest głównie z miasteczkiem studenckim AGH. W 2012 roku na jej terenie oddano do użytku biurowiec Fronton, postępują również prace nad inwestycją biurową firmy Biuromax.

Przedsiębiorstwo Budownictwa i Obrotu Towarowego Fronton zakończyło w ubiegłym roku swoją pierwszą biurową inwestycję. Przy ul. Kamiennej 21, w bliskim sąsiedztwie Galerii Krakowskiej, stanął wspomniany wyżej biurowiec Fronton. Wzbogacił on rynek krakowski o 5720 mkw. powierzchni i zdobył pierwszych najemców, między innymi operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej i wieżowej, firmę EmiTel.

We wrześniu 2013 roku w Krakowie oddany zostanie nowy biurowiec przy ul. Radzikowskiego 3. Biuromax oferować będzie ponad 3000 mkw. powierzchni biurowej na czterech kondygnacjach. Obiekt charakteryzuje się interesującą elewacją, wykonaną w systemie euronit. Inwestor, firma Biuromax, ze swojej strony proponuje również możliwość aranżacji przestrzeni biurowej oraz dzierżawę mebli.

  • 1
  • 2

2.0
Napisz pierwszy komentarz