Spectra Development logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoPodium Investment logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-BUD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoKontor logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoForbo Flooring Systems Polska logoTétris Poland logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTorus logoArchicom logoBusiness House logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAgrobex Sp. z o.o. logoCity Space logoVantage Development S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Sztuka wkracza do biur

|
Wnętrze biurowca Bobrowiecka 6 w Warszawie
Dzieła sztuki to coraz częstszy widok w biurowcach. Jaka jest ich rola w miejscu pracy? Czy są one tylko ozdobą wnętrza?

Firmy szukają różnych sposobów na to, by przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników. Niemałą rolę w tym zakresie odgrywa wygląd biura (szerzej: Biuro a wizerunek pracodawcy). Ma on także znaczenie dla obecnych pracowników. Atrakcyjne miejsce pracy bez wątpienia wspiera kreatywne myślenie i efektywność pracowniczych działań. Jednym ze sposobów na ozdobienie biura jest wprowadzenie do niego dzieł sztuki. Ich obecność inspiruje i pobudza kreatywność, a także relaksuje i poprawia nastój. W związku z tym dzieła sztuki w biurach są coraz częstszym widokiem. Te światowe trendy zauważalne są także na polskim rynku nieruchomości biurowych. 

Dzieła sztuki stanowią często także wizytówkę danej firmy budując jej wizerunek w oczach pracowników i klientów. Jak już zostało wspomniane potrafią one także pozytywnie wpływać na efektywność pracy. Potwierdzają to np. badań Amerykańskiego Komitetu Biznesu na rzecz Sztuki (BCA) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Profesjonalnych Doradców ds. Sztuki (IAPAA). Wynika z nich, że według 78 proc. badanych sztuka w pracy pomaga m.in. w obniżyć poziom stresu. Z kolei 64 proc. respondentów uważa, że zwiększa ich kreatywność, a 77 proc. uważa, że sztuka w biurze zachęca ich do wyrażania własnej opinii. Również badania przeprowadzone przez Szkołę Psychologii Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii wykazują wzrost efektywności pracy w związku z obecnością dzieł sztuki w przestrzeni biurowej. Według nich w takich miejscach efektywność pracowników wzrasta nawet o 17 proc. 1

Przykładem nieruchomości biurowej, w której na trwałe zagościła sztuka jest kompleks Bobrowiecka w Warszawie. W skład tego kompleksu wchodzi obiekt Bobrowiecka 6, który nie tylko oferuje nowoczesną powierzchnię biurową, ale jest także miejscem promocji sztuki. W jego wnętrzach prezentowana jest twórczość wybitnych twórców polskiej sztuki współczesnej (np. Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Wilhelma Sasnala, Leona Tarasewicza i Ryszarda Winiarskiego). Promocja sztuki odbywa się tu w ramach projektu Spectra Art Space realizowanego we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków. Inicjatywa ta inspirowana jest praktykami pochodzącymi z różnych krajów, takimi jak np. Bloomberg Space w Londynie, Deutsche Bank+Guggenheim w Berlinie, czy Generali Foundation w Wiedniu. W tych miejscach również wnętrza biur stały się swoistymi galeriami sztuki. 

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
anty :
Biuro to nie galeria!
26 maja 2017 07:32
mantra