Warto spojrzeć pod nogi – posadzki żywiczne na lotniskach

|
Posadzki żywiczne Flowcrete Polska
Posadzki żywiczne Flowcrete Polska
Podróże, zwłaszcza te w okresie świątecznym, które skłaniają do wizyt na lotnisku, bywają okazją do przyjrzenia się posadzkom. Na lotniskach na całym świecie można dostrzec posadzki żywiczne, których wykonanie prowadzi do ciekawych efektów wizualnych.

Posadzki żywiczne przede wszystkim cechują się wysokimi parametrami w zakresie wytrzymałości na intensywny ruch pieszy pasażerów przemieszczających się z walizkami na kółkach po halach odlotów i przylotów. Za pomocą różnych rozwiązań mogą komunikować się też z pasażerami. Mogą jednak również spełniać inne funkcje, które dostrzega Flowcrete Polska, producent posadzek żywicznych.

 

Być wizytówką lotniska

Barwione piaski kwarcowe, naturalne kruszywa marmurowe w różnych kolorach, żywice pigmentowane i bezbarwne z wykorzystaniem których tworzy się nawet najbardziej skomplikowane wzory na bezspoinowych posadzkach żywicznych, mogą służyć za wizytówkę obiektu. Na powierzchni posadzki można wykonać np. logo portu lotniczego lub linii lotniczych.

Takie rozwiązanie mogą zobaczyć podróżujący przez Port Lotniczy Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku, gdzie są posadzki typu terazzo żywiczne. Natomiast w Porcie Lotniczym w Modlinie pod Warszawą w hali odlotów został wykonany napis układający się w nazwę lotniska. Napis stworzono wykorzystując do tego barwione żywice na tle jednorodnej posadzki z barwionego piasku kwarcowego i bezbarwnej żywicy.

 

Kierować ruchem

Wzory wykonywane na bezspoinowych posadzkach żywicznych mogą być również wykorzystywane jako nośnik informacji. Znaki na posadzce posłużą do kierowania ruchem pasażerów, wskażą, w którym miejscu otworzą się drzwi pojazdu, który zawiezie nas na płytę lotniska lub też którędy dojdziemy do danej bramki.

Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Birmingham, gdzie pola w różnych kolorach, wykonane na eleganckiej szlifowanej i polerowanej posadzce terazzo żywiczne, wskazują miejsce oczekiwania na transport. Natomiast na lotnisku Norman Manley na Jamajce drogę podróżnym wskazują umieszczone na posadzce kolorowe wzory i numery bramek.

 

Promować region

Posadzki mogą być również atrakcyjnym elementem dekoracji wnętrz. Ich zadaniem będzie wówczas wprawianie podróżnych w dobry nastrój.

Taki zabieg został zastosowany przez projektantów amerykańskiego lotniska Fort Lauderdale (Fort Lauderdale/Hollywood) w Miami. W tym miejscu bajkowe motywy na posadzce typu terazzo żywiczne przedstawiły wszystko, z czego słynie region: piasek, fale, słońce. Dzięki tym rozwiązaniom zostaną one na długo w pamięci odwiedzających ten obiekt.

 

Posadzki żywiczne są elementem wykończenia dającym znaczną swobodę projektowania wnętrz, a elastyczność tej technologii pozwala na stworzenie zindywidualizowanych wnętrz. Projektanci będący świadomi tych możliwości wykorzystają je do komunikacji z użytkownikami lotnisk w różny sposób.


5.0
Tagi: Flowcrete
Napisz pierwszy komentarz