Giant

Ambitne plany trójmiejskich inwestorów

|
Przedsiębiorcy chcą w Oliwie stworzyć centrum biznesu na wzór warszawskiego Mokotowa.

W Trójmieście się dzieje

W raporcie „Rynek nieruchomości biurowych w Polsce – II kw. 2011” analitycy Jones Lang LaSalle  wskazują, że z końcem pierwszego półrocza w aktywnej budowie jest blisko 340 tys. m kw. Jedną z lokalizacji, gdzie powierzchni powstaje najwięcej jest Trójmiasto. Tegoroczna podaż nowej powierzchni biurowej w zespole miejskim wyniesie ponad 41 tys. m kw. W stosunku do roku poprzedniego, ośrodek odnotuje wzrost o blisko jedną siódmą. Z perspektywy dewelopera komercyjnego mogę powiedzieć, że biznes w Trójmieście dynamicznie się rozwija – potwierdził te dane Maciej Kotarski, przedstawiciel inwestora Olivia Business Centre. Pierwszy z obiektów kompleksu OBC - Olivia Gate, zapewni 18 tys. m kw., czyli połowę tegorocznej powierzchni na trójmiejskim rynku.

W drugiej połowie 2011 r. i w 2012 r. sytuacja rynku nieruchomości biurowych powinna się jeszcze poprawić. Wtedy planowane jest oddanie kolejnych inwestycji, które zwiększą podaż. W IV kwartale mają zakończyć się prace w pierwszym z pięciu obiektów wchodzących w skład Bałtyckiego Centrum Biznesu – B1 (obecnie powstaje trzecia kondygnacja budynku). Do 9 tys. m kw. nowoczesnych biur najemcy wprowadzą się w drugiej połowie 2012 r. Także wtedy planowane jest zakończenie realizacji budynku B2. Kolejne obiekty – B3, B4 i B5 mają być ukończone odpowiednio w 2013 r., 2014 r. i 2015 r. Przed Euro 2012 ma być gotowa część kompleksu AmberExpo – inwestycji MTG zlokalizowanej w pobliżu gdańskiej PGE Areny. Poza budynkiem biurowym, inwestor zaplanował również realizację hali wystawowej i centrum konferencyjnego, które w trakcie mistrzostw mają służyć przedstawicielom UEFA. Nieco mniej nowej powierzchni dostarczą kameralne obiekty: City Office, budowany w sąsiedztwie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Bukowy Park we Wrzeszczu. W 2012 r. planowane jest oddanie nowoczesnych powierzchni w obiektach m.in.: Granary Island Business Centre nad Motławą i wrzeszczańskiej Opera Office.

Pomorze też chce mieć swoje city

W ostatnich latach zjawiskiem typowym dla największych polskich aglomeracji było duże rozproszenie firm. Spotkanie z innym departamentem przedsiębiorstwa wiązało się zazwyczaj z podróżą w odległą część miasta, gdzie dla rozrastającej się firmy znaleziono dostępną w danym momencie powierzchnię biurową. Sytuacja powoli ulega zmianie, na rynku pojawia się nowy trend – biznesowa konsolidacja – której efektem jest powstawanie miejskich dzielnic biznesu tzw. city. Ich rozwój wiąże się nie tylko z koncentracją w ramach prowadzonej działalności, oferowanych produktów czy rynków zbytu, ale przede wszystkim łączeniem wszystkich oddziałów przedsiębiorstwa w jednym miejscu. Nowoczesny rynek, na którym deweloperzy oddają coraz więcej obiektów wielkopowierzchniowych, daje szansę na przenoszenie rozproszonych dotąd biur do zintegrowanych centrów biznesu.

Najemcy coraz częściej pytają o możliwość wynajmu nie pojedynczego lokalu, ale kilku kondygnacji czy całego budynku dostosowanego do indywidualnych potrzeb. W Trójmieście również pojawiały się tego typu inwestycje, jednak nadal wyraźnie brakuje tych prestiżowych o najwyższym standardzie, które zlokalizowane są w centrum miasta, zapewniając nowoczesną przestrzeń dla całej firmy i wygodę dla pracowników czy kontrahentów – skomentował Maciej Grabski, inwestor powstającego w Gdańsku kompleksu biurowego Olivia Business Centre. Podkreślił także szereg zalet tworzenia zintegrowanych dzielnic biznesu, które  przyczyniają się m.in. do tego, że praca jest mniej stresująca. Ze znajdującej się w budynku pływalni, ścianki wspinaczkowej czy boiska, będzie można skorzystać w realizowanym przez Torusa kompleksie biurowo-rekreacyjnym Alchemia, gdzie u podstawy dwóch biurowców znajdzie się centrum sportu i rekreacji. Konsolidację kilku funkcji w jednym miejscu planują inwestorzy Bałtyckiego Centrum Biznesu, obok powierzchni biurowej, pracownicy i kontrahenci odwiedzający park biznesowy, będą mogli skorzystać m.in. z usług nowoczesnego hotelu i restauracji. Nie będzie także problemu ze zorganizowaniem konferencji czy targów, po ukończeniu inwestycji centrum ma dysponować powierznią wystawienniczą i kongresową. Możliwość mieszkania i prowadzenia biura w tym samym miejscu, będą mieli najemcy realizowanych obecnie przez Grupę Hossa budynków Gamma i Omega, które stanowią część wielofunkcyjnego kompleksu Garnizon.

Wpłynąć na rozwój gdyńskiego city może planowana inwestycja Panorama Business & Retail Park, gdzie prawdopodobnie pojawi się biurowiec o wysokości co najmniej 120 m i dwa hotele. Według prognoz, w Gdańsku rolę city przejmie Oliwa – północna dzielnica miasta, która graniczy z Sopotem. Koncentracja biznesu w jednym miejscu, o ile nie nastąpi w oderwaniu od otoczenia, zapewni systematyczny i długotrwały rozwój dzielnicy i miasta. Skupienie działalności wiąże się z oszczędnościami, i daje szansę bezpośredniej komunikacji między pracownikami, co wpływa na efektywność zespołu, wzmocnienie wewnętrznych więzi  – powiedziała dr Beata Krawczyk-Bryłka, psycholog biznesu, pracownik Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. W Oliwie oprócz biurowców znajdują się także prężnie działające budynki uniwersyteckie. Przy tym, bliskość uczelni jest ważnym czynnikiem rozwoju biznesu. Transfer wiedzy postępuje dynamiczniej, a młodzi ludzie mają szansę szybko zweryfikować wiedzę w praktyce – dodał Maciej Grabski, mówiąc o atutach lokalizacji biurowca.


0.0
Napisz pierwszy komentarz