Giant

Capgemini - ważny gracz na krakowskim rynku

|
Jeden ze światowych liderów branży BPO - Capgemini, wynajmuje w Krakowie dwa biurowce. Firma zdecydowała się na lokalizację w mieście, będącym jednym z najważniejszych ośrodków akademickich.

Jeden ze światowych liderów branży BPO - Capgemini, wynajmuje w Krakowie dwa biurowce.  Firma zdecydowała się na lokalizację w mieście, będącym jednym z najważniejszych ośrodków akademickich.

Kraków zajmuje pierwsze miejsce w sektorze „lokalizacje wschodzące” (Top 10 Emerging Outsourcing Cities) w zestawieniu międzynarodowej firmy Global Services na rok 2010. Jest jedynym miastem Europy Wschodniej w pierwszej dwudziestce lokalizacji o najlepszych możliwościach rozwojowych dla firm z sektora BPO (Business Process Outsourcing). Na liście The TOP 100 – Outsourcing Cities, poza Krakowem znalazła się Warszawa (38 miejsce) i Wrocław (84 miejsce). Jedną z firm, które mają siedzibę w stolicy Małopolski jest Capgemini, lider na rynku usług outsourcingowych i konsultingowych, działający na naszym rynku od 1996 r.

W Krakowie mieszczą się dwa biura Capgemini, w których pracuje ponad 2000 osób. Firma wynajmuje od Grupy Buma biurowce Quattro Business Park i część Rondo Business Park o łącznej powierzchni ok. 20 000 m kw. Duże znaczenie dla szefów firmy w Europie Wschodniej ma krakowska baza akademicka ze 185 tys. studentów. Uczelnie techniczne, jak AGH czy Politechnika Krakowska, tworzą kierunki zamawiane, na których kształcą się przyszli pracownicy.  Rozwój sektora IT pozwala na lepszy dobór kadr. Poza tym w Krakowie łatwo można znaleźć pracowników posługujących się rzadkimi językami. Drugim ważnym aspektem jest infrastruktura miasta, czyli zadowalająca sieć komunikacji miejskiej oraz lotnisko - uważa Katarzyna Peto-Ziemkiewicz, office manager ds. Europy Wschodniej w Capgemini.

Historia Capgemini sięga roku 1967. Przez ponad 40 lat działalności na międzynarodowych rynkach firma stała się jednym z liderów w sektorze BPO. Capgemini świadczy zintegrowane usługi konsultingowe, technologiczne i outsourcing usług. Wypracowanie własnej koncepcji - Rightshore®, wpływa na dalszy rozwój firmy. Koncepcja ta oznacza realizację zleceń dla jednego klienta jednocześnie z kilku miejsc na świecie, z wykorzystaniem przewagi nad lokalną konkurencją, co pozwala zaoszczędzić do 40 proc. kosztów.

W Europie Capgemini ma swoje siedziby m.in. w Londynie, Paryżu, Helsinkach, Pradze, Bratysławie i Berlinie. W Europie Centralnej pracuje niemal 8000 osób, a obroty w tym regionie wynoszą ponad 651 mln euro. Z kolei liczba pracowników Capgemini na świecie wynosi ok. 115000, siedzib jest ponad 300 w 40 krajach. W ubiegłym roku firma wypracowała światowy obrót wart ponad 8,7 mld  euro (dane z dnia 31.12.2010).

W Polsce oprócz opisanego wcześniej Krakowa, Capgemini ma również biura w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach. Firma zatrudnia ponad 4000 osób. Na naszym rynku Capgemini zaczęło działalność od przejęcia firmy konsultingowej Bossard w 1996 r. Rozwój nastąpił w 2000 r. po połączeniu doświadczeń z Ernst & Young. Obecnie działania prowadzone są w wielu sektorach gospodarki m.in.: usług finansowych, telekomunikacji czy w sektorze publicznym. Kierownictwo Capgemini wykazuje się szczególną dbałością zarówno o rozwój pracowników (nagrody w ogólnopolskim rankingu Kariera z Pracodawcą oraz Certyfikat Top Employers Polska 2010), jak i  przestrzeganie etyki pracowniczej (od 2004 r. w inicjatywie ONZ Global Compact, realizując koncepcję odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju) oraz o środowisko naturalne (od 2007 r. w programie Caring for Climate, mającym na celu redukcję emisji dwutlenku węgla).

Działalność na krakowskim rynku dużych firm z sektora BPO, jakimi są Capgemini, Motorola, IBM czy Google, wpływa na decyzje innych inwestorów o tworzeniu tutaj siedzib. Co ważne, w Krakowie  stawki podatków od nieruchomości są niższe niż w Warszawie. Ciągły rozwój infrastruktury miejskiej oraz kolejne powstające biurowce, mają pozytywny wpływ na wizerunek miasta sprzyjającego biznesowi. Wybór Krakowa podyktowany był głównie dostępnością kadr – powiedziała Katarzyna Peto-Ziemkiewicz. Capgemini zdecydowało się właśnie tutaj otworzyć swoje największe siedziby, gdyż poza wspólnymi dla innych miast zaletami, Kraków wyróżnia się wyjątkową ofertą kulturalną, rozrywkową i akademicką.


5.0
Napisz pierwszy komentarz