Giant

Rowerem do pracy

BikeDAY
Coraz więcej Polaków przesiada się z aut na rowery. Dziś są one nie tylko środkiem transportu, ale stanowią też część zdrowego stylu życia i element przyjemnego spędzania wolnego czasu. Często jest to sposób dojeżdżania do pracy.

Już w 2012 r. (wg danych CBOS) na rowerze jeździło ok. 70 proc. Polaków, w tym ok. 22 proc systematycznie. Kolarstwo to drugi wśród najpopularniejszych sportów uprawianych amatorsko (zaraz po bieganiu). Jest to szybki i ekologiczny sposób przemieszczania się, który sprawdza się zwłaszcza w dużych miastach. Do pracy lub szkoły dojeżdża w ten sposób kilkanaście procent Polaków (11,2 proc. wg badania Michael Page, średnio ok 18 proc. wg ankiety PAYBACK Opinion Poll).

Miasta przyjazne rowerzystom

Włodarze wielu polskich miast starają się usprawnić komunikację rowerową. Z roku na rok rośnie długość ścieżek rowerowych. Dla przykładu, w stolicy trasy dla cyklistów mają ponad 500 km. We Wrocławiu jest obecnie ok. 220 km. Dzięki temu stolica Dolnego Śląska zajmuje drugie miejsce w Polsce w rankingu długości szlaków rowerowych. Wiele miast realizuje też programy, dzięki którym w przyszłości powstaną nowe trasy. Przykładem jest choćby Poznań. W najbliższych latach ma tu powstać spójny system ciągów rowerowych o łącznej długości niemal 160 km. 

W miastach pojawiają się nie tylko coraz bardziej rozbudowane szlaki rowerowe i inne rozwiązania ułatwiające swobodne poruszanie się jednośladów po drogach wspólnych, ale także powstają kolejne stacje rowerów miejskich, które ułatwiają sprawne i szybkie przemieszczanie się po mieście za pomocą wypożyczonych rowerów. Warszawski system rowerów miejskich w Warszawie odnotowuje kolejne rekordy. Tylko w 2017 r. odnotowano ponad 5 milionów wypożyczeń. Coraz częściej operatorzy stacji rowerów miejskich wydłużają sezon (w Poznaniu można było jeździć do 17 grudnia), a niektóre nie wprowadzają w ogóle przerwy zimowej.

Rowerem do pracy

Obecnie rower nie jest już traktowany wyłącznie jako forma rekreacji, ale staje się środkiem transportu w mieście, który pozwala uniknąć korków podczas przemieszczania się z domu do pracy. Co ciekawe, coraz częściej naprzeciw rowerzystom wychodzą osoby odpowiedzialne za obiekty użyteczności publicznej oraz właściciele biurowców, którzy wprowadzają do budynków różne ułatwienia dla cyklistów, jak np. stojaki czy stacje serwisowe. W nowoczesnych obiektach biurowych parkingi dla rowerów to już niemal standard, a nierzadko towarzyszą im dodatkowe udogodnienia. Na przykład kompleksy Business Garden w każdej swojej lokalizacji (tj. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu) posiadają prywatną stację rowerów. Pracownicy mogą w niej wypożyczyć jednoślad bezpłatnie do trzech dni. Akcja ta jest prowadzona pod nazwą Ale Jazda i pozwala ona na wygodne przemieszczanie się z pracy w dowolne miejsce. Co więcej, trzydniowy czas pojedynczego wypożyczenia sprawia, że pracownicy mogą korzystać z roweru także w weekendy. Obecnie Ale Jazda trwa przez okres wiosenno-letni (od kwietnia do września). W kompleksach biurowców należących do Vastint Polska znajdują się stojaki rowerowe, samoobsługowe stacje naprawy oraz specjalne szatnie z prysznicami przeznaczone dla rowerzystów. 

Jak zmotywować pracowników do zamienienia auta na rower?

Firmy na różne sposoby motywują swoich pracowników do tego, by zaczęli przyjeżdżać do pracy rowerem. Służą do tego specjalne akcje i nagrody. Korzyści płynące z tego, że pracownicy dojeżdżają do pracy rowerem są bowiem obopólne, bowiem osoby regularnie korzystające z rowerów są bardziej spokojne i mniej zestresowane. Dla cyklistów coraz częściej organizowane są różne wydarzenia wypełnione wieloma atrakcjami. W kilku miastach w Polsce regularnie odbywa się przejazd Masy Krytycznej, która integruje rowerzystów. Wszelkie wydarzenia, jak np. pikniki rowerowe to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, a zarazem możliwość zapoznania się z ofertą producentów rowerowych, zadbania o swój jednoślad oraz poznania zasad bezpiecznego przemieszczania się nim. Przykładem wydarzenia dla rowerzystów jest BikeDAY. W czasie tego wydarzenia można odpowiednio przygotować swój rower do rozpoczęcia sezonu czy wypróbować rowery testowe. Dni BikeDAY odbywają się w ogrodach kompleksów biurowych Business Garden dwa razy do roku. Wiosną jest to okazja do rozpoczęcia sezonu kolarskiego i szansa na to, by zadbać o swój rower. Z kolei jesienią, pracownicy mogą przekazać swoje rowery do przeglądu i odpowiednio je przygotować na sezon zimowy. Tego dnia pracownicy przyjeżdżają licznie na swoich rowerach, a dodatkowe atrakcje i sportowa rywalizacja tworzą piknikową atmosferę w środku dnia pracy. Organizator BikeDAY, Vastint Polska, otrzymał certyfikat „BikeSpot”. Jest to wyróżnienie dla miejsc przyjaznych rowerzystom. Pracownicy Business Garden bez przeszkód mogą bowiem dojeżdżać do pracy rowerami. Warto pamiętać, że dzięki różnym akcjom dla rowerzystów i odpowiedniej infrastrukturze pozytywny trend rowerowy może nadal się rozwijać. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz