Giant

Biurowce usytuowane w sercach miast

|
Plac Zamkowy – Business with Heritage – widok od ulicy Podwale
Plac Zamkowy – Business with Heritage – widok z rogu ulic Miodowej i Senatorskiej
Wyrastają wśród zabytkowych kamienic na historycznych ulicach stanowiących wizytówkę dawnych lat. Powstają w wyniku rewitalizacji starych obiektów lub budowane są od samych fundamentów. Jaki jest, obok lokalizacji, wspólny mianownik inwestycji biurowych usytuowanych w samych sercach miast?

Pierwszym skojarzeniem na słowo nowoczesny biurowiec, które przychodzi na myśl osobie niezwiązanej z branżą, jest obiekt będący częścią kompleksu biurowego, znajdującego się w typowo biznesowej dzielnicy miasta. Tymczasem inwestycje biurowe mogą być z powodzeniem realizowane w ścisłym centrum, a precyzując w pobliżu lub nawet w obrębie zabytkowych rynków. Budynki te powstają często w wyniku rewitalizacji starej zabudowy. Jednak w niektórych przypadkach budowane są od przysłowiowego zera. Co, obok lokalizacji, łączy obiekty wyrastające w samym sercu miasta?

 

Jednym z takich mianowników jest grono najemców. Biurowce usytuowane w sąsiedztwie czy w zabytkowych centrach często wybierają firmy, dla których istotny jest prestiżowy adres, który będzie stanowić wizytówkę przedsiębiorstwa. Drugim jest rozwinięty dostęp do komunikacji publicznej, czyli m.in. obecność przystanków wielu linii autobusowych czy tramwajowych kursujących do niemal każdego zakamarka miasta. Takim aspektem jest również bliskość prestiżowych ulic, w tym renomowanych restauracji, luksusowych sklepów, hoteli czy cennych zabytków.

 

Architektoniczne ramy

Jednak realizacja inwestycji biurowej w tak prestiżowej lokalizacji, wśród zabytkowych kamienic, wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów architektonicznych, mianowicie dostosowania projektu budynku do pobliskiej zabudowy. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku biurowca Plac Zamkowy – Business with Heritage, znajdującego się przy ul. Senatorskiej na warszawskim Starym Mieście. Projekt obiektu poddany został konsultacjom ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. W rezultacie bryła budynku harmonijnie współgra z okoliczną zabudową, ale przy tym obiekt zachował swój indywidualny i nowoczesny charakter. Za sam projekt architektoniczny biurowca Plac Zamkowy – Business with Heritage odpowiedzialny jest architekt Wojciech Grabianowski, z pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, słynącej z rewitalizacji budynków w zabytkowych tkankach miast. Wysiłki twórcy projektu oraz spółki Senatorska Investment, odpowiedzialnej za realizację inwestycji, zostały docenione nagrodą Projekt Roku 2015 dla najlepszej modernizacji w Europie Środkowo-Wschodniej w konkursie EuropaProperty CEE Investment & Green Building Awards.

 

Plac Zamkowy – Business with Heritage to jeden z przykładów biurowców zlokalizowanych w samych sercach polskich miast. Jako inny może posłużyć wrocławska inwestycja Rzeźnicza 16 powstająca przy skrzyżowaniu ulic Rzeźniczej oraz Nowy Świat, zaledwie 200 m od Rynku Głównego stolicy Dolnego Śląska. Architektura realizowanego biurowca stanowi nawiązanie do stylu domów handlowych z początku XX wieku. Bryła budynku, a także jego elewacja, wykonana z naturalnych materiałów i szkła, zostały zaprojektowane w taki sposób, by dopasować się do sąsiadującej z biurowcem zabudowy. Wrocław to miasto, które słynie z koncentracji obiektów biurowych w obrębie lub pobliżu zabytkowego centrum. Kolejną z inwestycji powstających w sąsiedztwie Rynku Głównego, u zbiegu ulic Św. Mikołaja i Nowy Świat, jest biurowiec Nicolas Business Center.

 

Podobne realizacje można napotkać również w Poznaniu. W pobliżu Starego Rynku, na rogu ulic Małe Garbary i Bóżniczej, powstaje bowiem kameralny biurowiec QUADRO OFFICE, najnowsza inwestycja biurowa firmy Monday Development.

 

Powyższe przykłady są projektami realizowanymi od samych fundamentów. Jednak skala budynków budowanych od początku w sąsiedztwie lub obrębie zabytkowego rynku w porównaniu z tymi powstałymi w wyniku rewitalizacji starej zabudowy jest dużo mniejsza. We Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy innych miastach regionalnych można wyróżnić szereg obiektów biurowych znajdujących się w samym sercu miasta, usytuowanych często w zrewitalizowanych kamienicach. Do swoich murów przyciągają koneserów zabytkowych zabudowań, którzy, wybierając siedziby dla swych firm, stawiają w pierwszej kolejności na prestiż.

 

Biurowce zlokalizowane w sąsiedztwie lub obrębie miejskich rynków mają wiele wspólnego. Bliskość udogodnień dla najemców, atrakcyjne sąsiedztwo – to tylko niektóre podobieństwa. Obiekty biurowe w samym sercu miast to także unikalna architektura, stanowiąca połączenie nowoczesności z przeszłością, która stanowi dopełnienie zabytkowej zabudowy śródmiejskiej.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz