PGE Narodowy

Biurowe dzielnice: Centrum przenosi się na Wolę

|
Budowa Warsaw Spire
Biurowiec w miejscu dawnych zakładów Kasprzaka
Jeszcze niedawno postrzegana za nieatrakcyjną Wola przeżywa swój renesans. W poprzemysłowej dzielnicy Warszawy pojawia się coraz więcej nowych inwestycji. Czy Wola stanie się nowym centrum biznesowym stolicy?

Lokalizacja w sąsiedztwie serca miasta czyni tę dzielnicę interesującą dla deweloperów zarówno mieszkaniowych, jak i biurowych. Na Woli buduje się dużo i z rozmachem. To tutaj wkrótce ukończona zostanie budowa najwyższego biurowca w Warszawie - 220-metrowego wieżowca, należącego do kompleksu Warsaw Spire. Swoje biura lokują w tym rejonie największe koncerny, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, a kolejni inwestorzy rozważają podjęcie tu działalności. Jaka jest współczesna Wola?

 

Doskonale skomunikowana

 

Wola to jedna z osiemnastu dzielnic stolicy. Zajmując obszar 19,26 kmkw. stanowi blisko 4 proc. powierzchni miasta. Od wschodu, wzdłuż Al. Jana Pawła II, graniczy ze Śródmieściem, a od północy z Żoliborzem - historyczną dzielnicą inteligencji. Pozostałymi sąsiadami Woli są Ochota i Bemowo.

Niewątpliwie dużym atutem tej dzielnicy pod względem inwestycyjnym jest dobra sieć komunikacyjna. Jej główny trzon tworzą: trasa wylotowa wzdłuż Al. Prymasa Tysiąclecia i Al. Armii Krajowej na Gdańsk i Białystok oraz ul. Górczewska – główna trasa na Poznań. Władze stolicy i samej dzielnicy dokładają wszelkich starań, aby jej dostępność i wewnętrzna przepustowość były w jak najlepszej kondycji. W tym celu realizowane są nowe inwestycje, takie jak rozpoczęte w styczniu poszerzenie ul. Prostej między Wronią a rondem ONZ. Tymczasowo wytyczona ponad pół wieku temu jezdnia za kilka miesięcy ma zniknąć z mapy stołecznych wąskich gardeł i pozwolić na wygodny dojazd do Śródmieścia.

Największą inwestycją samorządową w stolicy jest obecnie budowa II linii metra. Według założeń warszawskiego magistratu pierwsze stacje odcinka centralnego, w tym dwie w dzielnicy Wola (Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ) mają zostać ukończone jeszcze w tym roku. W obrębie Woli zlokalizowana jest także trzecia co do wielkości i ilości odprawianych podróżnych stacja kolejowa w stolicy - Warszawa Zachodnia.

 

Z historycznym charakterem

 

Tereny mieszkaniowe na Woli to niespełna 30 proc. powierzchni, natomiast jej największą część zajmują tereny produkcyjno- usługowe (ok. 35 proc.). One też stanowią o jej wizerunku. Industrialny charakter już od dawna określał tereny Woli, która niegdyś stanowiła przemysłowe przedmieścia Warszawy, w której krajobrazie dominowały kominy fabryk, wiatraki, cegielnie i browary. Dzisiejsze zabytki Woli w znacznej mierze wiążą się z dziejami potentatów dwudziestolecia międzywojennego, takimi jak Zakłady Mechaniczne "Lilpop, Rau i Loewenstein" czy Zakład Platerniczy "Norblin" . Po wojnie Wola była dzielnicą robotniczo-przemysłową, spora część zakładów jednak upadła, a budynki i tereny, które po nich zostały, zmieniły swój charakter. Przykładem mogą być byłe Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka, które dziś pełnią funkcje biurowe, a swoje siedziby mają tam m.in. Bank Gospodarki Żywnościowej i Kredyt Bank. Natomiast w budynkach byłych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg ulokował się Powszechny Bank Kredytowy. Również wspomniana fabryka Norblin wkrótce zyska nowe życie. Jej właściciel - Grupa Capital Park - w ramach rewitalizacji tego obszaru zamierza wybudować kompleks o charakterze usługowo-handlowo-kulturalnym oraz biurowym. W biurowcu liczącym siedem kondygnacji planowanych jest 40 000 mkw. powierzchni biurowej klasy A. Obok biur spółka zaaranżuje przestrzeń publiczną z bazarami, sklepami i kawiarniami – do dyspozycji nie tylko przyszłym najemców, ale także okolicznych mieszkańców. Ciekawą inwestycją nawiązującą do przemysłowej tradycji dzielnicy jest także Karolkowa Business Park. Rozpoczęta w 2011 r. budowa ma zostać ukończona jesienią bieżącego roku. Powierzchnia biurowa (ponad 14 000 mkw.) oraz handlowo-usługowa powstaje na terenie hali przemysłowej Polskich Zakładów Phillips z 1922 roku. Ściany zewnętrzne dawnej fabryki zostały wkomponowane w projekt elewacji kompleksu na Karolkowej.

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz