Giant

Piątka dla Katowic

Artykuł

|
Biurowiec Silesia Star w Katowicach
Biurowiec Silesia Star w Katowicach
Katowice będące stolicą dynamicznie rozwijającej się dwumilionowej Aglomeracji Katowickiej są obecnie piątym z największych rynków biurowych w Polsce.

Potencjał Katowic

Aglomeracja Śląska jest największym zurbanizowanym obszarem w Europie Środkowo-Wschodniej łączącym liczne miasta, których granice niemal stykają się ze sobą. Stolicą tego obszaru są właśnie Katowice. Infrastruktura komunikacyjna miasta stanowi jeden z jego plusów. Przykładowo położenie Katowic daje łatwy dostęp do trzech portów lotniczych. W odległości 30 km od miasta znajduje się Katowice Airport, który jest czwartym lotniskiem w Polsce pod względem obsługiwanych pasażerów. W statystykach pasażerskich podsumowujących I półrocze 2016 r. dostępnych na stronie internetowej lotniska czytamy, że od początku roku do końca czerwca obsłużono ponad 1,3 mln podróżnych w ruchu całkowitym, czyli o prawie 64 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2015 r. Na terenie miasta działa także Katowice Muchowiec (EPKM), czyli lotnisko miejskie służące do obsługi mniejszego ruchu biznesowego i regionalnego. W odległości ok. 100 km od Katowic znajdują się również Kraków Airport i Ostrava Airport. Miasto posiada też dobrze rozwiniętą sieć połączeń drogowych i kolejowych.

 

O potencjale miasta świadczy także to, że inwestorzy w Katowicach mogą liczyć na różne formy wsparcia podczas rozpoczynania i rozwijania działalności. Taką pomocą służy im np. Wydział Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice. Miasto zapewnia również lokalny system obsługi inwestorów przy współpracy np. z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, a także instytucjami otoczenia biznesu oraz firmami doradczymi.

 

Śląski pracownik

Katowice, tak jak i cały region Górnego Śląska posiadają duży kapitał ludzki. Pracowników można szukać wśród licznej ludności Aglomeracji Katowickiej, która obecnie wynosi dwa miliony mieszkańców. Nie brakuje także absolwentów szkół wyższych, których corocznie jest ponad 30 tys. Pracowników można rekrutować wśród osób kształcących się w kilkudziesięciu wyższych uczelniach technicznych, zawodowych, uniwersytetach i akademiach. Jak czytamy na stronie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA na terenie województwo śląskiego znajdują się 44 uczelnie wyższe, 279 liceów ogólnokształcących i ponad 900 szkół średnich technicznych i zawodowych. Kompetentna kadra niewątpliwe jest atutem regionu. Jak zauważają respondenci w raporcie ABSL mieszkańcy Śląska są przywiązani do swoich rodzinnych miejscowości i chętnie szukają zatrudnienia w najbliższej okolicy. Zwracają oni także uwagę na tradycję inżynierską regionu, a także na efektywność i zaangażowanie w pracę śląskich pracowników. Jednocześnie dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna pozwala osobom mieszkającym poza Katowicami na łatwy dojazd do pracy. W Aglomeracji Katowickiej rozwijają się centra BPO, SSC, IT, R&D. Wg raportu ABSL zatrudnienie w nich znajduje już 16,5 tys. pracowników.

 

Powierzchnia biurowa

Powierzchnia biurowa w Katowicach to ok. 394 000 mkw. Od 2012 r. średni roczny poziom zawartych transakcji w mieście przekracza 50 000 mkw., w tym coraz częściej widoczne są najmy ze strony firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych (centra BPO, IT, SSC, R&D). W 2015 r. ich udział w całkowitym popycie wyniósł 30 proc. – czytamy w raporcie ABSL. Raport ten wskazuje także, że między 2010 r. a I kw. 2016 r. zostało oddane do użytku 50 proc. zasobów powierzchni biurowych. Obecnie do największych obiektów biurowych będących w realizacji należą między innymi Silesia Star II czy A4 Business Park III. W 2016 r. na rynek trafi 52 800 mkw. powierzchni biurowej. Już w przyszłym miesiącu zrealizowany zostanie biurowiec Silesia Star II. Ta inwestycja LC Corp SA zlokalizowana przy ulicy Uniwersyteckiej w Katowicach to kolejne 12 400 mkw. przestrzeni biurowej w śląskiej aglomeracji. Z raportu ABSL wynika także, że w 2015 r. padł rekord ze względu na wielkość wynajętej powierzchni biurowej w Katowicach. Najemcy podpisali umowy na ponad 62 500 mkw. Katowice wybierane są przez najemców ze względu na m. in. koszty wynajmu powierzchni biurowej, koszty pracy. Nie bez znaczenia pozostaje tu także liczebność aglomeracji. 

 


2.0
Napisz pierwszy komentarz