Giant

Biurowce roku 2010

|
W konkursie „Budowa Roku 2010” nagrodzonych zostało aż pięć biurowców. Zwyciężyło Centrum Biurowe Vinci.

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZIiTB) przy współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zorganizował konkurs „Budowa Roku 2010”, który jest jednym z najbardziej znaczących przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. W 21. edycji wzięło udział 49 obiektów, zgłoszonych przez inwestorów, deweloperów oraz samorządy terytorialne.

30 czerwca na corocznej gali w Warszawie wręczone zostały nagrody i wyróżnienia w siedmiu kategoriach: budownictwo mieszkaniowe, obiekty użyteczności publicznej, przemysłowo-handlowe, inżynieryjne, sportowe, obiekty oceniane indywidualnie oraz związane z rewitalizacją, konserwacją i modernizacją zabytków. Kryteria trzystopniowej oceny dotyczyły rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych, ale też ekonomiczności, jakości wykonawstwa, warunków pracy i ochrony środowiska. Nagrodzone budowy stanowią połączenie osiągnięć polskiej myśli technicznej i najlepszych wzorów architektonicznych. Wyróżnia je wysoka jakość wykonania, funkcjonalność oraz zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych – powiedział podczas gali Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

Vinci – zwycięski biurowiec

W kategorii użyteczności publicznej nagrodzonych zostało aż pięć biurowców. Jednak tylko jeden z nich otrzymał nagrodę I stopnia – był nim krakowski biurowiec Vinci, który zlokalizowany jest przy ulicy Opolskiej. Jest to pierwszy biurowiec inwestora, spółki Dyskret Polska, działającej na rynku systemów bezpieczeństwa. Nie jest łatwo wbić się w rynek, a tym bardziej tak wymagający i specyficzny jak krakowski. Jednak Dyskret Polska udało się, po pierwsze, znaleźć dobrą lokalizację, a po drugie, wybudować innowacyjny w rozwiązaniach biurowiec. Spółka w krótkim czasie zdobyła uznanie na rynku biurowym. Prestiżowa nagroda „Budowa Roku 2010” stanowi potwierdzenie niebywałego sukcesu. Wykonawcami budowy w systemie construction management byli: Remax Construct, ZIS Technika, CB Aluminium System, Elektromontaż nr 2. Całość prac udało się wykonać w przeciągu 25 miesięcy.

Centrum Biurowe Vinci to dwunastokondygnacyjny biurowiec, z częścią wydzieloną na usługi biurowe i towarzyszące (gastronomia, handel itp.). Tym, co wyróżnia budynek, są ukryte w bryle inteligentne systemy zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom.

Nagrody II stopnia

Nagrody II stopnia otrzymały trzy biurowce. W tym dwa, których inwestorem jest GTC. Docenione zostały walory budynku A, należącego do zespołu biurowców University Business Park przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi. Budynek ma 7 kondygnacji nadziemnych i podziemny dwukondygnacyjny garaż. W pomieszczeniach biurowych znajdują się sufity podwieszane, uchylne okna z zewnętrznymi roletami, nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne. Inwestorem jest GTC COM3, wykonawcą Strabag, a projektantem NOW Biuro Architektoniczne. Prace budowlane trwały 25 miesięcy.

Budynki biurowe klasy A „Cyril” Centrum Biurowego Francuska przy ulicy Francuskiej w Katowicach otrzymały  także nagrodę II stopnia. Głównym inwestorem jest Cyril (spółka zależna GTC), a zastępczym Gleeds Polska. Generalnym wykonawcą był Hochtief Polska SA. Za projekt odpowiedzialna była spółka APA Wojciechowski. Nagrodzone budynki FA i FB mają podobny układ konstrukcyjny i funkcjonalny. Posiadają siedem kondygnacji nadziemnych, nadbudówkę techniczną oraz dwie kondygnacje podziemne. Udało się je wybudować w ciągu 24 miesięcy.

Jury doceniło także budynki biurowe A1 i A2 wchodzące w skład Poleczki Business Parki w Warszawie. Ich inwestorem jest Poleczki Business Park, zastępczym – VBH Polska-Projekt Manager. Generalnym wykonawcą budynków był PORR. Elewacja została wykonana jako kurtynowa, wentylowana, na konstrukcji ryglowo-słupowej. Biurowce zbudowano w 22 miesiące.

SBC z nagrodą III stopnia

Za budynek biurowy Sterlinga Business Center w Łodzi inwestor otrzymał nagrodę III stopnia. Generalnym wykonawcą był Budimex SA, zaś deweloperem Hines Polska. Budynek składa się z dwóch kondygnacji podziemnych garażowych oraz dziewięciu nadziemnych, które przeznaczone są na biura. Bryłę powyżej parteru oparto na rzucie w kształcie litery L, dzięki czemu istnieje swobodna możliwość podziału kondygnacji na potrzeby najemców. Całość prac udało się wykonać w przeciągu 15 miesięcy, co jest niewątpliwym sukcesem wykonawcy i inwestora.


0.0
Napisz pierwszy komentarz