Giant

Taras w biurowcu

|
Na dachu biurowca Zefir będą zaaranżowane tarasy widokowe
Tarasy to miejsca wypoczynkowe w budynkach mieszkalnych. Z kolei w budynkach usługowych często pełnią rolę kawiarnianych ogródków. Jaka jest ich funkcja w biurowcach?

Tarasy kojarzą się z domem i wypoczynkiem na działce. Coraz częściej z powodzeniem wkraczają one jednak w przestrzeń biurową. Tworzone są nie tylko na parterze lecz również na dachach i ostatnich kondygnacjach budynku. Czy niezwykła panorama, którą można podziwiać z najwyższych pięter wielokondygnacyjnych biurowców to zachęta do tworzenia tarasów widokowych w biurowcach? Jak wykorzystywana jest taka dodatkowa przestrzeń?

 

Ocieplić wizerunek biurowca

 

Tarasy uzupełniają przestrzeń biurową. Jako element kojarzący się z domem dodatkowo ocieplają wizerunek biurowców, zwłaszcza tych o surowej bryle. Wiele z nich pozostaje dostępnych jedynie dla pracowników obiektu, często stanowiąc strefę relaksu. Jednak niekiedy są one ogólnodostępne, sprawiając tym samym, że obiekt staje się częścią miasta, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów. Co więcej, taras na najwyższych piętrach może stanowić wręcz turystyczną atrakcję.

 

Od dawna turyści chętnie zwiedzali najwyższe wieże miast, z których mogli podziwiać panoramę okolicy. Z tego powodu w wielu najwyższych budynkach w Polsce tworzone są punkty widokowe. Przykładem może być obiekt Sky Tower we Wrocławiu. Na 49 piętrze tego drapacza chmur znajduje się punkt widokowy przyciągający osoby pragnące podziwiać panoramę stolicy Dolnego Śląska. 

 

Takie ogólnodostępne punkty czy tarasy widokowe tworzone są również w biurowcach. Przykładem jest Olivia Star, która będzie najwyższym budynkiem północnej Polski. Mieszkańcy Gdańska i turyści już wkrótce z najwyższego piętra tego obiektu będą mogli podziwiać panoramę obejmującą Zatokę Gdańską, Gdańsk, klify Gdyni, porty w Gdyni i Gdańsku, molo w Sopocie i Półwysep Helski oraz cały zadrzewiony Trójmiejski Park Krajobrazowy. Do ogólnodostępnego tarasu widokowego będą prowadziły dwie osobne windy, które nie będą zatrzymywały się na piętrach biurowych.

 

Odpocząć na tarasie

 

Taras biurowca to przestrzeń, która często aranżowana jest jako strefa relaksu. Podobną rolę jako miejsce wypoczynku spełnia on w budynkach mieszkalnych. Nic więc dziwnego, że tarasy tworzone są również w budynkach typu mixed-use. Przykładem może być obiekt komercyjno-apartamentowy Park Club, który powstaje na skraju krakowskich Błoń. Na parterze budynku zlokalizowana jest przestrzeń komercyjna, której towarzyszy część gastronomiczna. Na czterech poziomach Park Club mieści 6000 mkw. powierzchni biurowej, a dwie ostatnie kondygnacje przeznaczone są na część mieszkaniową. Z tarasów i balkonów apartamentów można podziwiać zielone rejony miasta. Taki widok jest bardzo relaksujący, dlatego miejsca te mogą stanowić dobre miejsce na strefę odpoczynku. Zwieńczeniem oferty obiektu Park Club jest wiszący taras pokryty kompozycją roślinności, tworzący zielone podium. Ta ogrodowa atmosfera piętra staje się tu niejako kontynuacją parkowego otoczenia budynku.

 

  • 1
  • 2

1.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Roberttt :
Deweloperzy bardzo się starają https://walterherz.com/pl/a/przestrzenie-coworkingowe-i-budki-legowe-dla-ptakow
13 marca 2017 15:52