Odzyskać atrakcyjność biurowca, czyli kilka słów o rewitalizacji

|
Wnętrze budynku call centre firmy Orange zlokalizowanego przy ul. Kasprzaka w Warszawie – po rewitalizacji
Jak przywrócić świetność biurowca i jednocześnie utrzymać w ryzach koszty? Sprawę najlepiej zbadać na przykładzie konkretnego obiektu. Przeanalizujmy zatem, jak przebiegała rewitalizacja biurowca Orange.

 

Ingerencja we „wnętrze” biurowca

Rewitalizacja biurowca to jednak coś więcej niż zmiany w wystroju i liczbie wnętrz. Co więcej, przebudowa części widocznej dla gości i pracowników stanowi także mniejsze wyzwanie w porównaniu ze skalą prac technicznych. Warto jednak pamiętać, że te „niewidoczne” zmiany są niezbędne do tego, by podnieść jakość biurowca. Również w przypadku tych zmian zespół projektowy musi znaleźć odpowiedź na pytanie: jak w sposób racjonalny i oszczędny podnieść parametry budynku.

W przypadku biurowca firmy Orange kluczowa okazała się wymiana instalacji wentylacyjnej i klimatyzacji. Usprawniony został system oddymiania. Obecnie oparty jest on na instalacji grawitacyjnej. Zespół Tétris dokonał także napowietrzenia szybów windowych. W biurowcu zostały zamontowane trzy nowe centrale wentylacyjne, a także agregat chłodniczy i sucha chłodnica. Dołożono też nowe agregaty instalacji freonowej. Taki zakres prac jest niezbędny przy podnoszeniu wartości rynkowej inwestycji. Jest zarazem konieczny, aby utrzymać dotychczasowych najemców, którzy swoim pracownikom mogą zaoferować lepsze warunki pracy – mówi Beata Andryk z Tétris, która zarządzała pracami remontowymi. 

Decydując się na remont należy pamiętać o „wnętrznościach” budynku, takich jak instalacje elektryczna, HVAC czy sieć strukturalna IT. W przypadku biurowca firmy Orange wymieniona została znaczna część okablowania oraz powstała sieć nowych gniazdek. Dzięki temu biuro i jego oświetlenie jest dostosowane do większej ilości osób w nim pracujących. 

Jak zauważa Beata Andryk: Największą trudność sprawiają zwykle normy pożarowe. Budynek trzeba dostosować do aktualnych wytycznych zawsze wtedy, kiedy zmianie ulega rozkład wnętrza, czyli w praktyce przy każdym większym remoncie. Rzeczywiście, modernizując siedzibę firmy należy sprawdzić poprawność działania systemów i parametry w całym budynku. Jakie wartości trzeba sprawdzić? Są to m.in. szerokość korytarzy, dróg ewakuacyjnych czy rozmieszczenie grodzeń przeciwpożarowych. Warto pamiętać, że już sam brak grodzeń może pociągać za sobą konieczność przeznaczenia ok. 500 000 zł na piętro, aby sprostać obowiązującym przepisom. W biurowcu firmy Orange wykonano nowe przejścia pożarowe i zamontowano nowe klapy pożarowe na instalacji wentylacyjnej. Odnowione też zostały wejścia ewakuacyjne, które dziś posiadają kierunkowe oświetlenie i są oznakowane piktogramami.

 


4.0
Tagi: Tetris
Napisz pierwszy komentarz