Giant

Warszawski wieżowiec najwyższy w Unii Europejskiej

|
Varso Place 2, źródło: materiały prasowe HB Reavis
Varso Place 2, źródło: materiały prasowe HB Reavis
Varso Tower przegonił już nie tylko Pałac Kultury i Nauki, ale i niemiecki Commerzbank Tower. Po zamontowaniu ogromnej iglicy wieżowiec osiągnął wysokość 310 m.

Po osiągnięciu wysokości 230 m do dachu biurowiec Varso Tower zyskał miano najwyższego budynku w Polsce. Tymczasem na jego szczyt wciągnięto ostatni ogromny element masztu wieńczącego biurowiec. Po zamontowaniu ważącej 73 tony i mierzącej aż 80 metrów wysokości iglicy uzyskał on architektoniczną wysokość 310 metrów, co sprawia, że wieżowiec Varso Tower został uznany za najwyższy w Unii Europejskiej. Przegonił już więc nie tylko warszawski Pałac Kultury i Nauki czy wrocławski Sky Tower, ale i wieżowce takie, jak 300-metrowy Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem. W całej Europie pod względem wysokości Varso Tower zajmuje obecnie piąte miejsce, zaraz za 462-metrowym Łachta Centr położonym w Petersburgu, a także za moskiewską Wieżą Federacji, kompleksem dwóch wieżowców OKO oraz Mercury City Tower.

Położony w centrum stolicy Varso Tower to część wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez HB Reavis. Obiekt ma dostarczyć powierzchnię łącznie 70 500 mkw na 53 piętrach. Projekt wieżowca powstał w pracowni Foster + Partners, słynącej z wielu innych słynnych na całym świecie drapaczy chmur, jak np. HSBC Tower położone w Hongkongu czy wspomniany wyżej Commerzbank Tower we Frankfurcie.
 

Dekoracyjna mozaika na ścianach lobby nawiąże do historii miasta

Obiekt zaoferuje użytkownikom nie tylko nowoczesne przestrzenie biurowe, ale również atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu po pracy, hotel, centrum innowacji, pasaż handlowo-usługowy oraz restaurację z widokiem na Warszawę położoną na piętrach 46-48. Projekt przewiduje udostępnienie gościom dwóch tarasów widokowych położonych na wysokości 205 i 230 m. Tym samym będą to nie tylko poziomy o wiele wyższe niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, ale i jedne z najwyżej położonych w Europie. Dwie ściany lobby zostaną pokryte ręcznie wykonaną mozaiką złożoną z 1800 ceramicznych kafli. Ma ona nawiązywać do historii i kolorytu Warszawy.

Użytkownicy obiektu będą mogli korzystać ze 116 podziemnych miejsc parkingowych oraz z parkingu przewidzianego dla nawet 250 rowerów. Wieżowiec wyposażony zostanie także w system BMS, system kontroli dostępu oraz system indywidualnego chłodzenia pomieszczeń. Obiekt wyróżniono certyfikatem BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”, tym samym doceniając zastosowanie w biurowcu rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii i wody. Precertyfikat WELL Core & Shell pozytywnie ocenił natomiast m.in. jakość wody i powietrza w budynku, a także dobór rozwiązań mających sprzyjać dbałości o formę fizyczną i psychiczną użytkowników obiektu.
Położenie biurowca w ścisłym centrum Warszawy, przy dworcu Warszawa Centralna, zapewnia dogodną komunikację praktycznie wszystkimi środkami transportu, dostępną w odległości zaledwie krótkiego spaceru.

Ukończenie Varso Tower planowane jest na I kwartał 2022 r.


0.0
Napisz pierwszy komentarz