Top Woman in Real Estate

Nowe oblicze najwyższego budynku w Krakowie

|
Cracovia Business Center, mieszkańcom znany jako Błękitek, otrzyma nową nazwę - K1
K1 znajduje się przy Rondzie Grzegórzeckim w Krakowie
Mierzący 105 metrów wieżowiec Błękitek, który na stałe wpisał się już w panoramę miasta, przejdzie gruntową modernizację. Otrzyma również nową nazwę – K1.

Nazywany Błękitkiem z powodu charakterystycznej, niebieskiej elewacji, biurowiec Cracovia Business Center od lat kojarzy się mieszkańcom Krakowa z okolicami Ronda Grzegórzeckiego. Wznoszenie obiektu rozpoczęło się jeszcze w latach 70. XX wieku, lecz budowa nie została wtedy ukończona. Dopiero w 1996 r. proces modernizacji podjęła firma SwedeCenter, która zarządzała budynkiem do 2005 r., kiedy to doszło do jego sprzedaży. Wieżowiec, oferujący łącznie 12 800 mkw. powierzchni biurowej, został w 1998 r. nagrodzony w konkursie pod patronatem marszałka województwa małopolskiego tytułem "Budowa Roku 1998" za projekt i realizację. Obiekt składa się z 17-kondygnacyjnej wieży oraz otaczającej ją 4-kondygnacyjnej rotundy.

 

Jednak nie jest to koniec historii krakowskiego Błękitka. Pramerica Real Estate Investors oraz WX Management Services Sp. z o.o., należący do austriackiej grupy Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG, podpisali właśnie umowę z generalnym wykonawcą, firmą Dyskret i planują rozpocząć generalną modernizację obiektu jeszcze w kwietniu br. Biurowiec, już pod nazwą K1, odsłoni swoje nowe oblicze w październiku br.

 

Po zakończeniu prac K1 będzie oferował firmom zainteresowanym wynajmem powierzchni klasy A w samym sercu Krakowa, najwyższej jakości biura z pięknym widokiem na miasto. Dzięki wdrożonym nowoczesnym rozwiązaniom technicznym znacząco poprawi się standard budynku. Najemcy będą mieli również możliwość adaptacji przestrzeni do swoich potrzeb – informuje Claudia Austen, Head of Asset Management CEE, Pramerica Real Estate Investors.

 

Właściciele budynku podkreślają atuty inwestycji, wśród których wymienić można dogodną lokalizację (w bliskiej odległości od Dworca Kraków Główny), a także duże możliwości aranżacyjne poszczególnych pięter. Po remoncie budynek ma być jeszcze bardziej przyjazny najemcom. Planujemy przekształcić obiekt w ekskluzywny budynek klasy A, oferujący najemcom wysokiej jakości powierzchnie biurowe dostosowane do ich potrzeb. W efekcie prac modernizacyjnych projekt nie tylko odzyska blask, ale stanie się jednym z ciekawszych adresów biurowych w Krakowie – podkreśla Christian Fojtl, Managing Director, WX Management Services.

 

W ramach prac modernizacyjnych nie zostanie zmieniona zewnętrzna struktura budynku. Planowane są jednak zmiany w otoczeniu biurowca – odświeżone zostaną części zielone, elementy małej architektury, oznakowanie budynku, chodniki oraz wejście główne. Szereg zmian czeka również budynek wewnątrz, których celem jest znacząca poprawa jego standardu zgodnie z wymaganiami najemców. Unowocześnione zostaną systemy techniczne, takie jak m.in.: system zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), instalacje klimatyzacyjne, wentylacyjne czy tryskaczowe. Odbędzie się także remont części wspólnych (np. recepcje, lobby), a powierzchnie biurowe zostaną odnowione.

 

Nadzór nad pracami modernizacyjnymi powierzony został firmie Beadmans LLP z Londynu, którą wspierać będzie Reesco Sp z o.o. Projekt architektoniczny wyszedł spod rąk architektów z pracowni Rolfe Judd, natomiast projekty branżowe opracowała firma Waterman International Polska. Zarządcą K1 jest WX Management Services, a za komercjalizację odpowiada firma doradcza JLL.


1.0
Tagi: Błękitek
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Krakus :
Nareszcie XXI wiek
2 czerwca 2014 16:23