PGE Narodowy

Nowa dzielnica Krakowa

|
W Krakowie brakuje powierzchni biurowych klasy A. Popyt stale wzrasta, choć obecnie już nie tak dynamicznie jak kilka lat temu – od roku 2006 utrzymuje się na podobnym poziomie, czyli ponad 60 tysięcy m kw. wynajmowanej powierzchni rocznie.
W Krakowie brakuje powierzchni biurowych klasy A. Popyt stale wzrasta, choć obecnie już nie tak dynamicznie jak kilka lat temu – od roku 2006 utrzymuje się na podobnym poziomie, czyli ponad 60 tysięcy m kw. wynajmowanej powierzchni rocznie.. Nic dziwnego, że wielu inwestorów, chcąc zapełnić tę lukę, przygotowało projekty biurowców. W efekcie w trakcie realizacji jest obecnie blisko 180 tysięcy m kw. powierzchni biurowej, co spowoduje, że w ciągu najbliższego roku nastąpi jej podwojenie. Jak zapewniają analitycy, zapotrzebowanie jest ogromne i rynek bez problemu wchłonie tę dodatkową powierzchnię. Świadczy o tym fakt, że obecnie współczynnik powierzchni wolnej w Krakowie wynosi 0 proc., większość umów jest podpisywana jeszcze na etapie budowy obiektów i blisko 40 proc. tej powstającej powierzchni jest już wynajęte. Najważniejsze z realizowanych obecnie obiektów biurowych klasy A to: Bonarka 4 Business, Nowe Miasto, Vinci, Quattro Business Park, Echo Investment, Enterprise Park, Centrum Biurowe Pilotów, Kraków Business Park i Centrum Biurowe Kazimierz. 
 
Bonarka 4 Business, powstający w Podgórzu, na terenie Zakładów Chemicznych „Bonarka”, wchodzi w skład Bonarka City Center – pierwszego w Krakowie kompleksu łączącego funkcje biurowe, usługowe i mieszkalne. Podstawowym celem inwestora – firmy TriGranit i Grupy IPR – jest zmiana konotacji miejsca z zanieczyszczonego terenu przemysłowego na zielone nowoczesne centrum miasta. Projekt kompleksu biurowego powstał w krakowskim Biurze Architektonicznym Artur Jasiński i Wspólnicy. Zależało nam na tym, by wykorzystać niespotykane połączenie funkcji biurowej i mieszkalnej – mówił podczas konferencji prasowej jeden z autorów projektu, Marcin Godziński – i stworzyć nową dzielnicę, która będzie żyła w sposób ciągły.
Miasto, jak wiadomo, nie jest jednorodne, dlatego cztery 7-kondygnacyjne biurowce różnią się zarówno architekturą, jak i materiałami użytymi do wykończenia (cegła klinkierowa, aluminium, płyty cementowe i cementowo-szklane). Zamknięty dla ruchu samochodowego plac ma pełnić funkcję „spinającą” centrum handlowe i biura, a w przyszłości również część mieszkaniową. Stąd pomysł, by partery we wszystkich budynkach przeznaczyć dla usług (banki, restauracje, kawiarnie, małe sklepiki). Na placu zaprojektowano wyspy zieleni, fontanny, kamienne górki.
 
Kolejnym elementem służącym integracji placu będą arkady z zadaszeniem łączącym poszczególne budynki mówił Marcin Godziński. – Wszystko to ma służyć generowaniu ruchu na placu, tak by nie powstała jedynie pusta przestrzeń, ale fragment przestrzeni miejskiej. Nocą elewacje obiektów będą efektownie podświetlane. Kwestia ostatecznego zagospodarowania stojącego przed biurowcami 100-metrowego komina – pozostałości po Zakładach Chemicznych – jest jeszcze otwarta. Na pewno zostanie on zasłonięty i oświetlony, prawdopodobnie będzie obłożony cienką membraną, która umożliwi podświetlenie go od wewnątrz i tworzenie zmieniających się spektakli świetlnych. Być może będzie wykorzystywany jako punkt widokowy.
 
Biurowce będą wyposażone w najnowsze technologie, na przykład zostanie w nich zastosowana – po raz pierwszy w Krakowie – klimatyzacja oparta na belkach chłodzących, zwiększających komfort i ergonomię pracy. Z kolei dzięki systemowi BMS z każdego miejsca kompleksu będzie można monitorować i sterować m.in. klimatyzacją, oświetleniem, temperaturą w pomieszczeniu czy bramami przeciwpożarowymi.
 
Obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych – wszystkie kondygnacje będą dla nich dostępne, na każdej kondygnacji znajdzie się toaleta dla osób niepełnosprawnych, a w windach przewidziano sygnalizację dźwiękową. Łączna powierzchnia kompleksu to prawie 32 000 m kw. Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji 470 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Dodatkowe 100 miejsc, przeznaczonych głównie dla gości najemców, powstanie na parkingu naziemnym.

Budowa Bonarka 4 Business rozpoczęła się w sierpniu br., zakończenie prac nastąpi w czwartym kwartale przyszłego roku.

0.0
Napisz pierwszy komentarz