BCB

Biura ciekawsze niż myślisz

|
Bar to sentymentalny element, który firma Wyborowa Pernod Ricard postanowiła przenieść ze swojej poprzedniej siedziby
Niegdyś biuro mogło kojarzyć się z nudnym pokojem, w którym poustawiano w rzędach biurka. Dziś to przestrzeń znacznie ciekawsza, a coraz większa grupa projektantów zdaje sobie sprawę, że biuro to raczej coś na kształt zawodowego domu.

 

Narodowe walory w miejscach spotkań

 

Wspomniana wcześniej sala konferencyjna Wyborowej Pernod Ricard wygląda jak brytyjska stacja metra, zupełnie inaczej jest w przypadku siedziby JLL. Postanowiliśmy oprzeć koncepcję biura na trzech filarach polskości: przyrodzie, nauce oraz tradycji – mówi Danuta Barańska z Tétris. Idea ta wdrożona została m.in. w pomieszczeniach konferencyjnych. Są to sale Bursztyn, Węgiel, Las, Morze, Sól, Plaża, Miód czy Zboże. Na uwagę zasługują zastosowane w nich materiały wykończeniowe. Ściany sali Węgiel wyłożone są prawdziwym kruszcem w postaci bezpiecznego w użytkowaniu spieku. Z kolei ściana sali Las zrobiona jest z naturalnego mchu. W sali Bursztyn zastosowany został transparentny onyx, który imituje szlachetny kamień. Użyty w sali Sól biały kwarcyt pokazuje po podświetleniu misterną, kryształową strukturę.

 

Polskie walory w subtelny sposób wyeksponowane zostały także w takich pomieszczeniach jak kuchnie i części wspólne. Sielskie klimat tych miejsc zapewniają murale, fototapety ze zdjęciami łąk czy panele sufitowe w kształcie skrzydeł bocianów. Ciekawym motywem jest też koronka, której wzór przewija się w dekoracjach ścian (np. murale autorstwa Adama Jastrzębskiego), podłóg czy w elementach wykończeniowych.

 

Film o nowym biurze firmy JLL:

 

Wyzwania dla wykonawcy biura

 

Oba biura zostały wykonane przez Tétris w modelu Design & Build, który umożliwia terminową koordynację prac budowlanych i mocne trzymanie się budżetu, a także ułatwia wszystkim stronom łatwość zarządzania projektem. W modelu Design & Build wykonawca zarządza całym procesem i to on uzupełnia wszystkie brakujące elementy: od projektu, przez budowlane prace wykończeniowe, koordynację współpracy z zarządca budynku i inwestorem, koordynowanie ekip podwykonawców, po odpowiedzialność za pełną zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

 

Tego typu model ma duże znaczenie przy skomplikowanych realizacjach. W przypadku biura Wyborowej wyzwanie dla wykonawcy stanowiły instalacje, a także wdrożenie oryginalnej wizji architekta w nie najmłodszym już budynku. Przed firmą Tétris postawiono zadanie wykonania kompletnego projektu systemów oraz dostosowanie instalacji do zaproponowanej architektury wnętrza. W tej realizacji projekt architektoniczny sporządziła Massive Design, ale już projekt instalacji, wszystkie elementy wykonawcze i koordynacja całości były w gestii Tétris.

 

Również warszawskie biuro JLL to przykład zastosowania modelu Design & Build. W tym przypadku był to jednak modeł pełny, czyli zarówno architekt, jak i ekipy budowlane pochodziły z firmy wykonawcy (w przypadku realizacji biura Wyborowej była to współpraca z zewnętrzną pracownią architektoniczną). Tétris odpowiadał zatem za proces wykonawczy, koordynację wszystkich partnerów, a także zgodność z przepisami prawa. Firma zaprojektowała i wykonała w modelu Design & Build wszystkie wnętrza JLL w Warsaw Spire (na każdym piętrze znajduje się od 15 do 20 pomieszczeń różnej wielkości). 

 

Współczesne biura aranżowane są wg coraz bardziej śmiałych i oryginalnych pomysłów. Ich wygląd zachwyca i intryguje budząc pytania o to, co stanowiło inspiracje dla tak ciekawych projektów. Biuro JLL stawia na polskość, a siedziba Wyborowej nawiązuje do produktów firmy. Biura te różnią się motywem przewodnim aranżacji, ale łączy je model w którym zostały wykonane. To właśnie Design & Build pozwala na to, by takie i inne ciekawe projekty mogły zostać zrealizowane.

 

  • 1
  • 2

3.0
Tagi: Tetris
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
Anna Bieryt :
Dobrze jak biuro wygląda atrakcyjnie. Wtedy tez i potencjalni klienci przychodzac do firmy dobrze sie u nas czują ;) Jest jeszcze kwestia oświetlenia. Grunt to nie tylko dobre zapewnienie komfortu pracownikom( u siebie w firmie mamy oświetlenie firmy Trilux, dzięki któremu jest się pobudzonym do pracy ale to oświetlenie tez równocześnie uspokaja ) To jeszcze jest tez bardzo ważny aspekt jak chociażby energoszczędność.Dzięki takiemu rozwiązaniu oświetlenie firmy Trilux jest po prostu ekonomiczne,. Rownież tak na dłuższy czas ;)
9 lipca 2018 00:18
Wera35 :
Bardzo ładne, ciekawie zaaranżowane wnętrza. Ja aranżując swoje korzystałam z pomocy firym MIL - System. Bardzo polecam współpracę z nimi. Mają szeroki wybór mebli, a do tego można je wypożyczyć, nie trzeba kupować, co pozwala sporo zaoszczędzić.
5 czerwca 2018 14:31
mantra