Giant

Zieleń wokół biurowca

|
Plac Europejski obok Warsaw Spire, wiz. Ghelamco
Plac Europejski, wiz. Ghelamco
Inwestor realizujący biurowiec dba nie tylko o architekturę budynku, ale też o jego przyjazne – zielone otoczenie. Jest ono atutem w oczach najemców, a także... obowiązkiem prawnym dewelopera.

Wymogi w zakresie zieleni

 

Nieodłącznym elementem niemal każdego projektu biurowca są tereny zielone. Pomysłów na wkomponowanie roślinności jest wiele – od ogrodu na dachu, poprzez zieleń w dziedzińcu biurowca, aż po skwer zieleni wokół obiektu. Warto dodać, iż inwestor planujący budowę nowego biurowca jest zobowiązany do stworzenia tego typu miejsc na terenie działki budowlanej. W prawodawstwie funkcjonuje nawet termin teren biologicznie czynny, czyli „teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50 proc. powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 mkw., oraz wodę powierzchniową na tym terenie". Minimalny udział procentowy tego terenu w stosunku do powierzchni całej działki budowlanej określa plan zagospodarowania terenu lub – w przypadku jego braku – decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.   

 

Zieleń ważna dla pracownika

 

Tereny zielone wkomponowane w przestrzeń obiektu biurowego stanowią ważny element dla samych pracowników. Według raportu przygotowanego przez firmę Savills, opracowanego na podstawie badania przeprowadzonego wśród warszawskich pracowników biurowych, dla 57 proc. respondentów obecność zielonych przestrzeni oraz trasów była istotna z punktu widzenia środowiska pracy.

 

Zieleń wokół biurowca pełni nie tylko funkcje estetyczne. Przestrzeń taka może stać się miejscem  wypoczynku pracowników lub spotkań towarzyskich, a odpowiednio zagospodarowana posłuży również jako teren rekreacyjny. Przykładem takiego myślenia o otoczeniu obiektu biurowego jest nowa przestrzeń miejska, która zostanie stworzona w pobliżu powstającego w stolicy biurowca Warsaw Spire. Realizowany przez Ghelamco Plac Europejski został zaprojektowany przez belgiijską pracownię Wirtz International Landscape Architects i będzie składał się z parku, amfiteatru oraz tzw. pasażu artystycznego z dziełami młodych artystów – wszystko to w pobliżu restauracji i kawiarni ulokowanych w budynku Warsaw Spire.
 

Plac Europejski jest pierwszym w tej skali, spójnym projektem placu miejskiego w Warszawie, który zintegruje funkcje biznesowe i publiczne, zapewniając atrakcyjne miejsce spotkań i spędzania czasu nie tylko dla pracowników biur ale dla wszystkich mieszkańców miasta. Plac Europejski nie tylko przyczyni się do radykalnej przemiany całego kwartału ulic, przez lata stanowiącego zamknięty, przemysłowy obszar, lecz również zdefiniuje nowoczesne i wielofunkcyjne centrum, jakie powstaje w bliskości II linii metra przy stacji Rondo Daszyńskiego. Projekt gotowy będzie już w kwietniu przyszłego roku. Realizowany jest zgodnie z filozofią firmy kreowania nowej przestrzeni publicznej – komentuje Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju, Członek Zarządu Ghelamco Poland.

 

Zieleń dla wszystkich

 

Przestrzenie zagospodarowane roślinnością są często uzupełnione przez instalacje wodne, a także ławki oraz inne udogodnienia, służące nie tylko pracownikom firm wynajmujących powierzchnię biurową w danym obiekcie, ale także mieszkańcom miasta. Większość tego typu miejsc stanowią tereny ogólnodostępne. Taka też przestrzeń zostanie utworzona w pobliżu planowanego biurowca Szucha Premium Offices w Warszawie. Inwestycja zakłada m.in. stworzenie kilkusetmetrowego ogrodu, dostępnego dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Ponadto w samym biurowcu powstaną trzy kaskadowe tarasy o łącznej powierzchni 1200 mkw.     

 

Wydaje się, że deweloperzy są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z tworzenia terenów zielonych wokół obiektów biurowych. Jednym z ważniejszych jest z pewnością podniesienie atrakcyjności danego obiektu w oczach potencjalnego najemcy. Trendem, widocznym niemal we wszystkich projektach biurowców, jest obecność terenów zielonych. Należy dodać, iż deweloperzy  niekiedy napotykają znaczne ograniczenia związane z wielością działki budowlanej. Jednak ten problem może zostać rozwiązany przez stworzenie tarasów i ogrodów zlokalizowanych na dachu budynku lub nawet jego wnętrzu.   

 

Zobacz także: Świeże winogrona prosto z pnączy? Tylko w biurowcu Regent Office!


0.0
Napisz pierwszy komentarz