Giant

Rynek biurowy w dobie koronawirusa radzi sobie dobrze

|
Rynki biurowe w największych polskich miastach pomimo koronawirusa radzą sobie dobrze. Tak wynika z raportu opublikowanego przez CBRE. W trzecim kwartale w tym segmencie najaktywniejszy okazał się Wrocław. Niemal jedną trzecią popytu wynajmu przestrzeni biurowej generowała branża IT.

Rynek biurowy z dobrymi wynikami

Spółka CBRE, działająca na rynku doradztwa w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycji, opublikowała raport, z którego wynika, że rynek biurowy dobrze radzi sobie z koronawirusem. Pomimo pandemii od początku roku w regionach przybyło 305 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej (w tym 129,5 tys. mkw. w samym trzecim kw.). Wartość ta jest niemal taka sama jak w analogicznym okresie ub. r.

Aktualnie w budowie pozostaje blisko 700 tys. mkw. powierzchni biurowej. Najwięcej buduje się w Katowicach i Trójmieście.

W trzecim kw. na ośmiu największych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin) łącznie wynajęto 126,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tym samym odnotowano wzrost o 10 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zaobserwowano również spadek o 36 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ub. r.

W pierwszym i trzecim kw. w największych miastach regionalnych wynajęto więcej powierzchni biurowej niż w Warszawie.

Ponad połowa (52 proc.) wynajętej powierzchni to renegocjacje umów. Niemal jedna trzecia (30 proc.) dotyczyła natomiast nowych przestrzeni wraz z przednajmem. W trzecim kw. w porównaniu do drugiego kw. zaobserwowano również większy odsetek ekspansji (wzrost w porównaniu do ubiegłego kw. o 4 proc. – do 17 proc.). Oznacza to, że rynek biurowy nadal ma miejsce na rozwój.

 

Wrocław liderem rynku biurowego w III kw. br.

Najbardziej aktywnym miastem w trzecim kw. br. w kontekście rynku biurowego okazał się Wrocław. W tym mieście podpisano umowy na wynajem 46,2 tys. mkw. powierzchni. Wartość ta stanowi 37 proc. całego popytu.

Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Trójmiasto z 30,4 tys. mkw. wynajętej powierzchni biurowej oraz Kraków – 25,4 tys. mkw.

 

Na czele branża IT i nowych technologii

W największych polskich miastach najem na rynku biurowym zdominowała branża IT oraz nowych technologii. To potwierdza, że w czasach pandemii popyt na tego typu usługi nie maleje. Sektor IT wygenerował aż jedną trzecią popytu. Przełożyło się to na wynajem łącznie 41,4 tys. mkw. powierzchni biurowej (33 proc. całego zapotrzebowania).

Dużą aktywność odnotowano również w sektorze usług konsumenckich. Podpisano umowy na blisko 34 tys. mkw. powierzchni biurowej (27 proc. całego zapotrzebowania).

 

Pustostany i stawki czynszu w miastach regionalnych

Trzeci kw. przyniósł również wzrost poziomu pustostanów. Jedynie w Poznaniu stopa pustostanów spadła o 1,2 proc. w porównaniu do ubiegłego kw. Najwięcej pustostanów jest w Łodzi (14,3 proc.), najmniej w Katowicach (0,7 proc.). Na rynkach regionalnych łączna dostępna powierzchnia wyniosła blisko 679,6 tys. mkw. Jest to najwyższa od 2010 roku wartość określająca pustostany (11,9 proc.). W przypadku nowych obiektów, które zostały oddane do użytkowania, średnia stopa wynajęcia wyniosła 45 proc.

Wysokość stawek czynszu bazowego w miastach regionalnych wynosi średnio miesięcznie 12,50-15,50 EUR/mkw. Najwyższe stawki odnotowywane są we Wrocławiu oraz w Poznaniu.

W największych miastach regionalnych łącznie jest ponad 5,7 mln mkw. powierzchni biurowej. Największym rynkiem pozostaje Kraków (1,5 mln mkw. powierzchni do pracy), Wrocław (1,2 mln mkw.) oraz Trójmiasto (898,8 tys. mkw.). Największymi projektami, które zostały ukończone w trzecim kw. br. były: Centrum Południe we Wrocławiu, Wave A w Trójmieście oraz Podium Park B w Krakowie.


 

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz