Giant

W Warszawie powstaje najwyższy budynek w UE

|
Położony w centrum stolicy Varso Tower jest częścią inwestycji Varso Place, źródło: materiały prasowe.
Położony w centrum stolicy Varso Tower jest częścią inwestycji Varso Place, źródło: materiały prasowe.
Główna część prac konstrukcyjnych prowadzonych w warszawskim wieżowcu Varso Tower dobiegła końca. Tym samym wieżowiec oficjalnie zyskał miano najwyższego budynku w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu.

Wkrótce obiekt stanie się też najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Wszystko dzięki iglicy, której montaż na szczycie wieżowca właśnie się rozpoczął. Docelowo Varso Tower ma osiągnąć wysokość architektoniczną 310 m. Jednak już teraz warszawski biurowiec wysoki na 230 m. przewyższył m.in. Pałac Kultury i Nauki mierzący 188 m. do dachu, a także wrocławski Sky Tower sięgający 206 m. Obiekt łącznie dostarczy powierzchię 70 500 mkw na 53 piętrach.

Położony w centrum stolicy Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place realizowanej przez firmę HB Reavis. Ma to być miejsce stworzone z myślą o osobach pracujących w okolicy, oferujące im atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu po pracy. Użytkownicy obiektu będą mogli skorzystać zarówno z przestrzeni biurowych, jak i hotelu, centrum innowacji oraz pasażu handlowo-usługowego. Projekt przewiduje udostępnienie użytkownikom obiektu 116 podziemnych miejsc parkingowych oraz parkingu dla 250 rowerów. W planach jest także montaż 3-metrowych szybkobieżnych wind. Wieżowiec wyposażony zostanie w system BMS, system kontroli dostępu oraz system indywidualnego chłodzenia pomieszczeń. Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy, z których będzie można podziwiać panoramę stolicy. Tuż pod nimi zaplanowano trzypoziomową restaurację i bar z widokiem na miasto. W obiekcie szczegółowo przemyślano dekoracje – dwie ściany lobby mają zostać pokryte ręcznie wykonaną mozaiką złożoną z 1800 ceramicznych kafli. Kompozycja będzie nawiązywać do historii i kolorytu Warszawy. Położenie obiektu w ścisłym centrum Warszawy, tuż przy Dworcu Centralnym, zapewni swoim użytkownikom dogodną komunikację praktycznie wszystkimi środkami transportu.

 

Budynek pełen innowacyjnych rozwiązań

Twórcy obiektu zadbali również o wykorzystanie w projekcie innowacyjnych rozwiązań pozostających w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Dzięki zastosowaniu rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii i wody budynek otrzymał certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”. Wieżowiec dołączył również do wąskiego grona budynków mogących pochwalić się precertyfikatem WELL Core & Shell, oceniającym zarówno jakość powietrza w budynku, dostępnej wody czy zastosowanego oświetlenia, jak również zastosowanie rozwiązań sprzyjających zdrowemu odżywianiu oraz dbałości o formę fizyczną i psychiczną.

Varso Tower został zaprojektowany przez studio Foster + Partners, które znane jest z wielu innych słynnych drapaczy chmur, jak np. HSBC Tower znajdujące się w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, londyńskie 30 St Mary Axe czy 2 World Trade Center wzniesione w Nowym Jorku. Ukończenie Varso Tower planowane jest na I kwartał 2022 r.


2.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Beta :
Jest lll kwartał 2023 i nie jest ukończony
15 sierpnia 2023 12:47