Giant

Koniunktura na regionalnych rynkach biurowych po I półroczu 2021 roku

|
Koniec I półrocza br. przyniósł niemal 5,96 mln mkw. powierzchni biurowych w regionach. Łączna wielkość zasobów dostępna w ośmiu największych miastach podąża za podażą Warszawy.

W II kw. deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 80 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej. W budowie pozostaje 630 tys. mkw.

Z raportu opracowanego przez firmę doradczą BNP Paribas Real Estate wynika, że najemcy nadal pozostają ostrożni, jednak zauważalne jest już większe zainteresowanie wznawianiem negocjacji dotyczących wynajęcia powierzchni biurowych.

 

Ostrożność na biurowych rynkach regionalnych

Skutki pandemii nadal się utrzymują, co widać, chociażby w ostrożności w decyzji najemców oraz deweloperów. Rozważniej planują oni swoje kolejne ruchy. Zauważalne jest jednak, że wiele firm pracuje i powoli wdraża strategie powrotów do biur. Dostępne obecnie powierzchnie biurowe zyskały nowe oblicze i zostały dopasowane do panujących realiów.

Pracodawcy chcą zachęcić swoich pracowników do powrotów do biura. Powoli zauważalne jest większe zainteresowanie powierzchniami ze strony najemców. W najbliższym czasie należy spodziewać się podobnych decyzji do tych obserwowanych już na warszawskim rynku biurowym. Mowa tu głównie o skracaniu procesów decyzyjnych.

W pierwszym półroczu zasoby nowoczesnej przestrzeni biurowej w miastach regionalnych zwiększyły się o 126 tys. mkw. W II kw. najwięcej nowych biur (o łącznej powierzchni 36 tys. mkw.) oddała firma Skanska w Poznaniu. Inwestycja Nowy Rynek składa się z pięciu obiektów o różnej funkcjonalności. Łączna powierzchnia projektu to 100 tys. mkw.

II kw. br. przyniósł również pozwolenia na użytkowanie dwóm biurowcom w Krakowie oraz po jednym w Katowicach i we Wrocławiu. Do użytkowania oddano również obiekt biurowy w Trójmieście. Wiele wskazuje na to, że na tym rynku regionalnym w 2021 roku przekroczona zostanie bariera 1 mln mkw.

Aktualnie w budowie pozostaje 630 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wiele z tych inwestycji miało zostać oddanych do użytkowania w II półroczu br. oraz w 2022 roku. Niektóre realizacje mogą jednak zostać przesunięte w czasie.

 

Popyt na nowoczesne biura powoli rośnie

Z raportu AAG – Rynek biurowy w regionach Q2 2021 r. wynika, że w II kw. popyt na nowoczesne przestrzenie biurowe na ośmiu rynkach regionalnych poszybował do 166 tys. mkw. Na strukturę popytu składały się głównie renegocjacje kontraktów (47 proc.) oraz nowe umowy z kontaktami podnajmu włącznie (45 proc.). Zdecydowanie mniej było ekspansji (8 proc.) oraz wynajmu przez właścicieli na własne potrzeby (mniej niż 1 proc.).

Najwięcej powierzchni wynajęto w Krakowie (47 tys. mkw.), Katowicach (35 tys. mkw.) oraz Trójmieście (34 tys. mkw.). Miasta regionalne zyskują na popularności, tworząc istotne centra biznesowe. Powierzchnię biurową chętnie wynajmują firmy z branży IT, outsourcingu i telekomunikacji oraz tworzące zaplecze dla sektora TSL i e-commerce.

Zauważalne jest, że obecnie najemcy poszukują przede wszystkim elastycznych rozwiązań, które dopasowane są do przyszłych strategii biznesowych. Pandemia wpłynęła na spowolnienie decyzyjności kontraktów dotyczących nowych i długoterminowych zobowiązań. Nowa rzeczywistość nie zatrzymała jednak rynków regionalnych.

W II kw. br. zaobserwowano wzrost popytu niemal o 45 proc. – w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Jest to zjawisko odwrotne niż to zauważalne na warszawskim rynku biurowym. Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że firmy szukają atrakcyjnych, nowoczesnych powierzchni w konkurencyjnych cenowo lokalizacjach.

I półrocze 2021 roku to renegocjacja umowy połączona z ekspansją firmy Rockwell Automation w obiekcie A4 Business Park II w Katowicach (19,5 tys. mkw.) oraz przedłużenie umowy przez najemcę z sektora finansowego w budynku przy ul. Kapelanka 42a w Krakowie (15,6 tys. mkw.).

Wskaźnik pustostanu kw./kw. wzrósł o 0,8 proc. (z 12,6 proc. do 13,4 proc.). Natomiast w ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 3,2 proc. Najwięcej wolnych przestrzeni biurowych jest w Łodzi (18,3 proc. pustostanów), najmniej natomiast w Szczecinie.


0.0
Napisz pierwszy komentarz