Giant

Alternatywna mapa biurowa Polski

|
Biurowiec w Koninie
Biurowiec w Koninie
Analizy i raporty dotyczące rynku biurowego w Polsce skupiają się na stolicy oraz głównych rynkach regionalnych. Warto jednak zastanowić się, jak sytuacja wygląda w miastach znacznie mniejszych.

Główne rynki biurowe Polski wymieniane są jak mantra: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto,  Łódź, Poznań, Katowice... Coraz częściej wspomina się również mniejsze lokalizacje biurowe, takie jak Rzeszów, Opole, Kielce, Toruń, Olsztyn czy Bydgoszcz. Nadal jednak istnieją miasta, które są właściwie niewidoczne na biurowej mapie naszego kraju.

W centralnej części Polski, we wschodniej części Wielkopolski, nad rzeką Wartą znajduje się 84-tysięczne miasto, zdominowane przez przemysł górniczy, energetyczny i hutniczy. Konin, znany z jedynej w kraju huty aluminium (Aluminium Konin – Impexmetal S.A.), nie jest postrzegany jako lokalizacja biurowa. W mieście jednak szybko rozwija się sektor małych i średnich przedsiębiorstw, odnotować można również rozwój branż takich jak produkcja materiałów budowlanych, produkcja wyrobów metalowych oraz produkcja rolno-spożywcza.

To niewielkie miasto prowadzi działania zmierzające do zwiększania swojej atrakcyjności. Władze miasta kładą nacisk na rozbudowę i unowocześnienie infrastruktury technicznej, inwestycje związane z ochroną środowiska i poprawę układu komunikacyjnego, a także ulepszenie stanu dróg. Odnotować można, iż Konin jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą kraju: przebiega przez niego droga krajowa nr 25 (Bydgoszcz - Kalisz), autostrada A2 (Warszawa - Poznań), a także magistrala kolejowa Berlin – Moskwa. Dodatkową możliwość komunikacyjną stwarza port rzeczny na Warcie.

Czy więc Konin można wpisać na krajową mapę lokalizacji biurowych? Na pewno jest to kwestia do rozważenia. Rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw wymusza niejako pojawienie się powierzchni biurowych. Należy jednak pamiętać, iż tego typu miasto nie wchłonie, na chwilę obecną, dużej inwestycji biurowej. Interesującą opcją są jednak istniejące już budynki lub mniejsze inwestycje, architektonicznie i kubaturowo dostosowane do potrzeb tutejszego rynku.

Obecnie w Koninie na sprzedaż wystawiona została zabytkowa kamienica z pierwszej połowy XIX wieku, wpisana do rejestru zabytków. Nieruchomość zlokalizowana jest na Starówce, przy Placu Zamkowym 1, około 100 metrów od Placu Wolności – głównego placu w tej części miasta. W okolicy znajdują się między innymi Urząd Miasta, placówki bankowe oraz punkty usługowo-handlowe.

Budynek przeszedł kapitalny remont w 1994 roku, kiedy to został rozbudowany i przystosowany na potrzeby sprzedającego go obecnie Banku. Kamienica oferuje 1016,41 mkw. powierzchni netto na trzech kondygnacjach naziemnych, w tym poddaszu użytkowym oraz jednej kondygnacji podziemnej. W piwnicach obiektu znajdują się pomieszczenia socjalne oraz techniczne, natomiast piętro i poddasze przeznaczone zostały na biura, stworzone w formule gabinetowej. Budynek znajduje się w dobrym stanie technicznym i charakteryzuje się dobrym standardem powierzchni użytkowej.

Niewątpliwie wielkość miast takich jak Konin nigdy nie pozwoli im na dążenie do czołówki wśród polskich lokalizacji biurowych. Nie można jednak zapominać, iż również tutaj rozwija się biznes – a biznes potrzebuje przestrzeni.


0.0
Napisz pierwszy komentarz