PGE Narodowy

Środowisko pracy w służbie pracownikowi

|
Fields to seria rozwiązań o uniwersalnym zastosowaniu, która sprawdzi się świetnie w środowisku typu Activity-Based Working.
Pracownicy to wartość każdej firmy, dlatego warto dbać o ich zdrowie. Jak? Chociażby poprzez ergonomiczne miejsca pracy.

Zdrowy pracownik to priorytet

 

Firma Kinnarps na swojej stronie internetowej podaje dane Instytutu Medycyny Środowiskowej w Karolinska Institutet w Sztokholmie, który jest jedną z wiodących na świecie instytucji badawczych z dziedziny środowiska, zdrowia i stylu życia. Z danych tych wynika, że każdego roku pracownicy na zwolnieniach chorobowych kosztują szwedzkie firmy 40 miliardów SEK. Również w pozostałych krajach sytuacja wygląda podobnie. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że środowisko pracy wpływa na wydajność i samopoczucie pracowników, ale niestety nie wielu wie, że oddziałuje ono również na ich zdrowie. 

Warto zatem zdecydować się na działania zapobiegające pogarszaniu się stanu zdrowia. Wiele firm w ramach dbałości o pracownika zaczyna inwestować w ergonomiczne miejsca pracy. Firma Kinnarps przygotowała koncept Kinnarps Next Office, który ma pomóc firmom stworzyć bardziej zrównoważoną i zdrową przestrzeń pracy. 

 

Wnętrze, a samopoczucie

 

Szwedzka architekt Christina Bodin Danielsson należy do grona osób prowadzących badania dot. wpływu wystroju wnętrz na zdrowie pracowników. W doktoracie napisanym w Królewskim Instytucie Technologicznym w Sztokholmie Christina Bodin Danielsson dowodzi, że pracownicy najlepiej czują się w środowisku opartym na aktywności. Co więcej, ich samopoczucie jest w nim lepsze nawet niż we własnym biurze. Skutkuje to obniżonym poziomem stresu, a także mniejszą liczbą zwolnień lekarskich. Jak to możliwe? Gdy pracownik może sam decydować o tym, w jakim miejscu będzie siedzieć to wzrasta jego zadowolenie z pracy, a także poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, taka możliwość dostosowania miejsca pracy do wykonywanego zadania zwiększa również wydajność. 

Wystrój wnętrza to kwestia bagatelizowana przez wiele firm, a przecież jak wynika z badań Christiny Bodin Danielsson, wygląd biura wpływa np. na zadowolenie z miejsca pracy czy pozytywny stosunek do pracodawcy. Tym, którzy dostrzegają jednak rolę wyglądu wnętrz  Kinnarps proponuje wspomnianą powyżej koncepcję o nazwie Next Office. Jest to holistyczne podejście i obejmuje wszystkie elementy biura: od mebli po dźwięk, oświetlenie, kolorystykę, jakość powietrza oraz technologię, ponieważ każdy z tych elementów stanowi ważną część składową przyjaznego wnętrza.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Kinnarps
Napisz pierwszy komentarz