Giant

Nie trać miejsca na puste ściany!

Artykuł

|
Wnętrze warszawskiego oddziału firmy Office Plus
Wnętrze warszawskiego oddziału firmy Office Plus
Dekoracja firmowych ścian stanowi ważny element współtworzący atmosferę w biurze. Odpowiednio dobrana, może wpłynąć na lepszą aktywność zespołu, a w miejscach przeznaczonych do odpoczynku pomoże się zrelaksować.

Badania Mikomax Smart Office dowodzą, że potrzeby personelu dotyczące dobrze zaaranżowanej przestrzeni biurowej nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem pracodawców – tylko co piąty respondent zgodził się ze stwierdzeniem, iż obecne biuro wspiera go w efektywnym działaniu. Z analiz Cushman & Wakefield wynika z kolei, że 56 proc. firm planujących przeprowadzkę rozważa zmiany w aranżacji biura, ufając, iż wpłynie ona na lepszą efektywność zespołu. Generalny remont wymaga czasu i nakładów finansowych, tymczasem wystarczy kilka przemyślanych detali, by nie tylko udekorować nudne dotąd ściany, ale też zmotywować personel do pracy.

 

Obrazy i plakaty

 

We wnętrzach biurowych bardzo popularne są dziś wielkoformatowe grafiki, inspirowane zarówno powszechnie znanymi dziełami sztuki, jak i bardzo nieformalnymi elementami graficznymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ponadto motywy związane z wielkimi metropoliami: Londynem, Nowym Jorkiem czy Paryżem. Ciekawą aranżację wspomina Mikołaj Foks, PR Manager firmy Office Plus: U jednego z naszych klientów na ścianach zamieszczono wielkoformatowe zdjęcia drzew – siedząc przy komputerze można się poczuć jak by się było w lesie.

 

W miejscach wymagających intensywnego wysiłku umysłowego, przeznaczonych do pracy w skupieniu, dobrze sprawdzą się plakaty związane z kierunkiem pracy, a także wyciszające obrazy w spokojnej kolorystyce. Uskutecznią koncentrację na celu, skupią uwagę na tym, co powinniśmy osiągnąć. Inaczej w strefie przeznaczonej do relaksu – tu ściany warto udekorować ilustracjami prezentującymi roześmiane twarze czy zabawne sytuacje. Na pewno rozweselą zmęczonych pracowników i zadziałają rozluźniająco – przekonuje Kornelia Mrozek, psycholog prowadząca warsztaty podnoszące motywację do działania i aktywizujące zawodowo.

 

Poczucie bezpieczeństwa i odprężenia powinny dawać też sale szkoleniowe i miejsca, w których spotykamy się z petentami. Dobrze udekorować je miłymi dla oka pejzażami czy widokami, dobrym pomysłem nie wydają się tu natomiast abstrakcje. Radziłabym zrezygnować z grafik zbyt abstrakcyjnych. Mogą odciągać uwagę słuchaczy od celu spotkania – podpowiada dr Beata Kozak, psycholog i trener biznesu.

 

Prywatne zdjęcia na służbowym biurku?

 

Dodatki przynoszące skojarzenia z własnym domem sprawiają, że pracownicy czują się w firmie swobodnie, co w naturalny sposób wpływa na ich pomysłowość. W męczącej, wielogodzinnej pracy mogą pomóc pracownikowi zdjęcia bliskich, rysunki dzieci czy pamiątki z wycieczek. Uruchamiają pozytywne emocje potrzebne do działania tak samo, jak światło i tlen – przekonuje Beata Kozak. Ponadto prywatne zdjęcia na służbowym biurku mogą działać motywująco, zachęcać do podjęcia większej ilości zadań, aby w przyszłości móc lepiej spełnić potrzeby swoje i swoich najbliższych.

 

Dwie strony lustra

 

Ciekawą dekorację biurowych ścian stanowią lustra, które optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń, a dodatkowo, dzięki nietypowym kształtom i charakterystycznym ramom (np. w modnych kolorach), podkreślają wystrój wnętrza. Nie są one jednak wskazane tam, gdzie musimy się skupić. Mogą rozpraszać i niepotrzebnie przyciągać wzrok.

 

Przestrzeń biurowa powinna być różnorodna – musi zmieścić miejsca do pracy indywidualnej i grupowej; pobudzać kreatywność, ale też sprzyjać skupieniu; łączyć funkcjonalność z zaspokajaniem potrzeb estetycznych i emocjonalnych. Pamiętając o tym, warto zastanowić się nad wprowadzeniem drobnych zmian w biurze, czy też zmodyfikować nieco własne upodobania na rzecz samopoczucia pracowników.


5.0
Napisz pierwszy komentarz