PGE Narodowy

Zielone biurowce na Zabłociu

|
Proces rewitalizacji poprzemysłowego Zabłocia nabiera tempa. Po apartamentach Garden Residence, Loftach w Młynie i biurowcu Diamante Plaza na Zabłociu ruszyły prace przy budowie parku biznesowego Enterprise Park.

Proces rewitalizacji poprzemysłowego Zabłocia nabiera tempa. Po apartamentach Garden Residence, Loftach w Młynie i biurowcu Diamante Plaza na Zabłociu ruszyły prace przy budowie parku biznesowego Enterprise Park. Jak przyznaje dyrektor irlandzkiej firmy Quinlan Private Golub (QPG), Jonathan Cohen, o wyborze Zabłocia, oprócz świetnej lokalizacji blisko centrum miasta i dobrego połączenia z kluczowymi punktami miasta, zdecydowała możliwość szybkiego uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to tym bardziej istotne, że będzie to już druga tego typu inwestycja w tym rejonie – pod koniec ubiegłego roku hiszpański inwestor Aldesa Polska rozpoczął budowę luksusowego biurowca Diamante Plaza. Jego oddanie przewidziano na 2009 rok, pierwszy etap Enterprise Park, budynki A i B, ma być gotowy w III kwartale tego samego roku, budynek C – rok później.

Quinlan Private Golub ma już na swoim koncie wiele prestiżowych inwestycji w Polsce, z których warto wymienić choćby Warszawskie Centrum Finansowe, International Business Center I i II, Wiśniowy Business Park budynek F, podwarszawski projekt rezydencjalny Oakland Park czy gliwickie centrum handlowe Forum. Park biznesowy na Zabłociu będzie pierwszą inwestycją na rynku krakowskim. Mamy bardzo duże doświadczenie w budowie parków biznesowych, ale w związku ze stale zmieniającymi się potrzebami najemców, cały czas dopracowujemy swoje projekty. Przy projektowaniu Enterprise Parku wykorzystywaliśmy doświadczenie zdobyte podczas realizacji Wiśniowego Business Parku. Ponieważ wiemy, jak bardzo najemcy cenią sobie elastyczność wynajmowanej powierzchni, zmniejszyliśmy moduł planowania wewnętrznego do 1,35 m, dzięki czemu powierzchnia będzie łatwiejsza do aranżacji – zachwalał projekt Jonathan Cohen. – Projektując nasze budynki, zakładamy, że na jednego człowieka przypada 6 – 7 m kw. powierzchni, co oznacza że musimy dostarczyć przez wentylację ponad 50 proc. więcej powietrza niż nasi konkurenci.

Inwestorzy podkreślają, że zależy im na tym, by stworzyć prawdziwy park biznesowy. Dlatego też, mimo pozwolenia na budowę, które umożliwiało postawienie wyższych budynków, QPG ograniczyła swój projekt do czterech kondygnacji, by zapewnić przyszłym najemcom większy komfort pracy. Zaprojektowane przez krakowską pracownię architektoniczną DDJM Studio budynki powstaną na planie litery „H” – taki układ gwarantuje dobre doświetlenie wszystkich pomieszczeń.

W biurowcach A, B i C będzie w sumie ponad 28 tysięcy m kw. powierzchni pod wynajem. Ponadto w każdym budynku powstanie oddzielna recepcja, kantyna oraz pomieszczenia przeznaczone na usługi. Pod budynkami znajdą się garaże podziemne, przy czym jedno miejsce parkingowe będzie przypadało na 30 m kw. wynajętej powierzchni biurowej. Oprócz starannie zagospodarowanych terenów zielonych wokół obiektu, duże tereny zielone znajdują się również na poziomie pierwszego piętra budynków.

By udrożnić dojazd do inwestycji, Quinlan Private Golub zamierza przebudować istniejącą ulicę Na Dołach. Jest także w trakcie rozmów z Miastem i ewentualnymi inwestorami na temat objęcia przebudową również ulicy Wałowej.


0.0
Napisz pierwszy komentarz