Biuro w zgodzie z Naturą

|
Obecnie projektanci coraz częściej czerpią inspiracje z natury (fot. MDD)
Coraz więcej pracodawców zastanawia się jak zwiększyć efektywność i komfort pracowników. Może by tak skorzystać z terapeutycznych działań Matki Natury? Jak to zrobić, kiedy większość czasu spędzamy w biurach? Odpowiedzią może być trend aranżacji przestrzeni, trafnie nazwany „biophilic design”.

 

Nie bez znaczenia jest zastosowanie eko tkanin. Są one miękkie i przyjemne, a co ważniejsze, stymulują zmysł dotyku. Weźmy dla przykładu kolekcję puf Bazalto produkcji MDD. Inspiracją do jej stworzenia była formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej, składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. Jednak nie tylko kształt nawiązuje tu do skał Grobli Olbrzyma. Zastosowany naturalny materiał daje poczucie lekkości i decyduje o komforcie. Nie jest więc zaskoczeniem, że kompozycje puf Bazalto idealnie wkomponowują się w przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku i relaksu, np. stref chilloutu. Kształt, tkanina oraz paleta barw sprawia, że Bazalto współtworzy klimat harmonii i spokoju.


Architektura ma nie tylko nawiązywać do natury, ale też pobudzać zmysły i działać na wyobraźnię człowieka. Często nie jest traktowana jako styl, a sposób myślenia i postrzegania świata, właśnie przez pryzmat przyrody. Wyniki badania przeprowadzonego przez Human Spaces, pokazują, że aż 88 proc. badanych zauważyło pozytywny wpływ naturalnych elementów i wzorów w aranżacji pomieszczeń biurowych. Co więcej, 77 proc. tych samych badanych odczuło poprawę relacji pracowniczych. Sama obserwacja imitacji przyrody ozdabiających ściany, wpłynęła bezpośrednio na obniżenie stresu i bólu.

 

Cytując Jamie Russo, znaną autorkę Work Design Magazine projektuj miejsca pracy dla ludzi – to twoje życie, oddech, ludzcy pracownicy – będziesz na drodze do sukcesu. Znając korzyści terapeutyczne Matki Natury możemy zaprojektować i stworzyć środowisko pracy sprzyjające dobremu samopoczuciu i zdrowiu oraz pobudzać rozwój pracowników. Miejsca pracy mogą nie tylko pobudzać do twórczego myślenia, ale również znacząco wpływać na produktywność pracowników. Aranżacje biurowe z uwzględnieniem podejścia biofilicznego zapewniają harmonię i sprzyjają odpoczynkowi. Nie tylko stwarzają poczucie przynależności do miejsca, ale poprzez swoje połączenie z przyrodą dają poczucie bezpieczeństwa.

 

 


 

Bibliografia:

 

Browning W., Ryan C., Clancy J., 2014, 14 Patterns of Biophilic Design. Improving Health & Well- Being in the Built Environment. Terrapin Bright Green.

Human Spaces Global Report, 2015, The Global Impact of Biophillic Design in the Workplace.

Kellert S. R., Heerwagen J., Mador M. L; 2008, Biophillic Design. The Theory, Science, and Practice of Bringing Buildings to Life. NJ, John Wiley & Sons Inc., Hoboken.

Lichtenfeld S., 2012, Fertile Green, Green Facilitates Creative Performance. Personality and Social Psychology Bulletin.

Modrzewski B., Szkołut A., 2014, Biofilia – Teoria i Praktyka Projektowa. Naukowy Klub; Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej At University of Technology Warsaw, Volume: I

 


0.0
Tagi: MDD
Napisz pierwszy komentarz